Розрізняють наступні види пробою: електричний, тепловий, електроме-ханічний, іонізаційний і хімічний. Під час експлуатації в силових кабелях най-частіше виникають електричний і тепловий види пробою.
Електричний пробій відбувається за короткий проміжок часу (~ 10-7с) і пов'язаний з місцевим руйнуванням ізоляції кабелю. Іноді в ізоляції з'являються гіллясті обвуглені невеличкі канали.
Тепловий пробій відбувається тоді, коли тепловиділення в ізоляції більше кількості тепла, що відводиться. Як правило, він відбувається в тих місцях, де підвищення температури через ріст діелектричних втрат відбувається особливо інтенсивно. Нагрівання ізоляції може бути також викликане ковзними розрядами.
Найбільшу електричну міцність мають маслонаповнені кабелі високого тиску в сталевих трубопроводах. У них Емакс доходить до 18 кВ/мм при тиску 120-150 Н/див2.
Пробивна напруга кабелю при відомій електричній міцності визначається за формулою
При розрахунку електричної міцності, як правило, приймають 4-10 кратний запас електричної міцності k
Такий запас необхідний через можливість погіршення якості ізоляції в процесі експлуатації, також неоднорідності ізоляції. Крім того, надійність кабеля в експлуатації зменшується зі збільшенням довжини кабельної лінії.
Електрична міцність ізоляції залежить від роду прикладеної напруги й зни-жується із збільшенням тривалості дії напруги (рис. 2.3).
Рис.2.3 - Залежність електричної міцності ізоляції кабелю від тривалості
додатка напруги.
Причиною зниження електричної міцності при тривалому додатку напруги є процес старіння, що протікає в ізоляції під впливом іонізації й нагрівання.
Електрична міцність поліетиленової й полівінілхлоридний ізоляції при тривалому прикладенні напруги (7 років), як показали експерименти, становить 10 кВ/мм.
На постійній напрузі в кабелі з поліетиленовою ізоляцією при ступінчатому підвищенні напруги (2 кВ/годину) середня електрична міцність становить 45 кВ/мм незалежно від товщини ізоляції, радіуса струмопровідної жили й полярності прикладеної напруги.