Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Техногенні небезпеки хімічного походження

 

На підприємствах хімічної, нафтопереробної, хар­чової промисловості можливе виникнення аварійних ситуацій з викидом СДОР. Причинами таких ситуацій може бути порушення правил експлуатації, вимог правил безпеки. В Україні є 877 хімічно небезпечних об'єктів, з них 39 розташовані на території Львівської області. Нарощення хімічного виробництва призвело до зростан­ня кількості промислових відходів, які становлять не­безпеку для навколишнього середовища і людей. Тільки токсичних відходів в Україні накопичено більше 4 млрд тонн, при середньорічному утворенні 103 млн тонн. Про­блема безпеки населення в зонах можливого хімічного зараження посідає важливе місце у переліку завдань щодо захисту людей у надзвичайних ситуаціях.

Аварії на хімічно небезпечних об'єктах мають свої особливості, до яких, зокрема, належать:

1. Неможливість прогнозування аварії у часі.

2. Велика ймовірність важких наслідків для життя і здоров'я людини.

3. Складнощі щодо завчасного вжиття ефективних захисних заходів.

4. Непередбачуваність економічних і екологічних наслідків тощо.

У надзвичайних ситуаціях з потенційно небезпеч­ними хімічними речовинами важливе значення має розуміння властивостей СДОР. Найрозповсюдженішими і дуже небезпечними речовинами, що використовуються у промисловості та побуті, є аміак і хлор.

Аміак— за звичайних умов — це газ, легший за повітря, який легко зріджується під тиском, а при ви­паровуванні поглинає тепло — сильно охолоджується. Ця властивість використовується у промислових та побутових холодильниках на м'ясокомбінатах, моло­козаводах, овочевих базах, тобто там, де є необхідність в охолодженій продукції. Окрім того, він є сировиною багатьох хімічних виробництв. Аміак зберігається і транспортується у зрідженому стані. Як рідина він легший за воду, має меншу густину і при виході на повітря утворює слабкий дим. Вогненебезпечний, ство­рює вибухові суміші з повітрям, отруйний. Особливо небезпечний для очей. При малих концентраціях діє збуджуючи, при великих — людина непритомніє. Окрім того, він викликає задуху, сильний кашель. Найкра­щі методи захисту — ізолюючий протигаз, респіратор РПГ-67КД, захисний костюм типу Л-1, гумові чоботи, рукавички. Оскільки аміак легший за повітря, то він буде здійматися вгору, тому безпечніше від аміачної хмари ховатися у низинах, підвалах, тунелях.

Хлор— отруйний, негорючий жовто-зелений газ, зі специфічним запахом хлорки, отруйніший за аміак у 20 разів. Хлор — газоподібний, він трохи важчий за повітря, легко зріджується під тиском. Тому зберігають його і транспортують у сталевих балонах або цистернах. У рідкому стані він важчий за воду. При випаровуванні утворює білий туман. Розчиняється у воді, але гірше, ніж аміак.

Хлор — широко розповсюджений промисловий про­дукт, використовується для знезараження питної води, відбілювання тканин, а також як сировина на багатьох хімічних підприємствах. У зв'язку з таким способом його застосування трапляється чимало випадків отруєн­ня. Так, наприклад, у Брукліні (район Нью-Йорка), коли хлор з віддаленого магнієвого заводу накопичував­ся у станцію підземки, від нього постраждало понад тисячу осіб. Це свідчить про те, що хлор має здатність пересуватися низинами на значні відстані. При кон­центрації хлору у повітрі понад 0,2 мг/л може настати миттєва смерть. У разі потрапляння його на шкіру ви­никають опіки.

Як запобігти ураженню хлором? Найкраще вико­ристовувати ізолюючий протигаз, кисневий ізолюючий прилад, спеціальний захисний костюм, гумові чоботи, рукавиці. За відсутності індивідуальних засобів у нагоді може стати одяг з цупкої тканини, протигаз з акти­вованим вугіллям. А якщо і цього немає, то потрібно вдихати повітря через хустинку, змочену розчином соди чи антихлору (розчин фітофіксину з содою). Можна та­кож змочити тканину сечею, яка частково знешкоджує хлор, або простою водою. Треба пам'ятати, що хлор накопичується у низинах, тому необхідно підніматися догори. Через незнання цього правила солдати під час хлорної газової атаки у Першу світову війну ховалися у підвалах, землянках та окопах, що значно збільшило кількість жертв та ефективність хімічної зброї.

