Студопедия
Новини освіти і науки:
Контакти
 


Тлумачний словник


Нормування технологічних операцій

Технічне нормування в широкому розумінні цього поняття представляє собою встановлення технічно обґрунтованих норм використання виробничих ресурсів (ГОСТ 3.1109–82). При цьому виробничими ресурсами є енергія, сировина, матеріали, інструмент, робочий час.

У сучасних умовах нормування часу набуває важливого значення, оскільки від цього в значній мірі залежить такт виробництва, норми оплати праці, рентабельність підприємства.

Норма часу – це регламентований час виконання деякого обсягу робіт в конкретних виробничих умовах одним або декількома виконавцями відповідної кваліфікації (ГОСТ 3.1109–82).

Важливим параметром при нормуванні часу виступає основний (технологічний) час – це норма часу на досягнення безпосередньої цілі даної технологічної операції або переходу по якісній і (або) кількісній зміні предмету праці. Основний час може бути машинним, машинно-ручним, ручним або апаратурним. Для токарних, свердлильних, різьбонарізних робіт, зенкерування, розгортування, і фрезерування основний (машинний) час визначається за формулою:

, (39)

де n – частота обертання шпінделя;

– подача;

Z/t– коефіцієнт, що враховує кількість послідовних заходів при різанні;

L – довжина шляху інструменту, що визначається з залежності:

, (40)

де ln – довжина оброблюваної поверхні;

lв – величина врізання інструменту;

lсх – величина пробігу (сходу) інструменту.

Норма основного часу складає лише частину часу, що затрачається на виконання технологічних операцій. Для деяких операцій вона є мізерною в порівнянні з допоміжним часом.

Норма допоміжного часу Tд представляє собою норму часу на виконання дій, що дають можливість виконувати основну роботу, що є метою технологічної операції або переходу, і повторюється з кожним виробом або через певне їх число.

Норма оперативного часу – це норма часу на виконання технологічної операції, що складається із суми основного часу і допоміжного часу, що не перекривається ним:

. (41)

Технічно обґрунтована норма часу (норма штучно-калькуляційного часу) складається з норми підготовчо-завершального часу на партію оброблюванх заготовок і норми штучного часу:

, (42)

де n – кількість заготовок в партії.

Норма штучного часу обчислюється за формулою:

, (43)

де Тобс – час на обслуговування робочого місця (приведений до одної операції);

Твідп – час на відпочинок і особисті потреби,

або

, (44)

де – процент оперативного часу на обслуговування робочого місця, відпочинок і особисті потреби.

Керуючись наведеними формулами і параметрами технологічного процесу, обчислимо норми часу для операцій і переходів процесу виготовлення корпусу.

Обчислені норми часу занесемо в таблицю 21.

 

Таблиця 21.

Норми часу на виконання операцій та переходів

№ операції № переходу   Норми часу
основний допоміжний оперативний штучний
           

 
<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Фрезерування | Характеристика дільниці механічної обробки, порядок розташування технологічного обладнання, міжопераційний транспорт, засоби механізації та автоматизації

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.