Прибираємо проміжне судження і отримуємо належну формулу.
(Е→І) Е Жодне S не є Р→ І Деякі не-Р є S («Жоден агностик не є матеріалістом» → «Деякі нематеріалісти є агностиками»).
"S не є Р"S не є P"S є P"S не є Р
Р є S "S є РР є S"S є Р
Р є S
(Е→А) Е Жодне S не є Р→ А Усі не-Р є S («Усі військовослужбовці не є звільненими в запас військовими» → «Усі незвільнені в запас військові є військовослужбовцями»).
"S не є Р"S не є P"S є P"S не є Р
"Р є S "S є Р "Р є S"S є Р
"Р є S
(О→І) О Деякі S не є Р→ I Деякі не-Р є S («Деякі злочини не є навмисними діяннями» → «Деякі ненавмисні діяння є злочинами»).
S не є РS не є PS є PS не є Р
Р є SS є PР є SS є P
Р є S
(О→А) О Деякі S не є Р→ А Усі не-Р є S («Деякі професори на посаді не є атестованими професорами» → «Усі неатестовані професори є професорами на посаді»).
S не є РS не є PS є PS не є Р
"Р є SS є P "Р є SS є P
"Р є S
Судження I (частковостверджувальні) при операції протиставлення предикату, вважають, не дають (або дають збіднені) висновки, і тому відзначають, що їх не варто піддавати цієї операції. У той же час:
(I→Е) I Деякі S є Р→ Е Усі не-Р не є деякі S («Деякі методи наукового пізнання є теоретичними» → «Усі нетеоретичні методи наукового пізнання – не ці деякі методи»).
S є PS є PS не є PS є P
"Р не єSS не є P "Р не є SS не є P
"Р не єS
(І→О) I Деякі S є Р→ О Деякі не-Р не є S («Деякі журналісти є телеведучими» → («Деякі нетелеведучі не є журналістами»).
S є PS є PS не є PS є P
Р не є SS не є PР не є SS не є P
Р не є S
Протиставлення суб'єктуполягає в тому, що відносно судження спочатку здійснюється обернення, а потім – перетворення. У результаті предикат вихідного судження стає суб'єктом висновку, а предикатом висновку виступає поняття, що суперечить суб'єкту засновку.
Протиставлення суб'єкту в судженнях А, I, Е, О, яке відбувається за формулами:
(А→О) А Усі S є P→ О Деякі Р не є не-S («Бюджетування є важливою сферою діяльності підприємств і різних організацій» → «Деякі важливі сфери діяльності підприємств і різних організацій не є небюджетуванням»).