Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Рецидивуючий бронхіт

Рецидивуючий бронхіт (РБ) – це захворювання, при якому відмічаються рецидиви гострого простого бронхіту, епізоди якого повторюються 3 і більше разів на рік протягом останніх 1-2 років, з тривалим перебігом кожного загострення (3 тижні і більше), без клінічних ознак обструкції бронхів та необоротних структурних змін у бронхолегеневій системі.

Поширеність РБ складає від 2 до 4 на 1000 дітей у віці 1-15 років, в середньому 2,5 на 1000 дітей; з віком питома вага РБ в структурі респіраторної патології зменшується. Частіше хворіють діти раннього та дошкільного віку.

Етіологія.Загострення РБ зумовлені вірусною, бактеріальною та мікоплазменою інфекціями; часто причиною загострення є вірусно-вірусні, вірусно-мікоплазмені або вірусно-бактеріальні асоціації збудників. Для РБ характерна сезонність загострень (осінь, весна, зима), що співпадає з епідемічними підвищеннями частоти вірусних респіраторних інфекцій.

Класифікація.Виділяють періоди загострення і ремісії захворювання. За характером запальних змін у бронхах розрізняють катаральний і катарально-гнійний ендобронхіт.

Клініка та діагностика.Критерії діагностики РБ складаються із симптомів гострого простого бронхіту, які повторюються 3 і більше разів на рік. Для рецидиву бронхіту характерно:

- чим молодше дитина, тим частіше у нього виникають рецидиви захворювання

( в середньому буває до 8 загострень на рік у дітей раннього віку і до 2-3 – у школярів);

- загострення РБ характеризуються гострим початком, підвищенням температури тіла до

субфебрильної, іноді – фебрильної, частіше – протягом 2-4 днів, але іноді з тривалим субфебрилітетом;

- у дітей шкільного віку загострення РБ можуть протікати без підвищення температури тіла;

- тривалий (до 3-4 тижнів) кашель, який домінує в клінічній картині і має різноманітний характер (сухий, частіше – вологий, грубий, зі слизистим або слизисто-гнійним мокротинням); кашель, за звичай, рівномірний протягом дня, або більше вранці;

- загальний стан дитини в період рецидиву незначно порушений, ознаки дихальної

недостатності відсутні;

- перкуторні та аускультативні дані такі, як при гострому простому бронхіті;

- при рентгенологічному дослідженні спостерігається підсилення легеневого малюнку та розширення коренів легенів, яке може виявлятися навіть в період ремісії;

- ремісія захворювання настає повільно. Тривалий час (не менше 3-4 тижнів) зберігається помірний кашель, переважно вранці, з виділенням невеликої кількості слизистого або слизисто-гнійного мокротиння.

Лікуваннязагострення РБ проводиться за схемою лікування вірусно-бактеріального гострого простого бронхіту.

В періоді ремісії РБ хворі діти повинні отримувати протирецидивне лікування в умовах реабілітаційних центрів та пульмонологічних санаторіїв.

Обов’язково диспансерне спостереження пульмонолога та дотримання етапності лікування з проведенням санаторно-курортного лікування.

ПрогнозРБ у більшості хворих сприятливий. Звичайно до шкільного віку рецидиви бронхіту зникають або відзначаються рідко. У разі тривалого, стійкого перебігу можлива трансформація РБ в хронічний бронхіт. У 2% хворих відмічається трансформація РБ в бронхіальну астму.

Профілактика.Велику роль у профілактиці рецидивів бронхіту відводиться режиму дня, ранковій гігієнічній гімнастиці, прогулянкам на свіжому повітрі (не менш ніж 2-3 год на день), рухливим іграм, плаванню, постійному загартовуванню, запобіганню ГРВІ, організації здорового способу життя дитини та сім’ї, усуненню з середовища, яке оточує дитину, несприятливих соціально-гігієнічних факторів тощо.

У первинній профілактиці РБ разом із зазначеними заходами велику роль відіграють вчасне та раціональне лікування ГРВІ, пневмонії, рання санація вогнищевої інфекції в ЛОР-органах у дітей та членів сім’ї, боротьба з пасивним курінням, уникнення контактів з хворими на ГРВІ, дотримання санітарно-гігієнічного режиму вдома, у дитячих дошкільних закладах і школах.

Дитина може бути знята з диспансерного обліку, якщо немає рецидивів захворювання протягом 2 років. Попередньо проводять контрольне рентгенологічне і функціональне обстеження.

 


Читайте також:

  1. Гострий обструктивний бронхіт
  2. Гострий простий бронхіт (ГПБ)
  3. МОДУЛЬ № 1. Змістовий модуль № 2. Тема № 4. Гострі бронхіти у дітей.
  4. ПИЛОВИЙ БРОНХІТ (ПБ).
  5. Судороги, втрата апетиту, свербіжка шкіри, бронхіти, анемія, гастрити та ін.).




Переглядів: 1035

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Гострий обструктивний бронхіт | Гострий бронхіоліт

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.