Загально-соціальні функції і функція захисту групових інтересів
Залежно від того, в чиїх соціальних інтересах здійснюються, функції держави прийнято було ділити на загально соціальні та класові (захисту групових інтересів). Держава незалежно від того, до якого типу вона належить, вирішує поряд з класовими ще й «загальні» справи, які є загальнозначущими для усього суспільства.
Під загальносоціальними функціями розуміють напрямки діяльності держав, які відображають загальносоціальне призначення держави. Невиконання або неналежне виконання цих функцій традиційно призводить до ослаблення, а подекуди навіть руйнації держави. Найбільш чітко класові функції (функція економічного або позаекономічного пригнічення класових противників) визначив А. Б. Венгеров, який вказав, що це напрямки діяльності держави, які найбільш яскраво відображають інтереси тієї соціальної сили, групи, які панують в даному суспільстві, захоплюють і здійснюють державну владу[35]. Отже, саме класові функції є найбільш мінливими, пов’язаними з соціальною сутністю держави, оскільки максимально повно відображають класові інтереси пануючого класу.
Однак дослідники далеко не завжди розрізняли загальносоціальні та класові функції. Так, відповідно до постулатів комуністичної ідеології класові функції, які виконувалися радянською державою, визнавалися найбільш значущими і навіть мали місце спроби теоретично обґрунтувати тезу, згідно з якою класові функції соціалістичної держави набували загальносоціального характеру, оскільки відображали інтереси переважної більшості населення.