Логічними відношеннями між поняттями називають основні типи відношень між змістом та обсягом понять.
Типологія понять за логічними відношеннями:
суперечності
підпорядкування
перехрещення
тотожності
Порівнюваними називаються такі поняття, які відображають предмети однієї предметної області, мають спільну частину обсягу і тотожні ознаки у змісті (“право“ і “мораль“; “троянда“ і “фіалка“; “студент“ і “відмінник“).
Непорівнювані поняття не мають найближчого спільного родового поняття, оскільки вони відображають предмети різних віддалених предметних областей (“норма права“ і “рослина“, “атом“ і “держава“).
Сумісні поняття – це такі поняття, обсяги яких цілком або частково збігаються. Зміст вони мають різний, але деякі ознаки можуть бути спільними (“книга“ – “підручник“, “актор“ – “депутат“).
Несумісні поняття – це поняття, обсяги яких не збігаються в жодній своїй частині. Їх родова ознака є спільною, а видові ознаки одного поняття виключають видові ознаки іншого (“гуманітарні науки“ – “природничі науки“).
У відношенні тотожності (рівнозначності) перебувають поняття, що мають спільний обсяг і різний зміст.
А – столиця України
А В В – Київ
Відношення підпорядкування існує між такими поняттями, обсяг одного з яких входить як частина до обсягу другого.
В – підпорядковуюче поняття
В А – підпорядковане А
Відношення перехрещення (часткового збігу, перетину) існує між поняттями, що мають частину спільного обсягу, але різний зміст.
А – спортсмен
В – композитор
А В
Відношення суперечності існує між такими двома поняттями, одне з яких має певні ознаки, а друге заперечує ці ознаки, не стверджуючи нових.
А – винний
не А – невинний
А не А
Відношення протилежності (супротивності) існує між двома поняттями, одне з яких заперечує інше завдяки ствердженню нових ознак, несумісних з ознаками заперечуваного поняття.
В – високий
С – низький
В А С
У відношенні супідрядності ( співпідпорядкування) перебувають поняття, обсяги яких входять у більш широке родове поняття, якому вони однаковою мірою підпорядковуються.