Культура античних міст-держав Північного Причорномор’я
Важливу роль в історії України відіграла грецька колонізація Північного Причорномор’я і виникнення античних міст-держав в цілому регіоні. У VІІ ст. до н.е. виникло перше місто – Борисфеніда, згодом засновуються Ольвія на Бузькому лимані, Тіра в гирлі Дністра; у Криму – Херсонес, Феодосія, Пантікапей (суч. Керч) та ін.
Релігія в колоніях була грецькою. Основу вірувань становило багатобожжя. Згодом у ІІІ ст. н. е. поширюється християнство. Мистецтво у Північному Причорномор’ї було подібним до грецького. Провідним видом образотворчого мистецтва в цьому регіоні була скульптура, як основна прикраса міст. Вона мала істинно громадське значення, втілюючи у прекрасних образах богів, богинь та героїв античний ідеал гармонійно розвиненої людини.
Успішно розвивався монументальний живопис. Громадські і житлові споруди прикрашались портретами, міфологічними сюжетами, сценами з реального життя.
Про розвиток музичної і театральної культури в античних містах північного Причорномор’я свідчать ювелірні прикраси, вази, вироби з теракоти, фрески, скульптури на яких зображено виконавців на різних інструментах. Серед античних інструментів варто назвати: струнні – ліра, кіфара, арфа; духові– авлос (подвійна флейта), сиринга (флейта Пана) – флейта з кількох з’єднаних трубок; ударні – тимкани (бубни), кротали – металеві тарілочки і т. п.
Паралельно з розвитком музичної культури в античних містах–державах розвивався театр. З тих часів до нас дійшли письмові повідомлення про театральне життя в Ольвії, Херсонесі, Боспорі, збереглися зображення масок, статуетки акторів. В театрах відбувалися не лише вистави, а й концерти та ігри, у римський період – бої гладіаторів.