Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



АУДИТ ОПЕРАЦІЙ З НЕОБОРОТНИМИ АКТИВАМИ

 

  1. Предмет та об’єкти аудиту основних засобів.
  2. Джерела інформації, способи вивчення операцій з основними засобами.
  3. Джерела інформації, способи вивчення операцій з нематеріальними активами.

Предметом аудиту операцій з необорними активами є основні засоби підприємства, та його нематеріальні активи.

До основних засобів належать матеріальні необоротні активи, які підприємство утримує з метою використання їх у процесі виробництва або постачання товарів і послуг, надання в оренду, очікуваний строк корисного використання яких більше одного року (або операційний цикл, якщо він довший за один рік).

При перевірці аудитор керується Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 7 "Основні засоби". Облік основних засобів ведеться на рахунку 10 "Основні засоби", який має дев'ять субрахунків; за дебетом рахунка 10 відображається надходження (придбання) основних засобів, за кредитом - вибуття.

Спочатку аудитору слід впевнитися у правильності організації аналітичного обліку і визначити, чи всі основні засоби підприємства закріплено за матеріально відповідальними особами.

Джерелами аудиту операцій з обліку основних засобів є первинні документи на їх надходження, вибуття і внутрішнє переміщення (акти приймання-здавання об'єктів, акти на списання, інвентарна картка, картка обліку руху основних засобів, інвентарний список, розрахунки амортизації), дані аналітичного і синтетичного обліку.

Аудитор перевіряє правильність ведення інвентарних карток індивідуального і групового обліку основних засобів, своєчасне заповнення всіх реквізитів у них. Якщо карток на окремі об'єкти немає, аудитор пропонує керівництву підприємства відновити аналітичний пооб'єктний облік основних засобів. Достовірність даних про наявність і рух основних засобів перевіряють зіставленням суми за інвентарною карткою із сумою, показаною в описі інвентарних карток.

Крім того, встановлюють відповідність даних аналітичного обліку основних засобів їхньому залишку за рахунком 10 "Основні засоби" на відповідні дати. Якщо є розходження між даними аналітичного і синтетичного обліку, то аудитор з'ясовує причини, винних осіб, визначає наслідки (недонарахування або зайве нарахування амортизації) і пропонує усунути недоліки.

Аудитор також перевіряє повноту і своєчасність проведення інвентаризації основних засобів, правильність відображення її результатів у бухгалтерському обліку. Цим самим він з'ясовує, чи можна довіряти результатам проведеної інвентаризації, щоб зменшити аудиторський ризик.

Повноту і своєчасність оприбуткування основних засобів можна визначити шляхом порівняння дати оприбуткування за рахунком 10 "Основні засоби" з датами, вказаними у первинних документах (актах введення в експлуатацію, актах приймання-передання основних засобів тощо). Суми в договорі та платіжних документах повинні бути зіставлені між собою.

Слід документально перевірити операції з реалізації основних засобів, правильність оформлення їх, законність і доцільність вибуття і відображення його в обліку. Перевіряють такі документи: договір, видаткові накладні, акти прийому-передачі, транспортні документи. Переважно використовується зустрічна перевірка. Аудитор також перевіряє правильність переоцінки основних засобів за відновною вартістю, її відображення в бухгалтерському обліку, на підставі рішення керівництва, документа експертної оцінки або акта переоцінки. Особливу увагу треба приділити аналітичному обліку по рахунках 10 та 13 в кореспонденції з рахунками класів 7 та 9.

Для відображення в обліку реальної вартості об'єктів основні фонди періодично підлягають індексації, під час якої всі основні фонди оцінюють за відновною вартістю при одночасному встановленні їх зносу.

Переоцінена первинна вартість та знос об'єкта основних засобів визначаються як добуток первісної вартості або зносу та індексу переоцінки. Індекс переоцінки визначається діленням справедливої вартості об'єкта, який переоцінюється, на його залишкову вартість. Сума дооцінки залишкової вартості об'єкта основних засобів відображається у складі додаткового капіталу, а сума уцінки - у складі затрат звітного періоду.

