1. а) S – історія культури; Р – особлива сфера культурного знання. В даному судженні S розподілений, оскільки його обсяг повністю включається до обсягу Р, а Р – нерозподілений, бо його обсяг лише частково співпадає з обсягом S.
2. а) Для визначення якісної характеристики судження слід застосовувати такий логічний прийом: у конкретному судженні літери S і Р замінюємо якоюсь умовно прийнятою літерою, наприклад, літерою А. Якщо після заміни термінів S і Р літерою А маємо істинне твердження, то таке судження буде стверджувальне, якщо ж хибне, то судження буде заперечним. У даному випадку S – “у нас вийшло”, Р – “не те, що було задумано”.
S є не-Р;
А є не-А – хибно, отже судження заперечне.
3. а) В наведеному судженні мова йде про весь клас предметів, отже, судження буде загальним.
4. В даному судженні мова йде лише про частину людей, які прагнули свободи і заперечується їх належність до революціонерів. Тому це судження є частково заперечним.
5. а) Дане судження за змістом предиката є судженням відношення, оскільки в ньому встановлюється відношення між предметами думки.
6. а) А®В – імплікативне (умовне) судження.
7. а) Для визначення логічної валентності висловлювання слід скористатися таблицями істинності: [(A L B) ® C]®(A V В V В).
А
В
С
A L B
(A L B)®C
A V В V В
[(A L B) ® C]®(A V В V В)
І
І
І
І
І
І
І
І
І
Х
І
Х
І
І
І
Х
І
Х
І
І
І
І
Х
Х
Х
І
І
І
Х
І
І
Х
І
І
І
Х
І
Х
Х
І
І
І
Х
Х
І
Х
І
Х
Х
Х
Х
х
Х
І
Х
Х
Оскільки дане висловлювання набуває значення “і” та “х”, то воно є виконуваним (здійсненим).
8. а) Дане судження є судженням можливості (за об’єктивною модальністю).