Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Тлумачення норм права за суб’єктами

По цій підставі виділяють офіційне й неофіційне тлумачення.

Офіційне тлумачення провадиться компетентними державними органами, і його результати обов'язкові для всіх суб'єктів права. У свою чергу воно підрозділяється на автентичне й легальне.

Автентичне тлумачення виконує орган, що видав нормативний акт. Якогось спеціального дозволу йому для тлумачення власних актів не потрібно. Він робить це в чинність своєї компетенції.

Легальне тлумачення здійснюється органом, спеціально уповноваженим на те законом.

Існує й ненормативне офіційне тлумачення, тобто правозастосовне тлумачення. Друга стадія процесу правозастосування – стадія, на якій вибираються й аналізуються (тобто тлумачаться) норми права,

Неофіційне тлумачення також реалізується різними суб'єктами, але результати його не мають юридичного, загальнозначущого значення. Його підрозділяють на повсякденне, професійне й доктринальне.

Повсякденне тлумачення може здійснювати будь-який суб'єкт права. Його точність залежить від рівня правосвідомості суб'єкта. Причому від характеру такого «життєвого» тлумачення багато в чому залежить стан законності, тому що воно є підставою юридичної діяльності громадян, їхнього правомірного поводження.

Професійне тлумачення правових норм дається фахівцями-юристами. Критерієм виділення цього виду тлумачення служить не ступінь знання права, а професійна діяльність. Таким є, наприклад, тлумачення, здійснюване прокурором або адвокатом у судовому процесі. Його результати не обов'язкові для суду, однак необхідність діяльності цих учасників процесу закріплена нормативно (наприклад, у ст. 295 УПК).

Доктринальне тлумачення провадиться вченими-юристами, фахівцями в області права в монографіях, наукових коментарях, статтях й ін. Результати доктри-нального тлумачення публікуються в особливих збірниках, що містять науково-практичні коментарі діючі в тій або іншій області законодавства. Цими коментарями користуються практичні працівники.

Залежно від того, на якій стадії правового регулювання здійснюється тлумачення, воно підрозділяється на нормативне й казуальне.

У ході нормативного тлумачення дається офіційне роз'яснення норми в цілому безвідносно її реалізації. Такі, наприклад, автентичне й легальне тлумачення, здійснювані при узагальненні юридичної практики.

При казуальному тлумаченні норма інтерпретується стосовно до конкретного випадку. Це роз'яснення, судження про застосовувані норми, що втримуються в рішеннях і визначеннях колегій Верховного Суду по окремих справах.

Нарешті, об'єктом тлумачення виступає і юридична практика. Так, розглядаючи конституционность ст. 209 УПК РСФСР, Конституційний Суд у своїй постанові від 13 листопада 1995 р. указав, що розглянута норма «за змістом, що надає їй право-применительной практи який, не відповідає положенням ст. 52 Конституції РФ».


Читайте також:

  1. D (правая) S (левая)
  2. I. ТЕОРИЯ И ИСТОРИЯ ГОСУДАРСТВА И ПРАВА
  3. II. Права та обов'язки адміністрації організації, що проводить туристську подорож
  4. II. ТЕОРИЯ ГОСУДАРСТВА И ПРАВА
  5. IV. Обов'язки і права керівника та заступника керівника подорожі
  6. L. Понятие права
  7. O ексклюзивний розподіл на правах винятковості.
  8. XV. Реалізація права вступників на вибір місця навчання
  9. А/. Фізичні особи як суб’єкти цивільного права.
  10. Авторское право и смежные права
  11. Авторське право і суміжні права
  12. АВТОРСЬКЕ ПРАВО І СУМІЖНІ ПРАВА




Переглядів: 409

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Способи (методи) тлумачення норм права: граматичний (філологічний, текстовий), логічний, історичний, систематичний, телеологічний та ін. | Доктринальне тлумачення правових норм

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.135 сек.