У зв'язку з цим у бухгалтерському обліку записують:

- д-т рахунка 10 "Основні засоби";

- к-т рахунка 42 "Додатковий капітал" (423 "Дооцінка активів").

При ліквідації основних засобів роблять записи:

- д-т рахунка 131 "Знос основних засобів";

- к-т рахунка "Основні засоби";

На залишкову вартість основних засобів:

- д-т рахунка 972 "Собівартість реалізованих необоротних активів";

- к-т рахунка 10 "Основні засоби";

При нарахуванні заробітної плати за розбирання об'єкта:

- д-т рахунка 972 "Собівартість реалізованих необоротних активів";

- к-т рахунка 66 "Розрахунки з оплати праці";

Відображення суми податкових зобов'язань з ПДВ:

- д-т рахунка 976 "Списання необоротних активів";

- к-т рахунка 64 "Розрахунки за податками і платежами".

У процесі дослідження операцій, пов'язаних із орендою, з'ясовують питання своєчасності нарахування і розрахунків за орендовані основні засоби, виявляють факти передачі в оренду основних засобів без обліково, перевіряють правильність відображення ПДВ:

- д-т рахунка 713 "Дохід від операційної оренди активів";

- к-т рахунка 64 "Розрахунки за податками і платежами".

Далі аудитор перевіряє правильність ведення обліку амортизації основних засобів. Об'єктом амортизації є окремі основні засоби, крім землі, продуктивної худоби, житлових будинків, споруд благоустрою, автодоріг, видавничої продукції тощо. Амортизація нараховується протягом строку корисного використання об'єкта основних засобів. Нарахування амортизації до 1 січня 2000 р. здійснювалося за середньорічними нормами амортизаційних відрахувань за окремими видами і групами основних засобів у відсотках до їх балансової вартості. Треба перевірити наказ про облікову політику, правильність розрахунку амортизації відповідно до корисного терміну використання та методу амортизації.

Під час перевірки правильності обліку затрат, пов'язаних із поліпшенням основних засобів, враховують запис:

- д-т рахунка 10 "Основні засоби";

- к-т рахунка 15 "Капітальні інвестиції".

Перевіряють такі документи: договір підряду, відомості про оплату праці, акт виконаних робіт, акт прийому-передачі. Загальна вартість проведених ремонтів повинна дорівнювати сумі, відображеній по рахунку 10 та по рахункам зобов'язань.

Важливе місце займає перевірка вибуття основних засобів внаслідок ліквідації об'єктів, що стали непридатними через їх старіння і зношеність. Аудитор перевіряє правильність оформлення і своєчасність відображення операцій щодо списання основних засобів. Встановлюють правомірність списання витрат щодо ліквідації основних засобів, повноту оприбуткування цінностей, що надійшли від ліквідації та їх відображення в обліку.

Документом на списування основних засобів у всіх випадках вибуття (крім передачі іншим підприємствам) є акт про ліквідацію основних засобів, у якому зазначають причини вибуття, технічний стан, первинну вартість, суму зносу (амортизації), затрати на ліквідацію, найменування і вартість залишків від ліквідації, вартість капітальних ремонтів за час експлуатації, результати ліквідації.

Аудитор зіставляє дані, вказані у акті про ліквідацію з даними у регістрах аналітичного та синтетичного обліку.

У процесі дослідження операцій, пов'язаних із орендою, з'ясовують питання своєчасності нарахування і розрахунків за орендовані основні засоби, виявляють факти передачі в оренду основних засобів без обліково, перевіряють правильність відображення ПДВ.

