Тема 6. Побудова синтетичного і аналітичного обліку
Потрібно розрізняти за ступенем деталізації та узагальненню синтетичні та аналітичні рахунки. Необхідно завжди пам’ятати, що дані аналітичного обліку повинні відповідати оборотам і залишкам по рахунках синтетичного обліку.
Синтетичні рахунки – узагальнені, на них обліковується сукупність однорідних господарських засобів або джерел їх утворення. Синтетичний облік ведеться на рахунках першого порядку, коли на кожний вид активів і пасивів відкривається окремий рахунок. Наприклад, активний синтетичний рахунок 20 «Виробничі запаси», пасивний синтетичний рахунок 40 «Статутний капітал».
Особливі ознаки синтетичних рахунків:
· усі синтетичні рахунки мають двоцифровий код;
· на синтетичних рахунках інформація узагальнюється за економічно однорідними видами майна чи джерел його утворення;
· поточний облік на синтетичних рахунках та узагальнення даних в кінці місяця здійснюється тільки в грошовому вимірнику;
· стан активів і пасивів, що випливає з більшості синтетичних рахунків, показується в бухгалтерському балансі за однойменними статтями.
Аналітичні рахунки – деталізують дані синтетичного рахунку, на них обліковуються окремі види майна і зобов’язань (пасивів) і використовуються як грошові, так і натуральні або трудові вимірники. Наприклад, окремі види запасних частин, палива та ін.
Ознаками аналітичного обліку є:
- трицифровий код субрахунків, які за підгрупами об’єднують потрібну кількість аналітичних рахунків, призначених для обліку конкретних найменувань майна, розрахунків, зобов’язань, власного капіталу;
- використання типових та спеціальних регістрів;
- ведення обліку в натуральних, трудових та грошових вимірниках;
- відображення стану активів і пасивів балансу у формі однойменних та комплексних статей, що випливають з синтетичного обліку.
В бухгалтерському обліку використовують субрахунки. Їх призначення – забезпечити додаткове групування показників однорідних аналітичних рахунків у межах одного синтетичного рахунку.
Наприклад, планом рахунків бухгалтерського обліку передбачений активний синтетичний рахунок «Виробничі запаси» (рахунок 20). Той же план рахунків передбачає до нього субрахунки: 201 «Сировина і матеріали», 202 «Купівельні напівфабрикати та комплектуючі вироби», 203 «Паливо»…
Субрахунок рівний або об’єднує ряд аналітичних рахунків.
Загальний порядок записи господарських операцій на рахунках аналітичного обліку аналогічний записам операцій на рахунках синтетичного обліку.