Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Терморегуляція організму і наслідки її порушення.

 

Мікроклімат – тепловий і газовий обмін організму з навколишнім середовищем.

Метеорологічні умови визначають теплообмін організму людини і роблять істотний вплив на функціональний стан різних систем організму, самопочуття, працездатність і здоров'я.

Метеорологічні умови виробничого середовища залежать від фізичного стану повітряного середовища і характеризуються основними метеорологічними елементами: температурою, вогкістю і швидкістюрухуповітря, а також тепловим випромінюванням нагрітих поверхонь устаткування і оброблюваних матеріалів і виробів. Сукупність цих чинників, характерних для даного виробничого приміщення, називається виробничим мікрокліматом.

Метеорологічні чинники, як кожний окремо, так і в різних поєднаннях, роблять величезний вплив на функціональну діяльність людини. Для виробничих умов в більшості випадків характерна сумарна дія метеорологічних чинників. Така дія може бути або антагоністичною, коли дія одного або декількох чинників ослабляється або повністю знищується іншими, або ж потенційованою, коли дія одного несприятливого чинника усилює інший, також несприятливий чинник.

Так, збільшення швидкості руху повітря ослабляє несприятливу дію високої температури і усилює дію низкою; підвищення вогкості повітря усугубляє дію як високої, так і низької температури. Отже, в одних випадках поєднання метеорологічних чинників створює сприятливі умови для нормального протікання життєвих функцій організму, а в інших – несприятливі, що може привести до порушення терморегуляції організму.

Терморегуляція – це сукупність фізіологічних і хімічних процесів в організмі людини, направлених на підтримку температури тіла (в межах 36-37ºС). Збереження постійної температури тіла в широкому діапазоні змін метеорологічних чинників – необхідна умова для протікання в організмі біохімічних процесів, що лежать в основі його життєдіяльності. Підвищення температури тіла вище за ці межі називається перегрівом, пониження її – охолоджуванням. Перегрівання і охолоджування ведуть до небезпечних для організму порушень його життєвих функцій.

Терморегуляція – фізіологічний процес, що знаходиться під контролем центральної нервової системи. Вона забезпечує рівновагу між кількістю тепла, що безперервно утворюється в організмі в процесі обміну речовин, і надлишками тепла, що безперервно віддається в навколишнє середовище, тобто підтримує тепловий баланс організму людини.

Розрізняють хімічну і фізичну терморегуляцію. Хімічна терморегуляція досягається зниженням рівня обміну речовин при загрозі перегріву організму або посиленням обміну при охолоджуванні.

Фізична терморегуляція може відбуватися трьома шляхами:

- випромінювання (у вигляді інфрачервоного проміння, випромінюваного поверхнею тіла у напрямі оточуючих предметів з більш низькою температурою);

- конвекція (нагрів повітря, омиваного поверхня тіла);

- випаровування вологи (поту) з поверхні тіла (шкіри) і слизистих оболонок верхніх дихальних шляхів.

Розмір тепловиділення Q організмом людини залежить від таких факторів:

♦ фізичного чи розумового навантаження людини у певних метеорологічних умовах, у стані легкої фізичної роботи становить до 139 Вт і в стані важкої фізичної роботи – до 290 Вт;

♦ параметрів мікроклімату оточуючого середовища: t , о C; φ, %; V, м/с; Р, Па (мм рт. ст.).

Позначимо кількість тепла, що виробляється в організмі, через Qм– так зване метаболічне тепло (метаболізм від грецького μεταβολε – зміна, обмін речовин в організмі). Частина цього тепла витрачається на здійснення механічної роботи Qекв (дихання, серцева діяльність, рухи людини, а також виконання зовнішньої фізичної роботи), а частина залишається в організмі й підлягає відведенню в оточуюче середовище – Qвідв, тобто

Qм = Qекв + Qвідв. (3.1)

Віддача тепла організмом людини в оточуюче середовище регулюється механізмом терморегуляції з урахуванням мікроклімату та фізичного навантаження і відбувається тими ж шляхами, що і будь-якого нагрітого тіла – конвекцією, випромінюванням, випаровуванням.

Qвідв. = Qконв. + Qвипром. + Qвипар. (Вт) (3.2)

1. Конвективний теплообмін є функцією Fт,V, Δt:

Qконв. = f(Fт, V, Δt) (3.3)

де Fт – площа поверхні тіла людини, м2; V – швидкість руху повітря; Δt= (tт. - tп)– різниця температур відповідно поверхні тіла одягненої людини і навколишнього повітря, о С.

Теплообмін ефективний за умови

tт >> tп та V > 0

Із зростанням температури повітря зменшується частка теплоти, що віддається конвекцією, а при температурі 30–35,5 о С тепловіддача припиняється. Тому в гарячих цехах конвективний теплообмін не є ефективним.

2.Тепловіддача випромінюванням є функцією Fвипр, ε, dТ,:

Qвипр = f(Fвипр, ε, Т4т4оточ.) (3.4)

де Fвипр – ефективна випромінююча поверхня тіла людини, м2; ε – випромінювальна здатність зовнішньої поверхні одягу; Тт – середня температура поверхні тіла одягненої людини, К; Тоточ – температура оточуючих поверхонь, К.

Теплообмін є ефективним при Тт >> Тоточ.

