Студопедия
Новини освіти і науки:
Контакти
 


Тлумачний словник


Ембріогенез ланцетника

Яйцеклітина - первинно оліголецитальна.

Запліднення - зовнішнє, відбувається у воді.

Дроблення - повне, рівномірне, синхронне. Кількість бластомерів наростає в геометричній прогресії. Перша і друга борозни дроблення йдуть меридіонально, третя - екваторіально. У результаті дроблення утворюється багатоклітинний зародок, спочатку у вигляді щільного скупчення клітин - морули. На стадії 128 бластомерів морула перетворюється в бластулу. Бластула має стінку бластодерму, яка складається з одного шару однакових бластомерів, і порожнину - бластоцель, що розташовується в центрі. Така бластула називається целобластулою.

Рис.3. Поперечні зрізи зародків ланцетника:

А – карта презумптивних зачатків яйцеклітини ланцетника;

Б – поперечний зріз бластули ланцетника (1 – дах бластули; 2 – дно бластули; 3-крайова зона бластули);

В –4 – дорзальна губа бластопора, 5 – матеріал вентрального серпа, що переміщається в ході гаструляції всередину і на дорзальну сторону);

Г – пізня гаструла (6 – нервова пластинка; 7 – шкірна ектодерма; 8 – хордальна пластинка; 11 – гастроцель);

Д – перетворення нервової пластинки в нервовий жолобок і початок відокремлення мезодермальних карманів від первинної кишки ; 7 – шкірна ектодерма; 9 - відокремлення мезодермальних карманів, 11-гастроцель)

Е – утворення целомічних мішків та первинної кишки (10 – утворення кишкової трубки; 12-целом).

 

Гаструляція в ланцетника відбувається шляхом інвагінації (вп’ячування). Унаслідок цього зародок з одношарового стає двошаровим: має первинну ектодерму (зовнішній листок) і ентодерму (внутрішній листок). Зовнішній листок містить у собі зачатки шкірної ектодерми і нервової пластинки, а внутрішній - зачатки кишкової ентодерми, мезодерми і хорди. У результаті інвагінації бластоцель витісняється і зберігається лише у вигляді щілини. Утворюється нова порожнина - гастроцель. Гастроцель відкривається первинним ротом або бластопором. Краї бластопора називаються губами. Розрізняють дорсальну губу, що відповідає спинній стороні зародка, вентральну або черевну, і бічні губи бластопора.

Після утворення двох зародкових листків починається формування зачатків осьових органів і синхронне утворення третього зародкового листка - мезодерми, тобто починається друга фаза гаструляції.

У ланцетника нервова трубка виділяється із зовнішнього зародкового листка (ектодерми). Процес утворення нервової трубки називається нейруляцією. Спочатку на дорзальній поверхні зародка в ектодермі диференціюється група клітин у вигляді пластинки - нервова пластинка. Потім нервова пластинка прогинається по довжині зародка, утворюючи заглиблення у вентральному напрямку - нервовий жолобок. Потім відбувається змикання країв нервового жолобка і виникає нервова трубка, а зовнішня частина ектодерми, що залишилася, замикається над нервовою трубкою і стає шкірною ектодермою. Так само, але в протилежному напрямку з первинної ентодерми утворюється випинання - зачаток хорди, що відокремлюється від первинної ентодерми і формує клітинний тяж - хорду. Зачатки мезодерми випинаються в дорсальному напрямку у виді двох кишень праворуч і ліворуч від хорального випинання.

Спочатку ці кишені відкриваються в гастроцель, а потім відокремлюються у вигляді двох замкнутих складок, що і є середнім зародковим листком - мезодермою. Та частина внутрішнього зародкового листка, що залишилася – замикається, утворює первинну кишку і є зачатком кишкової ентодерми.


Читайте також:

  1. Ембріогенез органів травлення.
  2. Ембріональний розвиток. Періоди ризику в ембріогенезі.
<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Способи гаструляції. | Диференціація мезодерми

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:


 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.001 сек.