При отруєнні хлором рекомендується вдихати пари спирту та ефіру, але перед цим постраждалим необхід­но забезпечити свіже повітря. Якщо дихання відсутнє, потрібно зробити штучне дихання.

Ступінь хімічної небезпеки населення при аваріях з виходом СДОР залежить від масштабу аварії, влас­тивостей СДОР, стану атмосфери, рельєфу місцевості тощо. У системі цивільної оборони розроблена "Мето­дика прогнозування масштабів зараження СДОР при аваріях". Вона дозволяє розраховувати можливі площі хімічного зараження та визначати втрати людей. Уна­слідок аварій на об'єктах, які виробляють СДОР, обслу­говуючий персонал і населення, яке мешкає поблизу об'єкта, ризикують отримати тяжкі ураження.

Вагоме значення має своєчасне та якісне проведен­ня розвідки осередку ураження. Цю роботу провадять підрозділи хімічної розвідки Збройних сил, ЦО тощо. Вони визначають місце аварії та вид СДОР, ступінь зара­ження місцевості, шляхи безпечного виходу з неї, беруть проби ґрунту, води і відправляють їх у лабораторію. На початку виникнення і проникнення СДОР в атмосферу або на місцевості негайно повідомляють працівників і службовців об'єктів і населення, яке мешкає поблизу зони, про небезпеку. Люди, які перебувають у будин­ках, зачиняють вікна, проводять повну герметизацію

Житла, вимикають нагрівальні прилади, газ. Евакуація населення з районів можливого зараження СДОР про­водиться до підходу зараженої хмари. На об'єкті, де сталась аварія, в першу чергу, здійснюється робота з припинення викиду СДОР. Ураженим надається медич­на Допомога. Краплини СДОР на одязі знешкоджують За Допомогою індивідуального протихімічного пакета ІІЩ-8. Під час роботи в осередках ураження СДОР треба дотримуватись правил безпеки. Усі люди повинні Мати протигази, індивідуальні засоби захисту шкіри, вміти користуватись індивідуальними протихімічними Пакетами ІПП-8, а також індивідуальними аптечками Аі-2, вміти надавати першу медичну допомогу.

Як правило, надзвичайні ситуації техногенного по­водження виникають у результаті діяльності людини, а також через недостатню надійність техніки.

Загалом чинниками виникнення небезпек техноген­ного походження в Україні є:

— високий ступінь концентрації промисловості (До­нецька, Запорізька, Дніпропетровська та інші області);

— наявність потенційно небезпечних об'єктів, перш за все, об'єктів атомної енергетики і хімічно небез­печних підприємств;

— наявність мережі потужних транспортних магі­стралей, якими транзитом везуть у великій кіль­кості екологічно небезпечні вантажі, а також наф­то-, газо-, аміакопроводи, які проходять густонаселеними районами країни (Львівська, Закарпатська області, магістральний аміакопровід Тольятті-Одеса виробничого об'єднання "Транс-аміак");

— зростання техногенних та техногенно-екологічних аварій, катастроф та інших небезпечних ситуа­цій.


Читайте також:

  1. L2.T4/1.Переміщення твердих речовин по території хімічного підприємства.
  2. А. Визначення розмірів і площі зони хімічного зараження.
  3. Абіотичні та біотичні небезпеки.
  4. Аварії на хімічно-небезпечних об’єктах та характеристика зон хімічного зараження.
  5. Аналіз небезпеки підприємства
  6. Аналіз небезпеки підприємства
  7. Аналіз ризику виникнення небезпеки
  8. Артеріальний пульс, його походження СФГ, її аналіз.
  9. Атмосферні небезпеки
  10. Атмосферні небезпеки
  11. Біологічні небезпеки
  12. Біологічні небезпеки




Переглядів: 612

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Які потрапляють у банківські установи | Принципи гарантування техногенно-екологічної безпеки

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.022 сек.