Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Етапи формування світової економіки

Більшість дослідників сходяться в тому, що світове господарство хоча й почало складатися дуже давно, остаточно сформувалося біля ста років тому. Усе почалося з міжнародної (світової) торгівлі, тобто руху товарів і послуг між країнами. Їхній ввіз з-за кордону називається імпортом, а вивіз - експортом. Міжнародна (світова) торгівля являє собою сукупність зовнішньої торгівлі всіх країн світу й має довголітню історію..

Жителі першої у світі держави - Єгипту - ще п'ять тисяч років тому торгували із сусідніми племенами, купуючи в них деревину, метали, худобу в обмін на продукти єгипетського ремесла й землеробства; вони також організовували експедиції для господарського освоєння нових земель. У той же час племена, що жили на території сучасної Росії, уже обмінювалися товарами із сусідніми й навіть віддаленими від них регіонами світу. Так, мідні й бронзові вироби з Кавказу й Південного Уралу й Сибіру розходилися по всій Євразії, перепродуючись одним плем'ям іншому.

До міжнародної торгівлі товарами стали підключатися торговці послугами. Фінікійські й грецькі купці не тільки торгували по всьому Середземномор'ю власними й придбаними в інших країнах товарами, але й робили послуги, перевозячи чужі вантажі й іноземних пасажирів.

Район Середземномор'я й Чорного моря разом із прилягаючими країнами Західної Азії став тим регіоном миру, де ще в далекій давнині зародилося ядро світового господарства. Поступово до нього приєднувалися інші господарські регіони миру - спочатку Південна Азія, потім Південно-Східна й Східна Азія, Росія, Америка, Австралія й Океанія й, нарешті, важкодоступні райони Тропічної Африки й Східної Азії.

Особливо великий внесок у становлення світової торгівлі товарами й послугами внесло активне поширення в новий час ринкових відносин (спочатку в Західній Європі, а потім в інших регіонах миру), великі географічні відкриття XV-XVII вв., поява в XIX в. машинної індустрії й сучасних видів транспорту й зв'язку Європейські купці, швидко багатіли, часто разом з монархами своїх країн (їхня міць також зміцніла в порівнянні із часами середньовічної роздробленості), прагнули до нових ринків і нових джерел капіталу. Спрага золота, нових земель, заморських товарів стимулювала одне з найбільших підприємств людства - хвилю експедицій з Європи на пошуки нових земель і торговельних шляхів. Експедиції Колумба, Васко де Гама, Магелана, Єрмака розширили межі світового ринку того часу в багато разів, приєднавши до нього величезні нові регіони. Господарські зв'язки із цими регіонами установилися після початку масового фабричного виробництва готових виробів в XIX в. спочатку в Західній Європі, а потім у Північній Америці, Росії і Японії. Переважно це були доступні всім прості й дешеві споживчі товари; вони вироблялися як для внутрішнього, так і для зовнішнього ринку. Їхньому збуту сильно сприяли пароплави, залізниці, телеграф, що з'явилися в раніше малодоступних куточках світу.

У результаті до кінця XIX в. склався світовий (всесвітній) ринок товарів і послуг, тобто сукупність національних ринків товарів і послуг (якщо використовувати широке визначення). По вузькому визначенню, це сукупність тільки тих товарів і послуг, які продаються й купуються на зовнішньому ринку. До них часто застосовується термін «торгуємі товари й послуги», тобто беруть участь у міжнародній торгівлі. Інші позначаються терміном «неторгуємі товари й послуги».

Хоча на світовому ринку, як і зараз, домінували товари, одночасно широко продавалися й деякі види послуг - фрахтові, банківські, біржові. Росія на світовому ринку виступав насамперед як експортер зерна й іншої сільськогосподарської продукції, а також деревини в Західну Європу, постачальник готових виробів у сусідні азіатські країни, а також як імпортер західноєвропейських готових виробів, матеріалів і напівфабрикатів.

Одночасно у світі посилювався рух майже всіх факторів виробництва — капіталу, робочої сили, підприємницьких здібностей, технології. Так, Росія стала прибігати до використання іноземного позичкового капіталу (перша зовнішня позика була зроблена Катериною II в 1769 р. у голландських банкірів), до залучення іноземного підприємницького капіталу (перша іноземна компанія - «Німецьке континентальне газове суспільство» - початку свою діяльність у Росії в 1855 р.), а потім сама приступилася (з кінця минулого століття) до експорту капіталу, переважно в сусідні азіатські країни. Іноземна робоча сила використовувалася в Росії з кінця XIX в. (іранські робітники працювали на бакинських нафтопромислах, китайські робітники брали участь у будівництві Транссибірської залізничної магістралі). Іноземний підприємницький досвід і іноземна технологія активно надходили в Росію, часто в супроводі іноземного капіталу (авіаційна промисловість у дореволюційній Росії виникла багато в чому на базі дочірніх підприємств французьких літакобудівних і моторобудівних компаній, звідси орієнтація дореволюційних авіапідприємств в основному на випуск літаків закордонної конструкції). В останні сто років СРСР активно надавала свою технологію й досвід господарювання як сусіднім, так і віддаленим країнам.

Потоки економічних ресурсів (факторів виробництва) спочатку йшли в одному напрямку - з невеликої групи найбільш розвинених країн в усі інші, менш розвинені країни. Британський, французький, бельгійський, голландський і німецький капітали були помітним елементом нагромадження капіталу в Америці й Росії, емігранти з Європи хазяйновито освоїли величезні простори Північної Америки, Південної Африки, Австралії й інших регіонів миру, а західні підприємці донесли в усі куточки миру епохальні досягнення західної науки (електрика, двигун внутрішнього згоряння, механічні засоби пересування).

