Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Прагматизм

 

Філософія прагматизму, головними представниками якої є Ч. Пірс, У. Джемс, Дж. Дьюі і ін., набула поширення в США. Вона зафіксувала в собі, але при цьому невиправдано, факт мінливості, непостійності об’єктивного світу. Досвід – це не плавний, спокійний потік подій, поточних в ясно видиме майбутнє: швидше це серія несподіваних ситуацій, в яких наш кругозір обмежений рамками умов, що склалися в даний момент, вимагають від нас прийняття швидкого рішення. Постійне виникнення чогось непередбаченого створює реальні небезпеки, труднощі і проблеми. Для того щоб діяти безпомилково, необхідний ефективний інструмент регуляції поведінки. Ним є інтелект. Згідно Дьюі, функція інтелекту полягає не в тому, щоб копіювати об’єкти навколишнього світу, а швидше в тому, щоб встановлювати шлях, яким можуть бути створені в майбутньому найбільш ефективні і вигідні відносини з цими об’єктами. Задача людини полягає в тому, щоб найкращим чином влаштуватися в світі, а задача прагматизму допомогти йому в цьому. У рамках даної філософії поняття досвіду отримує особливе тлумачення. Фактично світ нашого досвіду є єдино реальний світ справжніх цінностей, тобто всього того, до чого ми прагнемо, чим дорожимо і що хотіли б зберегти в своєму житті. Звідси пізнання є не що інше, як вигляд дії, направленої на збереження цінностей, досягнення блага. Таке розуміння пізнання принципово ототожнює істину і цінності. Істина, вважає Джемс, є те, у що нам краще, вигідніше усього вірити. Оскільки ж діяльність зводиться до звички, що усвідомлюється як стійке вірування, то сама істина, що ототожнюється з цінністю, також зводиться до вірування, що прагматично тлумачиться. Вірування ж визначається як готовність діяти певним чином. Це означає, що якщо виникає необхідність якихось суспільних змін, то універсальним засобом такої зміни виступає зміна звичок, відмова від старих і вироблення нових, більш корисних і ефективних. Таким чином, все зводиться до заміни однієї віри іншою.

Різновидом прагматизму є інструменталізм, що розглядає поняття, ідеї як маюче лише операційне значення, тобто виступаючі як інструменти дії. Згідно Дьюї, поняття отримують свій зміст не з об’єктивного світу, а з дій і операцій суб’єктів. Вони тому не відкривають нам ніякої об’єктивної реальності і не мають ніякого відношення до того, що є, але тільки до того, що може або повинне бути. За беззастережним твердженням Дьюї, поняття є в суті синонім відповідного набору операцій. Отже, істина в інструменталізмі визначається як корисність, або працездатність. Критикувати філософію прагматизму тут скільки-небудь детально не має значення, бо вона сама досить красномовно свідчить про всі свої сумнівні “достоїнства”.


Читайте також:

  1. Індивідуалізм та прагматизм як характерні риси буржуазної моралі. Вплив буржуазної моралі на становлення та розвиток капіталізму.
  2. Педагогіка прагматизму
  3. Пізня класична політекономія. Ідеї реформізму, прагматизму, апологетизму




Переглядів: 533

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Г.В. Плехановим і В.І. Леніним | Екзістенціалізм

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.015 сек.