Іонний зв'язок утворюється під час взаємодії атомів, які дуже відрізняються один від іншого за електронегативністю.
Іонний зв’язок.
Рис. 3.1.1. Схематичне зображення простих молекул
Таблиця 3.1.2.
Іонний зв'язок обумовлений електричним притяганням різнойменних заряджених іонів, на які перетворюються атоми внаслідок віддавання або приєднання електронів.
Під час взаємодії атомів натрію (1s22s22p63s1) з атомами хлору (1s22s22p63s23p5) відбувається перехід електрона з 3p-орбіталі атома натрію на Зр-орбіталь атома хлору. При цьому атом натрію перетворюється на іон із стабільною конфігурацією найближчого інертного елемента — неону (1s22s22p6). А атом хлору приймає цей електрон до орбіталі, перетворюючись у негативно заряджений іон з електронною конфігурацією1s22s22p63s23p6, яка характерна для аргону.
Протилежно заряджені іони міцно утримуються силами електростатичного притягання.
3. Ковалентний зв’язок: неполярний; полярний.
Хімічний зв'язок, який утворюється за допомогою спільних електронних пар, називається ковалентним(від лат. valentia — сила,«ко» — спільна дія).
При взаємодії атомів з однаковою електронегативністю утворюються молекули з ковалентним неполярним зв'язком.
При взаємодії атомів, значення електронегативностей яких не дуже відрізняються, відбувається зміщення загальної електронної пари до більш електронегативного атома, і утворюються молекули з ковалентним полярним зв'язком.
На атомі, від якого зміщена електронна пара, виникає частковий позитивний заряд (+5), а на атомі, до якого зміщена електронна пара — частковий негативний заряд (-5). У результаті в молекулі виникають два полюси та вона перетворюється на диполь («ди» — два, «поль» — полюс). Заряди +5 і -5 завжди менші від заряду електрона.