Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Родина валеріанові – Vаlеrіапасеае

Валеріана лікарська - Vаlеrіапа оffісіпаlis L.

Кореневища з коренями валеріани - Rhіzотаtа сит rаdicibus Vаlеrіапае

Народні назви: маун, одолян,ароматник

Російська назва: валериана лекарственная.

 

Опис рослини.Багаторічна трав'яниста рослина з коротким кореневищем і численними шнуроподібними коренями. Стебла прямостоячі, ребристі, порожнисті, біля основи, по вузлах опушені; 50-150см заввишки. На першому році життя формується розетка прикореневих листків, на другому і наступних - стебла. Стеблові листки супротивні, нижні - черешкові, верхні - сидячі, непарно-перисторозсічені з 6-8 парами лінійно-ланцетоподібних, великопилчастих по краях сегментів. Квітки двостатеві, неправильні, дрібні, лійкоподібнотрубчасті, білі або ясно-рожеві, суцвіття - велика, щиткоподібна волоть. Плід - сім'янка довгасто-ребриста з чубком. Цвіте у червні-липні.

 

Поширення.Росте майже по всій території України на вологих місцях, по берегах річок, боліт, у лісах та різнотравних степах. Валеріана - це поліморфний рід, що налічує 12 видів та декілька ботанічних форм, характерних для даної місцевості, які відрізняються наявністю або відсутністю підземних пагонів - столонів. опущенням листкової пластинки, більшою або меншою кількістю сегментів листка.

 

Заготівля. Охоронні заходи.Кореневища з коренями заготовлюють восени, після дозрівання плодів у вересні-жовтні або навесні у квітні. Викопують (висіваючи насіння у лунку після викопування), очищують від ґрунту, відрізають надземні частини, товстікореневища розрізують уздовж, підв'ялюють на свіжому повітрі (шаром до 15см) протягом 1-2 днів. Сушать під навісами або в сушарках за температури не вище 35-40 °С (шаром 5-7см).

 

Зберігання.Зберігають у сухих, темних приміщеннях, окремо від інших видів. Термін зберігання - 3 роки.

 

Опис сировини.Кореневища вертикальні, конічні з дірчастою серцевиною або порожнисті, з поперечними суцільними або перерваними перегородками. Від кореневища відходять численні тонкі додаткові корені, іноді підземні пагони-столони. Корені гладкі, ламкі, довгі, шнуроподібні, складають основну масу сировини. Розміри кореневища: завдовжки до 4см, завтовшки до 3см, корені завтовшки до 3мм.

Колір кореневища та коренів зовні жовто-коричневий, на зламі - від жовтуватого до коричневого. Запах своєрідний, ароматний. Смак пряний, солодкувато-гіркуватий.

Хімічний склад сировини.Кореневища і корені валеріани містять до 2% ефірної олії, до складу якої входять біциклічні монотерпени: борнілізовалеріарнат - складний ефір борнеолу та ізовалеріанової кислоти, вільний борнеол, ізовалеріанова кислота, пінен, терпінеол; секвітерпеноїди: валеріаналь, валеренон; від 0,8 до 2,5% валепотріатів (іридоїдів): валтрат, ізовалтрат, ацевалтрат; тритерпенові глікозиди, дубильні речовини, алкалоїди, органічні кислоти.

 

Фармакологічна дія та застосування.Препарати валеріани зменшують збудливість і покращують функції центральної нервової системи, регулюють серцеву діяльність, зменшують артеріальний тиск, справляють спазмолітичну, слабку жовчогінну дію, посилюють секрецію залоз травного каналу.

Застосовують при нервовому збудженні, неврозах серцево-судинної системи, спазмах коронарних судин, тахікардії, безсонні, істерії, епілепсії, для профілактики і лікування стенокардії та початкової стадії гіпертонії, при спазмах травного каналу, захворюваннях жовчовивідних шляхів.

 

Лікарські форми та засоби.Настій, настойка, збори (седативний, шлунковий, жовчогінний), сухий екстракт; комплексні препарати: валокормід, кардіовален, кардіофіт. краплі Зеленіна.

 

 


Читайте також:

  1. Аеро- та гідродинаміка
  2. Аеродинамічний розрахунок
  3. Аеродинамічний розрахунок ротора вітроустановки
  4. Аеродинамічні властивості колісної машини
  5. Вплив аеродинаміки на споживчі властивості колісної машини
  6. Гідродинаміка
  7. Гідродинаміка в’язкої рідини. Сила Стокcа
  8. Гідродинаміка псевдозрідженого шару
  9. Гідродинамічна суть процесу псевдозрідження
  10. Гідродинамічні аварії
  11. Гідродинамічні аварії.
  12. Гідродинамічні аварії. Методика оцінки інженерного cтану при них і заходи захисту населення та території




Переглядів: 1859

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Родина ясноткові - Lатіасеае | Родина березові – Веtиlасеае

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.