Механізм світового господарства і його складові частини
Система світового господарства, якщо вдатися до спрощення, може бути представлена у вигляді механізму, у якого є складові частини, вузли. Головними із цих частин (вузлів) є:
– національні економіки;
– транснаціональні корпорації;
– інтеграційні об'єднання;
– міжнародні економічні організації.
У минулому зовнішньоекономічною діяльністю тієї або іншої країни займалися переважно ті національні форми, для яких ринок їхніх країн залишався головним. В останні десятиліття багато хто з них перетворилися в транснаціональні корпорації (ТНК), для яких полем діяльності (торговельної, промислової, фінансової) є увесь світ. У результаті ТНК стали важливою частиною механізму світового господарства. Причому їхні інтереси не завжди збігаються з інтересами національних економік, включаючи країни їхнього походження.
Усе більше зрощуючись, економіки багатьох сусідніх країн утворять регіональні інтеграційні об'єднання. Вони існують у різних частинах світу. Подібні утворення стали помітною частиною механізму світового господарства, а деякі інтеграційні об'єднання взагалі виступають у зовнішньому світі від імені країн на території яких розміщені їхні представництва.
У післявоєнні роки різко зросла кількість міжнародних економічних організацій. Вони усе активніше беруть участь у регулюванні міжнародних економічних відносин, перетворившись у помітну самостійну частину механізму всесвітнього господарства. Головним поприщем їхньої діяльності стає рішення глобальних проблем, що обтяжують розвиток багатьох країн світу і які вирішити поодинці часто неможливо.