Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Родина ясноткові – Lamiaceae

М'ята перцева – Menth piperita L.

Листя м'яти перцевої – Folia Menthae piperitae

Опис рослини. Багаторічна трав'яниста рослина. Кореневище горизонтальне, галузисте, з мичкуватим тонким корінням. Від кореневища розвивається багато молодих підземних пагонів, розміщених близько до поверхні ґрунту. Деякі з них проникають у ґрунт : відіграють роль кореневищ, інші виходять на поверхню і стеляться у вигляді батогів. Стебла 4-гранні, голі або з рідкими волосками, розгалужені, до 100см заввишки. Листки прості, навхрест супротивні. Квітки дрібні, червоно-фіолетового кольору, розміщені напівмутовками на верхівках стебел та гілок, утворюючи колосоподібне суцвіття. Чашечка правильна, п'ятизубчаста з 10 поздовжніми жилками, віночок майже правильний. Плоди складаються з чотирьох горішків, що розпадаються (утворюються дуже рідко, квітки майже стерильні). Рослина розмножується вегетативно. Цвіте з кінця червня до вересня. Уся рослина має сильний ароматний запах.

 

Поширення та місце зростання. У дикому вигляді не зустрічається. М'ята перцева - гібрид м'яти водяної та м'яти зеленої (виведена в XVII ст. в Англії). Розрізняють дві основні форми м'яти перцевої - чорну та білу. У чорної стебла, черешки та жилки листків темного, червоно-фіолетового (антоціанового) відтінку. М'ята біла не має антоціанового забарвлення, стебло та листки світло-зеленого кольору. Ефірна олія м'яти білої має ніжніший запах, ніж чорна, але чорна найпродуктивніша (за вмістом олії та ментолу). В Україні культивують обидві форми.

 

Правила заготівлі. Сушіння. Заготовлюють сировину, коли половина квіток у суцвітті вже розпустилася, у першій половині дня. коли вміст ефірної олії в рослині досягає максимуму. Скошують траву, підв'ялюють у валках ( 3-4 доби) вдень, а на ніч збирають у копи. Підв'ялену траву використовують для отримання ефірної олії.

Для отримання листків траву досушують (30°С) та обмолочують.

 

Зберігання. Зберігають у сухих, добре провітрюваних приміщеннях, окремо від інших видів сировини. Термін зберігання - 2 роки.

 

Опис сировини. Листки короткочерешкові, ланцетоподібні або довгасто-яйцеподібні, загострені з нерівнопилчастим краєм. Жилкування перисте. Вторинні жилки виходять від головної під гострим кутом та розходяться дугами, паралельними до краю листка. Листки голі, тільки уздовж жилок опушені рідкими волосками. По всій пластинці листка під лупою можна побачити блискучі жовті залозки.

 

Мікроскопічні ознаки. Клітини епідермісу зі звивистими стінками. Дві клітини, що оточують продихи, розміщені перпендикулярно до їх поздовжньої осі. По жилках та по краю листка - прості 2-клітинні волоски. По всій поверхні - дрібні головчасті волоски з короткою одноклітинною ніжкою та одноклітинною обернено-яйцеподібною головкою. У невеликих заглибинах з обох боків листка містяться ефіроолійні залозки на короткій ніжці з кулястою головкою, яка складається з 8, рідше 6 радіально розміщених видільних клітин.

 

Хімічний склад сировини. Ефірної олії - до 4%, в основному з моноциклічними монотерпенами. Головні з них - ментол (50-80 %), ефіри ментолу, оцтової та валеріанової кислот, кетони - ментон, жасмон, пулегон та ін. Містяться також урсолова та олеанова кислоти, флавоноїди, каротиноїди, дубильні речовини.

 

Фармакологічна дія та застосування. Справляє спазмолітичну, седативну, протидіарейну, жовчогінну, антисептичну, послаблювальну, протинудотну дію. Посилює секрецію травних залоз, знижує кислотність шлункового соку. Ментол подразнює нервові закінчення, справляє рефлекторно судинорозширювальну дію. М'ятна олія має освіжаючі властивості.

Застосовують при нудоті, захворюваннях серцево-судинної системи, шлунка, нервовому збудженні.

 

Лікарські форми та засоби. Листки, настій, м'ятні таблетки, краплі. Ефірна олія, яка входить до складу препаратів корвалол, ірвалдин, інгаліпт, уролесан, піносол.

Ментол входить до складу препаратів пектусин, краплі Зеленіна, каметон, валокармід, бом-бенге тощо.

 



Читайте також:

  1. Аеро- та гідродинаміка
  2. Аеродинамічний розрахунок
  3. Аеродинамічний розрахунок ротора вітроустановки
  4. Аеродинамічні властивості колісної машини
  5. Вплив аеродинаміки на споживчі властивості колісної машини
  6. Гідродинаміка
  7. Гідродинаміка в’язкої рідини. Сила Стокcа
  8. Гідродинаміка псевдозрідженого шару
  9. Гідродинамічна суть процесу псевдозрідження
  10. Гідродинамічні аварії
  11. Гідродинамічні аварії.
  12. Гідродинамічні аварії. Методика оцінки інженерного cтану при них і заходи захисту населення та території




Переглядів: 7291

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Медичне використання сировини і препаратів, які містять ефірні олії. | Родина ясноткові - Lатіасеае

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.082 сек.