Одним із факторів мікроклімату є ультрафіолетове опромінення.
Ультрафіолетове опромінення характеризується довжиною хвилі від 5 до 400 нм. Ультрафіолетове опромінення розбивають на такі області по довжині хвилі: А – 380 – 320 нм; В – 320 – 280 нм; С – 280 нм .
Випромінювання області С має сильну бактерицидну дію і використовується для обеззаражування повітря в приміщеннях, води, посуду.
Джерело природного ультрафіолетового опромінювання – сонце.
Сонячне світло сприятливо впливає на тварин. Основне значення мають ультрафіолетові промені, що містяться в сонячному світлі. Вони активізують провітамін ПРО, що сприяє зміцненню кісткової системи тварин, а також попереджає виникнення рахіту. Шибка не пропускає ультрафіолетових променів, тому в період стійлового утримання тварин застосовують штучне ультрафіолетове опромінення (УФ). Ультрафіолетове опромінення використовують при утриманні ВРХ, свиней і птиці. При використанні опромінення необхідно дотримуватись добових норм опромінення. Особливо ретельний контрольнеобхідний при запровадженні в дію нових випромінюючих установках, при експлуатації яких необхідно періодично замірювати дозу опромінення.
Як джерела УФ випромінювання застосовують ртутно-кварцові і еритемні лампи (ЛЕ-15, ЛЕР-40, ДРВЕД-220-160, ДБ-15, ДВ-30-1, ДБ-60, ДРТ-375 і ДРТ-1000) потужністю від 15 до 1000 Вт.
Для УФ опромінення з інфрачервоним обігрівом застосовують спеціальні установки ІКУФ. Їхнє застосуваннядляобігріву й опромінення поросят сприяє збільшенню збереження поголів'я до 6 % з одночасним збільшенням живої маси до 2 кг.
Аналогічними установками опромінюють телят. Складаються вони з випромінювачів, до яких входять дві інфрачервоні лампи ИКЗК/220-250 і одна ультрафіолетова ЛЕ-15, блоку керування і силових щитів. При опроміненні молодняку необхідно суворо дотримувати дозування.
Тварини звикають до опромінення повільно, тому спочатку повну дозу дають частками з перервами в кілька діб. Повну норму опромінення рекомендується давати через 15 – 20 діб. Особливу увагу варто приділяти контролю параметрів мікроклімату в приміщеннях, де міститься молодняк, тому що він найбільше піддається захворюванням.