Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Класифікація акцентуацій характеру за А. Є. Лічко

Гіпертимний тип. Підлітки, що відносяться до гіпертимного типу, з дитинства відрізняються великою галасливістю, товариськістю, надмірною самостійністю, навіть сміливістю, схильністю до бешкетництва. У них немає ні сором’язливості, ні боязкості перед незнайомцями, але зате бракує почуття дистанції у відношенні до дорослого. В іграх люблять керувати однолітками. Вихователі скаржаться на їхню невгамовність. Лише зрідка сонячний настрій затьмарюється спалахами роздратування і гніву, викликаними протидією навколишніх, їхнім прагненням придушити занадто бурхливу енергію, підкорити своїй волі. Вкрай бурхливо реагують на повсякденну опіку, наставляння і моралі; погано переносять тверду дисципліну і строго регламентований режим. Але в незвичайних ситуаціях не губляться, виявляють спритність, уміють хитрувати. Характерно гарне почуття нового. Гіпертимний тип зустрічається, як правило, у виді явної акцентуації.

Циклоїдний тип. У дитинстві не відрізняються від однолітків чи роблять враження гіпертимних осіб. З настанням пубертатного періоду може виникнути перша субдепресивна фаза. Надалі ці фази чергуються з фазами підйому і з періодами рівного настрою. Тривалість фаз міняється — спочатку дні, потім 1—2 тижня, з віком вони можуть подовжуватися, чи навпаки, згладжуватися. Циклоїдної психопатії не існує. При різко вираженій циклоїдності виникає циклотимія, що правомірно розглядати як легку форму маніакально-депресивного психозу. Сама циклоїдна акцентуація може бути тлом для розвитку як цього, так і шизоафективного психозів.

Лабільний тип. У дитинстві такі особи відрізняються від однолітків, але виявляють схильність до невротичних реакцій. Головна риса в підлітковому віці — крайня лабільність настрою, що міняється занадто часто і надмірно різко від незначних і навіть непомітних для навколишніх приводів. Від настрою в даний момент залежить усе: і самопочуття, і сон, і апетит, і працездатність, і товариськість. Таких підлітків відрізняють глибокі почуття, щира прихильність до тих, від кого вони бачать любов, турботу й увагу. Люблять компанії, зміну обстановки, але на відміну від гіпертимних підлітків шукають в них не поле діяльності, а тільки нові враження. Чуйність до всякого роду знакам уваги, подяки, похвалам і заохоченням, що доставляють щиру радість, не сполучається з зарозумілістю. «Слабкою ланкою» даного типу є залежність від емоційно значимих осіб, розлука з ними. Цей тип акцентуації служить ґрунтом для гострих афективних реакцій, неврозів, особливо неврастенії, реактивній депресії та для психопатичних розвитків особистості.

Астеноневротичний тип. З дитинства нерідко виявляються ознаки невропатії: поганий сон і апетит, примхливість, лякливість, плаксивість, іноді нічні страхи, нічний енурез, заїкуватість і т.п. В інших випадках дитинство проходить благополучно, і перші ознаки астеноневротичної акцентуації виникають тільки в підлітковому віці. Головними рисами є стомлюваність, дратівливість, помисливість і примхливість. Такі підлітки уважно прислухаються до найменших тілесних відчуттів, охоче лікуються, укладаються в постіль, піддаються лікарським обстеженням. Самооцінка звичайно насамперед відбиває турботу про здоров’я.

Сенситивний тип. З дитинства полохливі і боязкі. Часто страшаться темряви, цураються тварин, бояться залишитися одні, бути замкненими вдома. Цураються жвавих і гучних однолітків. Не люблять рухливих ігор і бешкетництва. Боязкі і соромливі серед сторонніх і в незвичайній обстановці. Несхильні до легкого спілкування з незнайомими. Усе це може залишати помилкове враження про замкнутість і відгородженість від навколишнього. Насправді такі діти досить товариські з тими, до кого звикли. Грати часто люблять з малятами, почуваючи себе з ними впевненіше і спокійніше. До рідним і близьким бувають прив’язані, навіть при холодному і суворому звертанні з ними. Відрізняються слухняністю. Мають репутацію «домашніх дітей». Самооцінка відрізняється високим рівнем об’єктивності. Ударом по «слабкій ланці» звичайно являється ситуація, де підліток стає об’єктом недоброзичливої уваги навколишніх, глузувань чи підозр у непорядних учинках, коли на репутацію падає тінь, чи коли підліток піддається несправедливим обвинуваченням.

Психастенічний тип. Головними рисами психастенічного типу є нерішучість, схильність до всякого роду міркувань, тривожна помисливість у виді побоювань за майбутнє — своє і своїх близьких, любов до самоаналізу, самокопанню і легкість виникнення нав’язливих страхів, побоювань, ритуалів, представлень, думок. Захистом від постійної тривоги за майбутнє стають вигадані прикмети і ритуали. Часто виділяється схильність знаходити в себе риси самих різних типів, у тому числі зовсім не властиві, наприклад, істеричні. Психастенічна акцентуація служить благодатним ґрунтом для розвитку обсесивного неврозу.

