Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



КОМПОЗИЦІЯ МУЗИЧНОГО ТВОРУ

 

Питання змісту музичного твору тісно пов’язані з питаннями втілення цього змісту, його оформлення. Значення художньої форми в мистецтві і особливо в музиці надзвичайно важливе. Якщо мова йде про зміст твору в цілому, тоді його формою буде вся сукупність музичних засобів. Форма вираження образного розвитку і взаємодії є музична драматургія твору.

Кожен музичний твір має початок, розвиток і завершення. Це основні логічні стадії процесу композиційного оформлення. Їм вдповідають такі розділи форми:

1) вступ і експозиція;

2) середина(продовження, перетворення, розробка чи епізод);

3) реприза й кода.

Музична форма – це цілісна, організована система виражальних засобів музики (мелодія, ритм, гармонія, тембр тощо), що сприяє втіленню в творі емоційно-образного змісту, побудова й структура музичного твору, співвідношення його частин. Основними елементами музичної форми є мотив, фраза, речення, період.

Різні способи зіставлення і розвитку елементів музичної форми зумовлюють появу різноманітних утворень - двочастинної, тричастинної, сонатної, варіаційної, куплетної, циклічної, вільної та ін. музичної форми. Взаємовплив та єдність змісту і форми музичного твору – одночасно головна умова та ознака його художньої цінності.

Поняття музичної форми має два нерозривно пов’язаних між собою значень: широке, загально–естетичне і вузьке – спеціальне, технологічне. У широкому сенсі форма є художньо організованим втіленням ідейно–образного змісту в специфічних музичних засобах. Компонентами музичної форми в такому значенні є не тільки структура цілого твору і його частин, але і фактура (мелодика та ритм в їх поєднанні), темброві і регістрові засоби, динамічні відтінки, темпи та їх зміни тощо.

У більш вузькому значенні, музична форма – це структура музичного твору (мотив, фраза, речення, період), план, розгортання частин музичного твору, пов’язаних між собою особливим засобом.

Існує класифікація музичних форм. Найпростіша музична форма – це твір, який має одну частину (одночастинна). Існують форми пісенні, двочастинні, тричастинні, рондо, варіаційна, сонатна, вільні форми (експромти, фантазії, поеми, балади ).

Музичні форми, в яких частини мають самостійне значення, називаються циклічними. В інструментальній музиці такими є: прелюдія, фуга, сюїта, концерт, симфонія.

 

 

ОСНОВНІ ЗАСОБИ МУЗИЧНОЇ ВИРАЗНОСТІ




Переглядів: 2410

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ВИРАЗНІСТЬ І ЗОБРАЖАЛЬНІСТЬ | МУЗИЧНА МОВА

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.424 сек.