Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Період раннього дитинства

Соціальна ситуація розвиткуна даному віковому етапі розширюється за рахунок появи стосунків із представниками соціального дорослого (медичні працівники, педагоги) та появи контактів з однолітками, але останні не відрізняються глибиною взаємодії і за влучним висловом Л.С. Виготського «…є грою поруч, а не разом».

Провідна діяльність – предметно-маніпулятивна діяльність, в якій дитині вперше відкриваються функції предметів за допомогою дорослих. Мотив її полягає у способі застосування предмету, в самому предметі, а спілкування виступає формою організації, способом здійснення цієї діяльності. Мотив зміщується з дорослого на суспільний предмет. Саме предметна діяльність впливає на психічний розвиток дитини в цьому віці.

Образотворча діяльність: спочатку виникає впізнавання предмета у випадковому співвіднесенні ліній, далі – цілеспрямоване зображення.

Основні психологічні новоутворення, пов’язані з розвитком самосвідомості та пізнавальної сфери.

Розвиток пізнавальних процесів

Розвиток мовлення: активний словник збільшується, автономне мовлення, як перші спроби словотвору. До півторарічного віку словниковий запас налічує від 10 - 30 слів, до кінця двох років близько 300 слів, в три роки 1200-1500 слів. Дитина використовує поширені речення (5-6 слів), виявляє активність у мовному спілкуванні, оволодіває експресивно-мімічними діями. Здійснюється засвоєння граматичної будови мови (відмінкові закінчення). Мовлення стає засобом передачі суспільного досвіду, керування діяльністю з боку дорослих.

Сприйняття розвивається від співвіднесення предметів за допомогою зовнішніх дій до зорового співвіднесення, формується зоровий вибір за зразком. Сприйняття предметів набуває цілісного характеру. Розвивається фонематичний слух – сприйняття звукового складу (до кінця 2 року дитина сприймає всі звуки).

Розвинена оперативна пам’ять (дитина не забуває мету, поставлену кілька хвилин тому), розширюється коло об’єктів, які впізнає дитина. Розвиток мовлення створює умови групувати елементи досвіду, визначати їх словами, надійно закріплювати і оперативно відтворювати. Збільшується тривалість збереження вражень в пам’яті дитини. Процеси пам’яті мають мимовільний характер, але з’являються перші форми довільності.

У процесах мислення здійснюється перехід від використання готових зв’язків (показаних дорослим) до їх винайдення. Наочно-дієве мислення реалізується за допомогою дій з предметами. Наочно-образне реалізується в результаті внутрішніх дій з образами. Розвивається символічна функція – можливість використовувати один об’єкт в якості заміни іншого.

Активується репродуктивна уява, проявляється як перенесення відповідних дій в нову ситуацію.

Криза 3 роківзумовлена становленням самосвідомості. Дитина починає усвідомлювати себе, як окрему людину, таку, яка не змінюється при зміні ситуації, має свої бажання (тобто такі, що можуть не співпадати з бажаннями дорослих). Дитина починає говорити про себе в першій особі – «Я». Криза виражається в прагненні до самостійності, впертості, негативізмі. Слід дитині надавати можливості для самостійності. Для задоволення вимог дитини є одна форма – гра.




Переглядів: 641

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Розвиток пізнавальних процесів | Дошкільне дитинство

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.009 сек.