Призначення та елементи Звіту про рух грошових коштів
Звіт про рух грошових коштів – звіт, який відображає надходження і вибуття грошових коштів протягом звітного періоду в результаті операційної, інвестиційної та фінансової діяльності.
Метою складання Звіту про рух грошових коштів є надання користувачам фінансової звітності повної, правдивої та неупередженої інформації про зміни, що відбулися у грошових коштах підприємства та їх еквівалентах за звітний період.
При складанні фінансової звітності підприємства можуть обрати спосіб складання звіту про рух грошових коштів за прямим або непрямим методом із застосуванням відповідної форми звіту:
• форма № 3 - для складання Звіту про рух грошових коштів (за прямим методом);
• форма № 3-н - для складання Звіту про рух грошових коштів (за непрямим методом).
Порядок заповнення і зміст статей Звіту про рух грошових коштів (у т. ч. додаткових) викладено в Методичних рекомендаціях щодо заповнення форм фінансової звітності.
Грошові кошти (гроші) – готівка, кошти на рахунках у банках та депозити до запитання.
Еквіваленти грошових коштів (грошей) – короткострокові високоліквідні фінансові інвестиції, які вільно конвертуються у певні суми грошей і які характеризуються незначним ризиком зміни вартості.
Такими еквівалентами є високоліквідні інвестиції в цінні папери на строк, що не перевищує 3 місяці (казначейські векселі, депозитні сертифікати і т.д.)
До Звіту про рух грошових коштів не включають:
1) негрошові операції - операції, які не потребують використання грошових коштів та їх еквівалентів. Наприклад, отримання активів шляхом фінансової оренди; бартерні операції; придбання активів шляхом емісії акцій і т.д.
2) внутрішні зміни у складі грошових коштів та їх еквівалентів. Наприклад, здача коштів із каси в банк, надходження коштів із банку в касу, перерахування коштів з одного поточного рахунка на інший, перерахування коштів на купівлю інвалюти, переказ коштів на корпоративну картку тощо).