Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






МЕЗОЗОЙСЬКА ЕРА

(греч. mesos - середній, проміжний; zoe - життя)

Початок близько 250 млн, кінець ‑ 65 млн років тому; тривалість близько 185 млн років. Мезозойська ера підрозділяється на три періоди: тріас, юра та крейда. Для цієї ери характерний новий розквіт більшості типів тварин і відділів рослин, що з’явилися раніше. У наземній біоті переважали плазуни («доба рептилій»), виникли ссавці й птахи. З рослин панували голонасінні й папоротеподібні, в крейді до них приєдналися покритонасінні ‑ квіткові. Черговий розквіт рослин, серед яких було багато деревних форм, призвів до нової епохи вуглеутворення, особливо значного в юрі. Різноманітна й морська біота: в цей час існували практично всі відділи водоростей та майже всі типи царства тварин.

ТРІАСОВИЙ ПЕРІОД

(греч. trias - трійця)

Початок близько 250 млн, кінець ‑ 215 млн років тому; тривалість близько 35 млн років. Особливістю тріасового періоду є перехідний характер систематичного складу біоти. Продовжували існувати палеозойські релікти і спільно з ними жили знов виниклі групи організмів, характерні для мезокайнозою. Так, серед наземних рослин як і раніше переважали голонасінні, а у відділі папоротеподібних з’явилися нові групи. На початку тріасу фітогеографічна диференціація палеозою змінилася, виникли три нові області: Сибірсько-Канадська, Євро-Синійськая та Австралійська. В середньому тріасі відбулася зміна палеофітної флори на мезофітну.

Помітно скоротилася кількість земноводних: поступово вимерли стегоцефали, їхні екологічні ніші зайняли безхвості земноводні (жаби). Збільшилось різноманіття плазунів. Виникли динозаври, птерозаври і крокодили. Продовжували існувати численні звіроподібні плазуни, що дали в пізньому тріасі перших ссавців невеликих розмірів (яйцеродні), що зовні нагадують щурів. У пізньому тріасі виникли й перші представники класу птахів, про що свідчить недавня знахідка у верхньотріасових відкладах Техасу невідомого раніше викопного, названого Protoavis (див. рис. 238).

У морях з’явились шестипроменеві корали та перші амоніти з амонітовою лопатевою лінією, правильні морські їжаки та ін.

Серед хребетних у цей час жили костисті риби та різні водні рептилії (іхтіозаври, плезіозаври і плакодонти). Разом з тим протягом тріасу вимерли характерні для палеозою групи безхребетних тварин, як, наприклад, головоногі молюски з прямою мушлею, амоніти з цератитовою лопатевою лінією, деякі брахіоподи та ін.

 

ЮРСЬКИЙ ПЕРІОД

(від Юрських гір у Західній Європі)

Початок близько 215 млн, кінець ‑ 145 млн років тому; тривалість близько 70 млн років. На цей час припадає розквіт папоротеподібних і різноманітних голонасінних рослин. Характерні масові захоронення загиблих, переважно деревних, форм, що призвело до потужного вуглеутворення, яке порівнюване за масштабами з кам’яновугільним.

В юрі спостерігався розквіт плазунів. Вони були представлені всіма екологічними групами. Крім форм, що мешкали на суші (динозаври, звіроподібні), відомі водні представники (пліозаври, плезіозаври), а також ті, що освоїли повітряний простір (птерозаври). Серед динозаврів з’явилися перші гіганти. Птахи представлені ящерохвостими (археоптерикс). Можливо, вже виникли й справжні віялохвості птахи. З’явився новий підклас ссавців ‑ сумчасті. Серед наземних безхребетних спостерігався розквіт комах.

У морях почали зустрічатися нові групи безхребетних; планктонні форамініфери, незвичайні коралоподібні двостулки (рудисти), різноманітні амоніти й белемніти, зросла різноманітність морських їжаків, мшанок і багатьох інших. З’явилися нові водорості ‑ діатомові та динофітові. Багато організмів, що виникли раніше, в юру зазнали розквіту.

 

 

КРЕЙДОВИЙ ПЕРІОД

(у відкладах цього періоду велика кількість писальної крейди)

Початок близько 145 млн, кінець ‑ 65 млн років тому; тривалість близько 80 млн років. Основна біотична подія цього часу ‑ поява та інтенсивний розвиток покритонасінних ‑ квіткових рослин. Їхня поява спричинила зростання різноманіття комах. Продовжувався розквіт наземних і літаючих плазунів. Серед наземних рептилій переважали динозаври як ящеротазові (тиранозаври, бронтозаври і страусоподобні целурозаври), так і птахотазові (стегозаври, анкілозаври, цератопси, ігуанодони та качконосі). Крилаті плазуни були представлені птеродактилями. У крейді з’явилися перші плацентарні ссавці (комахоїдні, хижі, копитні, примати та ін.).

У морських басейнах на фоні явного переважання костистих почався новий розквіт риб. Декількома групами були представлені морські плазуни (іхтіозаври, плезіозаври, пліозаври, мозозаври), що досягали нерідко гігантських розмірів. Надзвичайно різноманітні морські безхребетні: продовжували існувати коралоподібні двостулки (рудисти), своєрідні черевоногі молюски (неринеїди), головоногі молюски (амоніти і белемніти), брахіоподи, морські їжаки та багато-багато інших.

Наприкінці крейдового періоду відбулося, ймовірно, найбільше масове вимирання багатьох груп тварин і рослин. У морських басейнах зникли амоноідеї, іхтіозаври, завроптеригії, на суші ‑ динозаври і птерозаври, що освоїли повітряний простір. Повністю вимерли різні голонасінні рослини (бенетитові, кейтонієві, чекановскієві). В інших групах різко скоротилася чисельність ‑ до 30-50%.

 

 




Переглядів: 559

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ПАЛЕОЗОЙСЬКА ЕРА | КАЙНОЗОЙСЬКА ЕРА

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.