Потім процес переміщення економічних ресурсів став більше комплексним: капітал, підприємницькі здатності й технологію стали не тільки імпортувати, але й експортувати середньо розвинені країни (включаючи царську Росію), а в експорті робочої сили активна участь стали приймати й слаборозвинені країни. У результаті міжнародний рух факторів виробництва стає взаємним, хоча аж ніяк не симетричним.

Таким чином, національні економіки виявилися учасниками не тільки світового ринку товарів і послуг, але й руху економічних ресурсів між країнами й регіонами. У цих умовах стало можливим говорити про більше широке поняття світового (всесвітнього) господарства, що охоплює рух товарів, послуг, а також факторів виробництва. Світове господарство склалося на рубежі Х1Х-ХХ ст.

Що являло собою світове господарство того часу, чим воно відрізнялося й чим походило на сучасне світове господарство?

Воно відрізнялося насамперед тим, що рівень економічного розвитку був набагато нижчим, ніж зараз. У світі вироблялося набагато менше продукції, наприклад, у США ВВП на рубежі розглянутих століть був майже в 25 разів меншим, ніж в нагальний час. Це впливало на рівень і якість життя. Так, в 1897 р. у тій частині Російської імперії, що нині є Російською Федерацією, приблизно 70 млн жителів була неписьменна (70,4% населення у віці від 9 до 49 років), середня тривалість життя становила 32 року (проти нинішніх 65 років). Невисоким було й споживання найцінніших продуктів харчування: річне споживання м'яса й м'ясопродуктів на душу населення в 1913 р. становило 29 кг (для порівняння 69 кг - в 1989 р. і 50 кг - в 1997 р.), молока й молочних продуктів - 154 кг у перерахуванні на молоко (396 кг - в 1989 г і 229 кг - в 1997 р.), фруктів і ягід- 11 кг (46 кг - в. 1986 р. і 28 кг - в 1997 р.).

У структурі світової економіки домінувало сільське господарство. У промисловості переважала легка й харчова індустрія, що базувалася в основному на кустарних і малих підприємствах. Сфера послуг була представлена переважно торгівлею, а також домашньою роботою з наймання, що виконувала численна домашня прислуга (її тримали навіть люди середнього статку). У Росії напередодні Першої світової війни в сільському господарстві було зайнято 75% населення, у промисловості й будівництві - 9%, у сфері послуг - 16%.

У той же час тодішнє світове господарство походило на сучасне високим ступенем участі в ньому національних економік. Якщо судити про участь тієї або іншої країни у світовому ринку, що характеризується насамперед експортною квотою, в 1913 р. у Російської імперії тільки по товарах вона становила (по оцінці) близько 10%, а в США - близько 6%. Для порівняння вкажемо, що експортна квота по товарах у Російської Федерації в 1997 р. склала 8,5%, а в США - також 8,5%. Для Росії й багатьох інших країн значення бюджетних надходжень з-за кордону було навіть вище, ніж зараз. Так, після 1897 р. (у тім році в Росії був уведений золотий стандарт) близько 40% інвестицій у промисловість забезпечувалося фінансами, що надходили з-за кордону, а напередодні Першої світової війни - навіть 55%. Однак ТНК були нечисленні, інтеграційні об'єднання були відсутні, а міжнародні організації були нечисленні й слабкі. Господарське життя усередині національних економік і у всьому світовому господарстві також були не менш ліберальні (а за багатьма показниками - навіть більше ліберальна), чим зараз. Капіталізм вільної конкуренції, що усе ще переважав у провідних країнах світу, означав низькі державні видатки й невисокі податки, відносну свободу міжнародної торгівлі й руху капіталу й робочої сили, хоча індустріальні країни збільшували імпортні мита (у Росії в 1877-1990 р. вони були збільшені більш ніж у два рази).

 


Читайте також:

  1. I. ІСТОРИЧНІ ШЛЯХИ ФОРМУВАННЯ УКРАЇНСЬКОЇ КУЛЬТУРИ
  2. III. Етапи розробки програмного забезпечення
  3. VII. ОСНОВНІ ЕТАПИ РОЗВИТКУ УКРАЇНСЬКОЇ КУЛЬТУРИ У ХХ ст.
  4. XIII. Формування та оприлюднення рейтингового списку вступників, рекомендованих до зарахування
  5. Аварії з викидом (загрозою викиду) сильнодіючих отруйних речовин на об'єктах економіки.
  6. Аграрний комплекс національної економіки.
  7. АДАПТОВАНА ДО РИНКУ СИСТЕМА ФОРМУВАННЯ (НАБОРУ) ОКРЕМИХ КАТЕГОРІЙ ПЕРСОНАЛУ. ВІДБІР ТА НАЙМАННЯ НА РОБОТУ ПРАЦІВНИКІВ ФІРМИ
  8. Адекватна реалізація принципів міжнародної економіки можлива лише в стабільному політичному середовищі.
  9. Адміністративної економіки.
  10. Актори світової політики
  11. Алгоритм формування комплексу маркетингових комунікацій
  12. Алгоритм формування потенціалу Ф2




Переглядів: 602

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Механізм світового господарства і його складові частини | Періоди та причини розвитку світового господарства

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.014 сек.