Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Клостридії

Таблиця 2

Диференціація ентерококів від стрептококів

Ознака Ентерококи Стрептококи
Температурні межі росту 10 – 45°С 25 – 37°С
Ріст при рН 9,6 +
Ріст у 40% жовчному бульйоні +
Ріст у бульйоні з 6,5% NaCl +
Ріст у молоці з 1% метиленового синього +
Терморезистентність при 60 °С 30 хвилин +

Примітка: «+» – наявність ознаки, « – » відсутність ознаки

Ферментативні властивості. Розщеплюють глюкозу і маніт до кислоти та газу, не проявляють каталазної активності, желатину розщеплюють.

Диференціацію ентерококів від стрептококів здійснюють за тестами Нірмана (табл. 2).

 

Бактерії р. Clostridium поряд з БГКП та ентерококами є постійними мешканцями кишкового тракту людини та тварин. Ці бактерії виділяються до навколишнього середовища в невеликій кількості (106 життєздатних клітин на 1 г фекалій). Санітарно-показове значення має C. perfringens, які здатні відновлювати сульфіт при рості на залізосульфітних середовищах, за що їх називають сульфітредукуючими анаеробами.

C. perfringens виявляються в 72 – 98% дорослих людей у титрі 10-3 – 10-10. Із кишкового тракту людини та тварин виділяються переважно у вигляді вегетативних форм, а в зовнішньому середовищі зберігаються у вигляді спор. За співвідношенням виділених вегетативних та спорових форм роблять висновок про давність фекального забруднення.

При визначенні санітарно-показових клостридій враховують їхню кількість в 1 л води чи в 1 г грунту (індекс клостридій). У незабруднених фекаліями зразках грунту клостридії не виявляються.

Простота культивування C. perfringens на поживних середовищах, характерний ріст у молоці (з утворенням дірчастого згустку казеїну), відновлення сульфіта – полегшує ідентифікацію C. perfringens як санітарно-показового мікроорганізму.

C. perfringens – грампозитивні, поліморфні, нерухомі, спороутворюючі палички (0,8 ‑ 1,5 х 4,0 ‑ 8,0 мкм). Ендоспори утворюються на 5 ‑ 7 добу і тільки на безвуглецевих, багатих білком щільних середовищах. Розташування їх центральне чи субтермінальне. В організмі людини та тварин вони здатні утворювати капсули.

C. perfringens – анаероб, добре росте на простих поживних середовищах, але обов’язково з додаванням вуглеводів як джерела енергії, оптимальна температура для росту 35 – 37°С (температурні межі 16 – 50 °С), рН 6,0 ‑ 8,0. Мають великий набір сахаролітичних ферментів, які ферментують вуглеводи з утворенням кислоти та газу. Ферментують глюкозу, лактозу, сахарозу, мальтозу, галактозу та інші вуглеводи. На середовищі Кітта-Тароцці вони утворюють рівномірне помутніння з інтенсивним газоутворюванням. У глибині агару колонії мають вигляд дисків чи сочевичок.

Протеолітичні властивості виражені слабо. Желатину розріджує повільно. Утворює гемолізин. На кров’яному агарі з глюкозою виростають великі круглі чи видовжені колонії сіро-зеленого кольору, оточені зоною гемолізу.

На диференційно-діагностичному середовищі Вільсона-Блера з хлористим залізом клостридії перетворюють сульфіт натрію у сульфат натрію. Сульфат натрію реагує з хлоридом заліза, утворює сульфід заліза, який має чорний колір. У місцях росту колоній виявляються чорні плями.

Клостридії викликають швидке зсідання молока (протягом 2 – 5 год) з утворенням дірчастого згустку, який підкидається до пробки пробірки за рахунок газоутворення. Сироватка прозора. На відміну від C. perfringens, C. sporogenes викликає пептонізацію молока та утворює в ньому спори, які можна виявити на 5 добу.

Вегетативні форми гинуть при 80°С через 30 хв. Спори термостійкі, витримують кип’ятіння протягом 2 годин (типи С і А) та протягом 3 – 6 годин – тип F. При дії 3 – 5% фенолу вегетативні форми гинуть через 15 – 20 хв, спори через 8 – 10 год.

У ролі санітарно-показового мікроорганізму C. perfringens використовують для контролю очищення стічних вод. Перевага його перед кишковою паличкою полягає в тому, що він не розмножується у відстійниках. При комплексній санітарній оцінці грунту, води відкритих водойм поряд з E. coli, ентерококом та бактеріофагом ураховують і C. perfringens, що дозволяє визначити давність фекального забруднення досліджуваних об’єктів. Виявлення C. perfringens у певному титрі оточуючого середовища свідчить про старе фекальне забруднення. Проте, якщо кількість C. perfringens велика і вони виявляються разом з БГКП, то це свідчить про свіже фекальне забруднення.

Визначення перфрінгенс-титру має велике значення як показник забруднення харчових продуктів та грунту у випадку, коли він визначається з метою виявлення інших патогенних клостридій – збудників ботулізму та правця.

На присутність C. perfringens повинна перевірятися вода, що подається на підприємства консервної промисловості, у виробництві яких наявність клостридій дуже небезпечна. В об’ємі 100 мл води не повинно бути жодної клітини чи спори клостридій.

Згідно Міжнародного стандарту якості питної води, затвердженого 1973 р., вважається обов’язковим при виборі нового джерела водопостачання визначати перфрінгенс-титр як показник можливої присутності інших клостридій.

 

Бактерії групи Proteus

Бактерії роду Proteus належать до родини Enterobacteriaceae і включають 5 видів, які мають санітарно-показове значення: P. vulgaris, P. mirabilis, P. morganii, P. rettgeri, P. inconstans. Бактерії р. Proteus – це грамнегативні паличкоподібні бактерії, поліморфні, розміром 0,5 – 0,6 × 1,0 – 3,0 мкм, рухаються за допомогою перитрихіально розташованих джгутиків (рис. 4). Спор і капсул не утворюють, факультативні анаероби. Добре ростуть на простих поживних середовищах. Характерною ознакою цих бактерій є здатність до «роїння»: при посіві в конденсаційну вологу свіжескошеного МПА (метод Шукевича) утворюють вуалеподібний (повзучий) ріст, поступово закриваючи всю поверхню агару. Посів за методом Шукевича застосовують при виділенні протея з об’єктів навколишнього середовища.

Бактерії р. Proteus ферментують глюкозу з виділенням кислоти та газу, не розщеплюють лактозу та маніт, P. vulgaris та P. mirabilis синтезують протеолітичні ферменти, розріджують желатину, виділяють H2S. P. vulgaris, на відміну від P. mirabilis, утворює індол, ферментує мальтозу. Для диференціації видів роду Proteus застосовують властивості, наведені в таблиці 3.

Бактерії р. Proteus широко розповсюджені в природі, приймають участь у процесах аеробного гниття та служать показником присутності органічних речовин тваринного походження у воді водойм. Найбільш розповсюдженими є види P. vulgaris та P. mirabilis. P. vulgaris у невеликій кількості зустрічається як у кишечнику людини та тварин, так і в навколишньому середовищі, є збудником процесів гниття у природі. P. mirabilis – мешканець кишечнику людини та тварин.




Переглядів: 2487

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Ентерококи | Патогенні стафілококи

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.