Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Типи хорів

Поняття про хор

Що таке хор?

Якщо група людей проспівала пісню, яка їй сподобалася, навіть у два голоси, чи хор це?

Ні, це ще не хор. Це виконання популярної пісні на побутовому рівні.

Чи можна перетворити цей побутовий спів у хоровий?

Так, можна. Для цього потрібен диригент-хормейстер, який навчив би хористів правильно дихати, одноманітно утворювати співацький звук і красиво вести його, зрозуміло вимовляти текст і виразно співати, тобто користуватися силою звуку.

Дотримання цих умов обов’яз­кове для будь-якого колективу співаючих, які бажають називатися хором.

Набуття цих вокально-хорових навичок є початковою сходинкою до опанування вокально-хоровою технікою, а отже майстерністю.

 

Чим відрізняється звучність самодіяльного колективу від звучності професійного хору високої кваліфікації?

У хорових партіях професійного хору дібрані співаки з сильними, красивими, схожими за тембром голосами, в хорових групах однакова кількість співаків — усе це створює умови для хорошого звучання.

Всі хористи в такому колективі чутливо реагують на жести диригента, вимовляють текст зрозуміло і одночасно, ніхто не вирізняється із загального звучання, чотири партії хору звучать, як один квартет солістів з незви­чайно звучними голосами.

Ця стрункість і врівноваженість у хорових партіях і між ними в поєднанні із чистотою інто­нування, майстерним умінням володіти силою звуку, вільно змінювати темп переконливо заставляє слухача відчувати характер і настрій твору, що виконується.

Хор ( грец. xopoc -“хороводний танок зі співом») - колектив співаків;

Російський композитор, педагог, хоровий диригент, автор першої праці з хорознавства «Хор и управление им» (1940 р.) Павло Чесноков дав визначення хору: «Хор — це таке зібрання співаючих, у звучності якого є врівноважений ансамбль, точно вивірений стрій і художні, виразно відпрацьовані нюанси»

 

Хори можуть виконувати твори з інструментальним супроводом і без супроводу — а сарреllа. Термін «а сарреllа» (з італ. — як у каплиці) з’явився у XII столітті. В католицьких церквах співали під орган, але мертвих відспівували в каплицях, де органа не було. Хоровий спів без інструментального супроводу є найвищим видом хорового виконавства, у якому хор виявляє себе цілком самостійно, а не поділяє свої виконавські завдання з інструментальним супроводом.

 

Тип хору — це характеристика складу хору за типами співацьких голосів. Співацькі голоси поділяються на три типи: чоловічі, жіночі й дитячі.

Ці три типи голосів і являтимуть собою матеріал, з якого можна створити хор того чи іншого типу, тобто того чи іншого складу. Хорові колективи, у яких співають тільки чоловіки, тільки жінки чи тільки діти, називаються однорідними. Варто зазначити, що дитячий хор, у якому одночасно співають дівчатка і хлоп­чики, котрі не досягли мутаційного віку, називатиметься дитячим, тому що в цьому віці їхні голоси схожі за силою, тембром і діапазоном.

 

Поєднання двох різнорідних типів хорів, а саме: чоло­вічого і жіночого, чоловічого й дитячого утворюють мішаний хор.

Таким чином, типи хорів бувають: 1) однорідний чоловічий; 2) однорідний жіночий; 3) дитячий; 4) мішаний.

У хоровій літературі натрапляємо на твори, написані для неповних складів, які можуть бути двох типів: 1) однорідний жіночий і тенорова або басова партія; 2) однорідний чолові­чий хор і альтова чи сопранова партія.

 

У хоровій самодіяльності бувають хори з онтра тенорм чоловічою групою, де всі чоловіки співають в унісон. У такому неповному мішаному хорі чоловіча партія завжди має невеликий діапазон, а в нотах так і позначається «Чоловіча партія».

У зв’язку з поділом християнства на православ’я і като­лицизм відокремилися культурні регіони Європи, в результаті чого культова музика в цих релігійних течіях виконується різними типами хорів.

Для католицької культової музики стало характерним використання органа, хору хлопчиків.

У православній культовій музиці впродовж тривалого часу переважав чоловічий хоровий спів без супроводу.

В подальшому церковні хори у православних церквах стали мішаними, а з кінця 19 століття в церковному співі беруть участь жінки.

 


Читайте також:

  1. Види хорів




Переглядів: 5543

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Класифікація | Види хорів

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.