Принцип особистої відповідальності за наявності вини особиє відображенням загальноконституційного принципу, відповідно до якого «юридична відповідальність особи має індивідуальний характер» (ч. 2 ст. 61 Конституції). Згідно з цим принципом неприпустимо покладати кримінальну відповідальність на особу за злочин, який було вчинено іншою особою, а також неможливо притягати до кримінальної відповідальності юридичну особу. Іншими словами, особиста відповідальність за вчинений злочин можлива лише при встановленні в діянні конкретної особи вини у формі умислу чи необережності (статті 8 і 9 КК).
Принцип особистого характеру відповідальності полягає в тому, що тільки особа, яка вчинила злочин може нести кримінальну відповідальність і бути покарана. Будь-хто інший, навіть близькі родичі не можуть притягатись до кримінальної відповідальності крім винної особи.
Принцип невідворотності кримінальної відповідальності виявляється у тому, що: кожна особа, в діяннях якої є склад злочину, повинна понести кримінальну відповідальність. Така особа не може бути покарана за один і той самий злочин двічі. Важливо щоб жоден злочин не залишився поза увагою відповідних органів, тому що в противному випадку це буде сіяти вседозвільність.
Принцип індивідуалізації відповідальності та покаранняозначає, що покарання, яке застосовується судом до особи злочинця, повинно бути, у межах закону, конкретним та індивідуальним із урахуванням тяжкості вчиненого злочину. Чим більш тяжкий злочин вчинено, тим більш суворим повинно бути покарання. Також, важливою підставою для вирішення питання про вид та міру покарання злочинця є його індивідуальні особливості: фізичний стан, характер, виховання, професія, спосіб життя, а також середовище, в якому він перебував тощо.
План семінарського заняття
1. Поняття принципів кримінального права.
2. Система принципів кримінального права.
3. Загальні принципи кримінального права.
4. Спеціальні принципи кримінального права.
5. Взаємозв’язок загальноконституційних принципів з спеціальними принципами кримінального права.