Застосування повітряних клапанів є доцільним, якщо всі інші варіанти неприйнятні.
Недоліки клапанів випуску/впуску:
- вимагають регулярного технічного обслуговування;
- якщо повітряні клапани розташовані або змонтовані неправильно, вони навіть можуть призвести до посилення гідроудару;
- за певних обставин може бути обмежена експлуатація установки, оскільки повітря, втягнуте в систему, знову повинне бути видалене;
- транспортування стічних вод вимагає спеціальних конструкцій.
Повітряні клапани (рис. 8.2-а) повинні бути ретельно сконструйовані. На трубопроводах великого діаметру повітряні клапани слід розташовувати на куполах, щоб повітря, втягнуте в систему, збиралося в цих куполах. Поки потік рідини не досяг стаціонарного стану, повітря, втягнуте в труби, при несприятливих умовах, може негативно вплинути. Повітряні подушки зазвичай створюють демпфіріруючий ефект. Однак повітря, втягнуте в трубопровід, може також призвести до небезпечних підвищенням динамічного тиску. Повітря повинно повільно видавлюватися з трубопроводу; великий поперечний переріз виходу повітря може викликати пульсації тиску в кінці лінії виходу повітря.
Рисунок 7-а: Однокамерний повітряний клапан "Duojet" подвійної дії (випуск/впуск), з приводом від робочого середовища.
Вентиляційний отвір великого перерізу для впуску і випуску великої кількості повітря під час пуску або зупину насосів.
Вентиляційний отвір малого перетину для видалення невеликих кількостей повітря при експлуатації під повним робочим тиском.
Тому пристрої випуску або впуску повітря мають різний прохідний переріз залежно від напрямку руху повітря. Повітря зазвичай входить через отвір з великим поперечним перерізом і виходить через отвір з маленьким поперечним перерізом.
Надійність пристроїв випуску/впуску повітря залежить від їх конструкції і є найнижчою порівняно з іншими системами захисту від гідроудару. Їх слід регулярно перевіряти на належне функціонування і в даному випадку необхідно фільтрувати повітря, що надходить.