Випромінювання теплоти організмом відбувається за умови, що температура поверхонь, що оточують людину, є нижчою від температури поверхні одягу та відкритих частин тіла. Якщо ж температура оточуючих поверхонь висока (30–35 о С), то тепловіддача за рахунок випромінювання припиняється, а при ще вищій температурі оточуючих поверхонь відбувається зворотний процес нагрівання організму людини.

3.За допомогоювипаровування вологи (випаровування і потовиділення з поверхні шкіри) –Qвипар. Тепло, що віддається організмом за рахунок випаровування вологи з поверхні тіла, залежить від температури, відносної вологості та швидкості руху повітря:

Qвипар = f (tп, φ, V) (3.5)

Випаровування є ефективним, якщо φ < 100 %, V > 0 та tп > 0.

Тепловіддача радіацією і конвекцією може відбуватися тільки в тому випадку, якщо температура навколишнього середовища нижче за температуру тіла, причому інтенсивність тепловіддачі тим більше, чим вище різниця цих температур. При температурі навколишнього середовища, рівного або вище за температуру поверхні тіла, тепловіддача можлива тільки шляхом виділення поту, на випаровування одного грама якого затрачується близько 2,5 кДж (0,6 ккал).

Віддача тепла з випотом можлива лише в тому випадку, якщо піт, що виділяється, випаровується з поверхні тіла. Швидкість же випаровування поту, отже, і інтенсивність тепловіддачі, залежить від вогкості і швидкості руху повітря, а також від матеріалу, вигляду і крою одягу.

В умовах, коли тепловіддача відбувається тільки в результаті випаровування поту, а вогкість повітря перевищує 75-80%, може наступити перегрів організму, викликаний порушенням терморегуляції. Найхарактерніша ознака порушення терморегуляції - підвищення температури тіла. При невеликому перегріві симптоми обмежуються легким підвищенням температури тіла, рясним випотом, спрагою, невеликим почастішанням дихання і пульсу. При більш значному перегріві виникають ще і запаморочення, утрудняє мова і ін. Описана форма порушення терморегуляції з переважанням різкого підвищення температури тіла називають тепловою гипертермией.

Інша форма перегріву характеризується переважанням порушення ввідно-сольового обміну і відома під назвою судорожної хвороби. Вона протікає у формі судом різних, особливо литкових м'язів і супроводжується великою втратою поту, сильним згущуванням крові і т.п. Надалі може наступити тепловий удар, що протікає з втратою свідомості, підвищенням температури тіла до 40-410С, слабим і прискореним пульсом.

Несприятлива дія може надавати не тільки висока температура, але і низька. Тривале охолоджування часто приводить до розладу діяльності капілярів і дрібних артерій. При цьому відбувається і переохолодження всього організму.

4. Частина тепла в організмі витрачається на нагрівання вдихуваного повітря, прийнятої їжі тощо – Qдих. Це тепло є функцією температури оточуючого повітря і його вологовмісту (кількість водяної пари, в грамах, що припадає на 1кг сухого повітря):

Qдих = f (tп, dп) (3.6)

де dп – вологовміст повітря, г/кг.

В нормальних умовах, при температурі оточуючого повітря 18 о С (20 о С), при слабому русі повітря людина в стані спокою втрачає в результаті радіації близько 45% всієї організмом теплової енергії, що виробляється, конвекцією – до 30% і випаровуванням поту – до 20%, близько 5% тепла витрачається на зігрівання їжі, що приймається, води і вдихуваного повітря. При цьому понад 80% тепло віддається через шкіру, приблизно 13% через органи дихання.

Нормальне теплове самопочуття (комфортні умови), забезпечуються при дотриманні теплового балансу, внаслідок чого температура внутрішніх органів людини залишається постійною і такою, що дорівнює приблизно 36,6 0C (± 0,5 0C).

Загальне рівняння теплового балансу організму людини:

 

S = Qм – (Qекв +Qконв. + Qвипром. + Qвипар. +Q дих), (3.7)

 

де S – показник надлишку (нестачі) тепла в організмі, самопочуття людини. При S > 0існує надлишок тепла перегрів організму, отже, тепловийдискомфорт;

при S < 0 виникає недостатність тепла, недогрів організму і також тепловий дискомфорт;

при S = 0 створюється теплова рівновага, а це і є оптимальні умови й тепловий комфорт.

 

Розділ 2.

 


Читайте також:

  1. F) Наслідки демографічного вибуху.
  2. АДАПТАЦІЯ ОПОРНО-РУХОВОГО АПАРАТУ ТА ФУНКЦІОНАЛЬНИХ СИСТЕМ ОРГАНІЗМУ ДО ФІЗИЧНИХ НАВАНТАЖЕНЬ
  3. Адаптація організму до змін чинників зовнішнього середовища
  4. Адаптація організму до зовнішніх факторів середовища.
  5. Адаптація функціональних систем організму спортсменів
  6. Адміністративне правопорушення.
  7. Адміністративний арешт активів та його наслідки
  8. Аналіз фінансово-господарської діяльності підприємства як методична основа діагностики його спроможності протидіяти кризовим явищам та ліквідувати їх наслідки
  9. Анатомо-фізіологічна перебудова організму підлітка
  10. Анатомо-фізіологічна перебудова організму підлітка та її вплив на його психологічні особливості й поведінку.
  11. Антична колонізація Північного Причорноморья та її наслідки.
  12. Аншлюс Австрії. Мюнхенська конференція та її наслідки. Крах політики західних держав щодо умиротворення агресора




Переглядів: 3963

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Пил – шкідлива речовина. | Природне та штучне освітлення.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.