Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Тлумачення кримінального закону.

Слід звернути увагу, що за своїм змістом певні кримінально-правові норми не завжди сприймаються однозначно. При застосуванні кримінального закону виникає необхідність у його тлумаченні, тобто у з’ясуванні волі законодавця, усвідомленні змісту закону, у точному поясненні термінів, що вживаються у ньому.

Залежно від критерію, покладеного в основу поділу тлумачення на види, наука кримінального права розрізняє тлумачення закону:

- за суб’єктом,

- за способом (прийомом).

- за обсягом

Засуб'єктом тлумачення поділяють на:

- офіційне;

- судове;

- доктринальне

- автентичне.

Офіційне(легальне)тлумачення– це тлумачення чинних законів або їх окремих положень спеціально на те уповноваженим офіційним органом Конституційним Судом України. Згідно зі ч. 2 ст. 147 Конституції України «Конституційний Суд України вирішує питання про відповідність законів та інших правових актів Конституції України і дає офіційне тлумачення Конституції України та законів України».

Cудове (казуальне) тлумачення найбільш розповсюджене тлумачення, яке має два різновиди:

1) тлумачення, яке дається судом (суддею) будь-якої інстанції при розгляді конкретної кримінальної справи. Воно є обов’язковим тільки у тій справі, у зв’язку з якою воно здійснювалось.

2) тлумачення, яке дається на базі вивчення й узагальнення судової практики у постановах Пленуму Верховного Суду України. Це тлумачення носить рекомендаційний характер, яким можуть користуватися й інші суб’єкти при застосуванні норм закону про кримінальну відповідальність. Слід зазначити, що Пленум Верховного Суду дає тлумачення спираючись на закон, а не замінюючи його, виходити зі змісту закону, усувати практичні непорозуміння. Положення, які містяться в таких постановах Пленуму, є обов'язковими для судів.

Доктринальне (наукове) тлумачення – це роз’яснення чинного кримінального законодавства фахівцями у галузі кримінального права, яке дається у підручниках, монографіях, статтях, лекціях, виступах наукових і практичних працівників на науково-практичних конференціях тощо. Доктринальне тлумачення не має обов’язкової сили, але відіграє велику роль у розвитку науки кримінального права, при підготовці нових законів та застосуванні закону про кримінальну відповідальність у слідчій та судовій практиці.

Автентичне тлумачення – це тлумачення, яке дає сам орган, що прийняв закон. До прийняття Конституції 1996р. таке тлумачення здійснювала Верховна Рада України. Зараз визначення окремих понять, термінів дається у примітках до самого закону, у зв’язку з чим автентичне тлумачення Верховною Радою України не застосовується.

Заспособами тлумачення поділяються на:

- філологічне;

- системне;

- історичне.

- логічне;

Філологічне (граматичне) тлумачення полягає у з'ясуванні змісту закону шляхом аналізу самого його тексту (змісту певних термінів і понять) із використанням правил граматики, синтаксису, орфографії і пунктуації. Наприклад, у законодавчому понятті неосудності, що дається в ч. 2 ст. 19 КК України законодавець передбачив, що для визнання особи неосудною достатньо, щоб один із вказаних біологічних критеріїв, наприклад, не могла усвідомлювати свої дії бездіяльність) або керувати ними внаслідок хронічного психічного захворювання, тимчасового розладу психічної діяльності, недоумства або іншого хворобливого стану психіки. Названі критерії законодавець розглядає як альтернативні.

Системне тлумачення – це з'ясування змісту відповідного положення кримінального закону шляхом співставлення його з іншими положеннями даного чи будь-якого іншого закону, визначення юридичної природи та місця цього положення в системі кримінального права, а інколи – і в усій національній правовій системі.

Цей прийом використовується законодавцем, теорією і практикою, перш за все, для систематизації норм Загальної та Особливої частин КК, для визначення родових об'єктів злочинів, для розмежування суміжних складів злочинів за родовим та безпосереднім об'єктами тощо. Наприклад, для з’ясування змісту словосполучення «те саме діяння», передбаченого у ч. 2 ст. 129 КК «Погроза вбивством», треба звернутися до диспозиції ч. 1 цієї ж статті, в якій дається його опис. Для визначення того, хто є батьком, опікуном чи піклувальником, тобто особами, які можуть нести кримінальну відповідальність за злочин, передбачений ст. 166 КК, треба звернутися до відповідних норм сімейного законодавства.

