У невелику конічну колбу (склянку) наливають 1 мл аніліну і 10 мл 10 %-ного розчину хлороводневої кислоти до повного розчинення солі аніліну. Розчин охолоджують у кристалізаторі снігом або товченим льодом до температури нижче .+5 °С. Не виймаючи колбу з холодильника, краплями при постійному перемішуванні приливають із крапельної лійки 1,5–2 мл 10 %-ного розчину нітриту натрію. Закінчення реакції визначають за посинінням йодкрохмальної смужки, на яку скляною паличкою наносять краплю реакційної суміші:
У надлишку нітритної кислоти виділяється вільний йод, внаслідок чого крохмаль забарвлюється в синій колір: NaNO2 + HCl → HNO2 + NaCl;
KJ + HCl → HJ + KCl;
HJ + HNO2 → J2 + 2H2O + 2NO.
Отриманий під час діазотування розчин зберігають для наступних дослідів при температурі не вище +5 °С.
Контрольні запитання
1.Напишіть можливі реакції отримання пропіламіну. Визначте первинні та вторинні аміносполуки.
2.Напишіть реакції, які пояснюють хімічні властивості амінів (на прикладі етиламіну)
3.Напишіть структурні формули ароматичних амінів, які є більш основними ніж анілін. Розмістить їх у ряд за зростанням основності.
4.Продемонструйте хімічні властивості ароматичних амінів : взаємодія з мінеральними кислотами, реакції ацилювання, алкілування, окислення, реакції електрофільного заміщення у бензеновому кільці ( галогенування, нітрування, сульфування та ін.)