Шизоїдний тип. З перших років такі діти люблять грати одні. До цього може додаватися якась недитяча стриманість і навіть холодність. Замкнутість сполучається з недоліком інтуїції. Внутрішній світ майже завжди закритий для сторонніх і найчастіше буває заповнений фантазіями і захопленнями. Реакція групування з однолітками зовні виражена слабо. Захоплення нерідко відрізняються незвичайністю, силою і сталістю. Частіше зустрічаються інтелектуально-естетичні хобі. Алкоголізація зустрічається рідко. Делінквентна поведінка зустрічається нечасто. Групові правопорушення не властиві. Самооцінка шизоїдів відрізняється вибірковістю. Ударам по «слабкій ланці» шизоїдної акцентуації є ситуація, в якій необхідно швидко і легко вступати в неформальні контакти. Шизоїдна акцентуація сполучається з підвищеним ризиком захворювання на шизофренію.

Епілептоїдний тип. Головною рисою є схильність до періодів злобно-тужливого настрою з роздратуванням. Загальними рисами є в’язкість, важкорухомість, інертність, що відкладає відбиток на всьому — від моторики й емоційності до мислення й особистісних цінностей. Відзначаються схильність до періодів похмурого настрою («на мене находить»), обачність, прихильність до акуратності і порядку, нелюбов до порожніх мріянь і перевага жити реальним життям, занепокоєння про здоров’я, навіть схильність до ревнощів. В іншому представляють себе набагато більш конформними, чим це є насправді. Серед захоплень повинна бути відзначена схильність до азартних ігор. Епілептоїдна акцентуація є ґрунтом для гострих афективних реакцій, ситуативно обумовлених порушень поведінки делінквентного і навіть кримінального типу, ранньої алкоголізації, а також психопатичного розвитку.

Істероїдний тип. Головною рисою є егоцентризм, ненаситна спрага постійної уваги навколишніх до своєї особи, потреба викликати замилування, подив, шанування, співчуття. Усі ці риси нерідко намічаються з дитячого років. Така дитина не виносить, коли при неї хвалять інших дітей, іншим приділяють увагу. Іграшки їй швидко набридають і часто служать лише предметом хвастощів перед іншими малятами. Насущною потребою рано стає залучення до себе поглядів, вислуховування захватів і похвал. У підлітковому віці з тією же метою - залучити до себе увагу, насамперед товаришів, можуть використовуватися порушення поведінки. Істероїдна акцентуація нерідко сполучається з психічним інфантилізмом. Реакція групування з однолітками сполучена з претензіями на лідерство чи на надзвичайний стан у групі. Захоплення цілком обумовлено егоцентризмом. Самооцінка дуже далека від об’єктивності. Звичайно представляють себе такими, якими в даний момент можна швидше за все звернути на себе увага.

Удари по егоцентризму є самими чуттєвими для істероїднї натури. Сполучення істероїдної акцентуації з гіперпротекцією, з вихованням у стилі «кумир родини» легко приводить до психопатичного розвитку.

Хитливий тип. З дитинства відрізняються неслухняністю, непосидючі, при цьому боягузливі, бояться покарань. Рано виявляється підвищена тяга до задоволень, розваг. Пошук незвичайних вражень легко штовхає на правопорушення. Усі захоплення, що вимагають якоїсь праці, для них незбагненні. Доступним виявляється тільки інформативно - комунікативний тип хобі, азартні ігри. До занять спортом відчувають відразу. Працюють тільки в силу крайньої необхідності. Самооцінка звичайно необ’єктивна: собі приписують гіпертимні чи конформні риси. Головна «слабка ланка» хитливої акцентуації — залишитися без пильного нагляду, бути наданим самому собі. При вихованні по типу гіпопротекції з хитливої акцентуації розвивається психопатія.

Конформний тип. Головна риса — постійна і надмірна конформність до свого безпосереднього звичного оточення. Життєве правило - думати «як усі», робити «як усі», щоб усе було «як у всіх» — від одягу і манери поводитися, до світогляду і суджень. Конформність сполучається з разючою некритичністю. Усе, що говорить звичне оточення, усе, що приносять звичні канали інформації,— це і є істина. Консерватизм йде рука об руку з конформністью. Конформні підлітки дуже дорожать місцем у звичній групі однолітків, стабільністю цієї групи, сталістю оточення. Захоплення конформного підлітка цілком визначаються його середовищем і велінням часу. Слабке місце в конформному характер-нестерпність крутих змін. Психопатії конформного типу не буває. Гіпопротекція, бездоглядність, асоціальне оточення можуть привести до психопатичного розвитку по хитливому типі.

Змішані типи. Ці типи складають майже половину випадків явних акцентуацій. Їх особливості неважко представити на підставі попередніх описів. Сполучення, що зустрічаються, не випадкові. Вони підкоряються визначеним закономірностям. Риси одних типів сполучаються один з одним досить часто, а інших практично ніколи.

 


Читайте також:

  1. II. Класифікація видатків та кредитування бюджету.
  2. IV класифікація боргу.
  3. V. Класифікація і внесення поправок
  4. V. Класифікація рахунків
  5. А. Структурно-функціональна класифікація нирок залежно від ступеню злиття окремих нирочок у компактний орган.
  6. Адміністративні провадження: поняття, класифікація, стадії
  7. Акти первинного права: класифікація та значення для європейської інтеграції.
  8. Акцентуації характеру
  9. Акцентуації характеру
  10. АКЦЕНТУАЦІЯ ХАРАКТЕРУ
  11. Акцентуація характеру – перебільшений розвиток певних властивостей характеру на шкоду іншим, в результаті чого погіршуються відносини з оточуючими людьми.
  12. Аналітичні процедури внутрішнього аудиту та їх класифікація.




Переглядів: 4894

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Класифікація типів темпераментів | Інтелект, здібності, природа здібностей

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.018 сек.