Історичне тлумачення – це з’ясування соціальних передумов, що обумовили прийняття закону про кримінальну відповідальність, завдань, які ставить законодавець, приймаючи закон, відмінності нового закону від того, що діяв раніше. Інколи ці обставини вказуються у преамбулі закону. Цей спосіб приймається в більшості випадків при розробці нових законодавчих актів.

Логічне тлумачення полягає в з'ясуванні змісту закону та обсягу його правової регламентації за допомогою категорій логіки. Логічне тлумачення закону застосовується у кожному випадку як на рівні кваліфікації злочину, так і на рівні індивідуалізації відповідальності, оскільки всі склади злочинів у Особливій частині КК побудовані з використанням логічних конструкцій, що містить загальне поняття складу злочину.

Тлумачення за обсягом це визначення меж дії закону у співвідношенні тексту закону і кола тих діянь, на які розповсюджується його дія. За обсягом тлумачення може бути:

- буквальне;

- поширювальне;

- обмежене.

Буквальне тлумачення полягає у з'ясуванні змісту кримінально-правової норми у точній відповідності до тексту закону. При буквальному тлумаченні зміст певної ознаки або всієї норми закону збігається з її словесним викладенням. Наприклад, в ч. 1 ст. 111 КК «Державна зрада» дається визначення за які конкретні діяння настає кримінальна відповідальність. Більш широкого тлумачення ніж зазначено в законі не може бути.

Обмежене тлумачення полягає у наданні дії закону вужчих меж, ніж це передбачає буквальний зміст певної кримінально-правової норми. Цей вид тлумачення застосовується у випадках, коли закон про кримінальну відповідальність недостатньо визначає якусь ознаку складу злочину.

Наприклад, ст. 304 КК передбачає кримінальну відповідальність за втягнення неповнолітніх у злочинну діяльність. Виходячи з буквального тлумачення закону, відповідальність за цей злочин передбачена і щодо неповнолітніх осіб віком від 16 років. Хоча ст. 22 КК такого виключення із загального положення про вік кримінальної відповідальності не називає, однак виходячи з логічного тлумачення можна дійти висновку про те, що в даній нормі законодавець охороняє нормальне формування морального розвитку неповнолітніх від дій тих осіб, у яких основи такого розвитку вже сформовані, тобто від повнолітніх осіб (після 18 років).

Поширювальне тлумачення полягає у тлумаченні більш широкого змісту кримінально-правової норми (але в рамках закону) у порівнянні з буквальним його текстом. Наприклад, Пленум Верховного Суду України, говорячи про зґвалтування, яке спричинило тяжкі наслідки, роз’яснив, що ними треба визнавати смерть або самогубство потерпілої особи, втрата нею будь-якого органу чи втрата органом його функцій, психічна хвороба або інший розлад здоров'я, поєднаний зі стійкою втратою працездатності не менше ніж на одну третину, непоправне знівечення обличчя, переривання вагітності чи втрата репродуктивної функції, а так само зараження вірусом імунодефіциту людини чи іншої невиліковної інфекційної хвороби, що є небезпечною для життя людини, які сталися внаслідок зґвалтування або насильницького задоволення статевої пристрасті неприродним способом [1].

 

 

План семінарського заняття.

1. Поняття кримінального закону, його ознаки та значення.

2. Структура кримінального Кодексу України. Взаємозв'язок Загальної та Особливої частини КК,

3. Структура статей Загальної та Особливої частини КК. Види диспозицій і санкцій.

4. Кримінально-правові норми: поняття та види.

5. Тлумачення кримінального закону: поняття та значення. Види, засоби та обсяг тлумачення.

6. Роль Верховного Суду України в тлумаченні Кримінальних законів. Аналогія в кримінальному праві (ч. 4 ст. 3 КК).

 


Читайте також:

  1. Акт тлумачення норм права
  2. Акти офіційного тлумачення (інтерпретаційні акти)
  3. Антропологічна школа кримінального права
  4. Види тлумачення норм права .
  5. Види тлумачення норм права за обсягом їх змісту
  6. Види тлумачення норм права за суб'єктами
  7. Види юридичного тлумачення за обсягом
  8. Відводи сторін кримінального провадження
  9. Відводи суб’єктів кримінального провадження
  10. ВОПРОС Тлумачення Конституції України
  11. Геометричне тлумачення мішаного добутку векторів.
  12. Глава 5 Кримінальний закон та інші джерела кримінального права України




Переглядів: 1366

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Структура кримінального кодексу. | Термінологічний словник

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.017 сек.