Об'єктивна глобалізаціявідображає історичний процес формування єдиного міжцивілізаційного, міжнаціонального простору у всіх сферах життя людей (економіці, культурі, політиці) на основі міжнародного розподілу праці і діалогу цивілізацій.
Суб'єктивнаглобалізація відображає ідеологію ринку, зміст і правила якої диктують Міжнародний валютний фонд, Світовий банк, індустріально розвинуті країни, олігархічні клани.
Вплив суб'єктивних чинників за останнє десятиліття різко посилився. Ідеологія суб'єктивної глобалізації прикриває ту нову світобудову, яку поспішають встановити СІЛА та їх партнери на хвилі краху соціалістичної системи.
Головні ідеї суб 'єктивного глобалізму:
— повне розкриття національних економік, фінансової системи, інформаційної сфери всіх країн, які не здатні чинити цьому опір;
— відміна суверенітету країн на їх природні ресурси.
Таким чином, сучасна суб'єктивна глобалізація - це доведений до крайнощів паразитизм світового капіталу, який має своїх ідеологів, організаторів і агентів впливу.
Об'єктивні і суб'єктивні процеси глобалізації не ізольовані один від одного, перебувають у взаємозв'язку і взаємовпливі (див. рис. 1.2). Суб'єктивний глобалізм використовує об'єктивний процес міжнародного розподілу праці для реалізації своїх інтересів, формує міжнародні зв'язки в потрібних для себе напрямах. У той же час об'єктивна необхідність в міжнародному обміні, спільному рішенні загальносвітових проблем на користь спільнот, кожного землянина стає перешкодою на шляху суб'єктивного глобалізму.