До нематеріальних активів належать немонетарні активи, які не мають матеріальної форми, можуть бути ідентифіковані (відокремлені від підприємства) та утримуватися підприємством із метою використання протягом періоду, більшого за 1 рік (або одного операційного циклу, якщо він перевищує один рік) для виробництва, торгівлі, адміністративних потреб чи надання в оренду іншими особами (права користування природними ресурсами, права користування майном, права на знаки торгівлі й послуг, права на об'єкти промислової власності, авторські та суміжні з ними права, гудвіл, інші нематеріальні активи).

При перевірці аудитор керується Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 8 "Нематеріальні активи", затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 18.10.99 № 242, Законами "Про власність", "Про товарні знаки" тощо.

Під аудитом інтелектуальної власності (нематеріальних активів) розуміється перевірка прав підприємств на користування землею, водою, об'єктами промислової та інтелектуальної власності (авторське право у сфері науки, літератури, мистецтва тощо).

Аудитори для проведення технічної експертизи об'єктів інтелектуальної власності й здійснення юридичного аналізу документів, що підтверджують право на власність, залучають патентних повірених та юристів.

Починаючи аудит, насамперед слід перевірити факт наявності нематеріальних активів за документами, де описано сам об'єкт (програма для комп'ютера, конструкторська документація), або де підтверджується створення об'єкта (договір, ліцензійна угода). Крім того, акт приймання-передання може підтвердити факт одержання даного об'єкта інтелектуальної власності.

Аудитор разом із залученими спеціалістами визначає правильність вартості інтелектуальної власності. Якщо об'єкт власності вкладений у статутний капітал, то його оцінка визначається за домовленістю засновників, якщо його придбано за кошти, то він оцінюється за фактичними витратами на придбання, якщо одержано безкоштовно, то його оцінка визначається експертним методом.

Аудитору слід перевірити правильність оприбуткування об'єктів на рахунку 12 "Нематеріальні активи" у кореспонденції з рахунками 31 "Рахунки в банках", 46 "Неоплачений капітал", а також обґрунтованість їх вибуття (продаж, списання чи безкоштовна передача). Крім того, порівнюють дані синтетичного й аналітичного обліку нематеріальних активів, якщо облік ведеться за їхніми видами і об'єктами.

Аудитор перевіряє дотримання правил приймання, відображення в бухгалтерському обліку нематеріальних активів, правильність їх оцінювання, списання і нарахування зносу.

Контрольні питання

1. Які є джерела аудиту операцій з обліку основних засобів?

2. Які Ви знаєте методи амортизації основних засобів?

3. Методика аудиту нематеріальних активів

4. Якими Положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку керується аудитор під час перевірки основних засобів?

5. Критерії оцінки аудитором обліку основних засобів.

 


Читайте також:

  1. II. Елементи операційних витрат
  2. IV. Політика держав, юридична регламентація операцій із золотом.
  3. IV. Розширення депозитів шляхом операцій на відкритому ринку.
  4. POS -Інтелект - відеоконтроль касових операцій
  5. V. Рекомендації щодо безпечного застосування сільськогосподарської техніки при виконанні основних агротехнологічних операцій у рослинництві
  6. VI. Рекомендації щодо безпечного використання сільськогосподарської техніки при виконанні основних технологічних операцій у тваринництві
  7. Автоматизація касових операцій
  8. Автоматизація обліку фінансово-розрахункових операцій засобами універсального програмного продукту
  9. Автоматизована система аудита (system update)
  10. АДАПТАЦІЯ ОПЕРАЦІЙНОЇ СИСТЕМИ ДО ЗМІНИ ЇЇ ЗАВАНТАЖЕННЯ.
  11. Адміністративні витрати, витрати на збут, інші операційні витрати, інші витрати та їх облік
  12. Адміністративно-збутові витрати включають в себе адміністративні витрати, витрати на збут, інші операційні витрати (код 070,080, 090, ф. № 2 с.-г.).




Переглядів: 961

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
АУДИТ СТАНУ ОРГАНІЗАЦІЇ ТА ВЕДЕННЯ ОБЛІКУ | АУДИТ ОПЕРАЦІЙ З ЗАПАСАМИ

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.084 сек.