Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Категорування нормативно-правової бази

Нормативно-правова основа безпеки життєдіяльності складається з законів, норм, правил, постанов та інших документів, що мають силу законів для жителів України, виданих органами виконавчої і законодавчої влади, що стосуються питань захисту життя і здоров'я населення країни, чи безпосередньо або непрямо, через елементи середовища існування (наприклад, закони, спрямовані на захист природного середовища). Тому усі ці документи можна умовно підрозділити на дві категорії: перша — документи, що стосуються захисту життя і здоров'я людини як елемента «середовища існування»; друга — документи, націлені на збереження «середовища існування» людини.

Сучасна нормативно-правова база безпеки життєдіяльності в Україні будується по наступним основним напрямкам:

Категорія Н— все населення країни (діти, жінки, чоловіки, що проживають на території країни). За статистичними даними на 05.12.2001 року чисельність населення в Україні складала 48.457 млн. чоловік і в порівнянні з 1999 роком вона скоротилася більше ніж на 1.6 млн. чоловік за рахунок перевищення смертності над народжуваністю і міграції населення. Більше 67 відсотків населення живе в містах і селищах міського типу, 54 відсотка населення країни - жінки.

Нормативно-правовою основою безпеки життєдіяльності (НПО БЖД)цієї категорії є - Конституція України (1998 р.), громадянське і карне законодавство України, закон України «Про надзвичайний стан»(1995 г), закон «Про охорону праці» (1992, 2002 р.), закон «Про охорону навколишнього середовища»( 1991,1993,1996), закон «Про цивільну оборону» (1999р.), «Про забезпечення санітарного й епідеміологічного благополуччя населення», «Про пожежну безпеку», «Про дорожній рух» та інші. Тобто, закони, документи, що поширюють свою дію на всіх жителів країни незалежно від їхнього положення в суспільстві, статі, віку і роду діяльності.

Всі інші категорії мають специфіку життєдіяльності людини, що викликає необхідність розробки для них додаткових нормативно-правових документів.

Категорія Т населення країни, що працює – складає близько 47% чисельності людей, що проживають в Україні. Всіх працюючих можна підрозділити на дві категорії:

а) працюючі в державних підприємствах, установах, організаціях, тобто в державному секторі економіки;

б) працюючі в не державному секторі економіки - фірми, кооперативи, заводи, фабрики і т.п.

НПО БЖД категорії Т є закон «Про охорону праці» (1992, 2002), кодекс законів про працю (КЗПП) України, державні стандарти, нормативи і правила. Нормативно - правова основа цієї категорії населення України має практично цілком нову систему документації, розробка якої і введення в дію стало можливим тільки після отримання самостійності України.

Категорія М – молоде населення України, у віці до 18 років і студентська молодь. До цієї категорії відносяться діти дошкільного і шкільного віку, студенти, ті, що вчаться в коледжах та інші. Це дуже важлива категорія населення тому що її безпека і здоров'я багато в чому визначають безпеку і здоров'я майбутніх поколінь і перспективи розвитку країни в цілому.

НПО БЖД категорії М включає закон України «Про молодіжну і дитячу громадську організації», Конвенцію ООН про права дітей, постанови Кабінету міністрів України про реалізацію державної молодіжної політики в Україні та інші документи.

Категорія П - чоловіки і жінки, що проживають в Україні, які за віком, за станом здоров'я або іншим показникам, що визначають їхній життєвий статус, вийшли на пенсію. Критерієм рівня життя в багатьох країнах є забезпеченість цієї категорії жителів. Як держава турбується про жителів своєї країни, можна визначити по тому, який достаток у пенсіонерів. В Україні, починаючи з 1991 року, і дотепер, ця категорія людей живе нижче грані прожиткового мінімуму.

НПО БЖД категорії П включає закони України «Про пенсійне забезпечення», «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців і осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ», «Про основні принципи соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» та інші.

Категорія В- чоловіки та жінки, що проходять військову службу в рядах збройних сил України.

НПО БЖД категорії В складають закон України «Про загальний військовий обов'язок і військову службу», військовий статут України та інші документи.

Можна далі продовжити цю класифікацію для інвалідів (категорія І), учасників Великої вітчизняної війни та інших воєнних операцій (категорія В), водіїв транспортних засобів (ВТр) та інших. Кожна з цих категорій має свої специфічні особливості життєдіяльності, що забезпечують можливості функціонування держави, і вона повинна надати їм відповідні умови життєдіяльності, що гарантують збереженість їхнього життя і здоров'я.

Особливістю вище зазначених категорій, є те, що люди можуть переходити з однієї категорії в іншу в процесі свого життя. Кожен такий перехід змінює і НПО БЖД, при цьому незмінно обов'язковою залишається НПО категорії Н. Розглянемо деякі законодавчі основні документи більш докладно в аспекті безпеки життєдіяльності.

 


Читайте також:

  1. Вдосконалення нормативно-правової бази міста на етапі переходу до інформаційного суспільства
  2. Загальна характеристика законодавчої і нормативно-правової бази України про пожежну безпеку




Переглядів: 672

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Історична довідка по правовому регулюванню БЖД | Основні закони, правила та інші документи по БЖД

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.013 сек.