Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



ТЕМА 12

КРИМІНОЛОГІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА І ПОПЕРЕДЖЕННЯ ОРГАНІЗОВАНОЇ ЗЛОЧИННОСТІ

План лекції

1. Поняття та кримінологічна характеристика організованої злочинності.

2. Кримінологічна характеристика особи злочинця в організованій злочинності.

3. Детермінанти організованої злочинності.

4. Попередження організованої злочинності.

5. Основні положення Концепції державної політики у сфері боротьби з організованою злочинністю.

1. Поняття та кримінологічна характеристика організованої злочинності.

Організована злочинність–це суспільно небезпечне явище, яке охоплює усю сукупність злочинів, учинених організованими злочинними угрупованнями, організованими (злочинними) групами та організаціями злочинними (Юридична енциклопедія, т. 4, с. 310).

Відповідно до Закону України «Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю», під організованою злочинністю слід розуміти сукупність злочинів, що вчиняються у зв’язку з створенням та діяльністю організованих злочинних угруповань.

Як свідчать статистичні дані, з перших років незалежностій до 1999 р. в Україні спостерігалася тенденція зростання організованої злочинності. Так, у 1995 р. було виявлено 288 злочинних груп; у 1996 р. – 322; у 1997 р. – 600; у 1998 р. – 953; у 1999 р. – 1057. Але, починаючи з 2000 р., кількість виявлених організованих злочинних угруповань зменшується і становить: у 2000 р. – 960; у 2001 р.– 770; у 2005 р. – 551; у 2006 р. – 466; у 2007 р. – 420, у 2008 р. – 378. Далі йде незначне збільшення числа виявлених організованих злочинних груп та злочинних організацій (2009 р. – 379, 2010 р. – 397, 2011 р. – 395).

Вказані статистичні дані свідчать, скоріш за все, не про посилення протидії організованій злочинності з боку держави та її органів, а про зростання організованості та «професіоналізму» таких угруповань, уміння протидіяти правоохоронним органам та приховувати сліди злочинної діяльності.

Організованій злочинності притаманні такі ознаки, що відрізняють її від інших видів злочинності:

- стійкість;

- структурованість та системність;

- масштабність;

- мета;

- способи;

- забезпечення власної безпеки.

Стійкістьорганізованих злочинних угруповань полягає, насамперед, у триваючому характері злочинної діяльності, її організованому й планомірному характері.

Структурованість злочинних угруповань полягає в чіткій внутрішній організації з виділенням керівного ядра, субординації й певній спеціалізації окремих структурних ланок. Для таких угруповань притаманна сувора дисципліна та жорстокі покарання за її порушення. Ознака системності організованої злочинності полягає в розподілі сфер діяльності, злочинних зв’язках та взаємодії окремих угруповань між собою, їх об’єднанні в різного роду злочинні асоціації. При цьому, не виключається конкуренція між окремими злочинними угрупованнями, постійні перерозподіли сфер впливу.

Масштабність організованої злочинності полягає в її місцевому, регіональному, міжрегіональному, національному чи транснаціональному характері діяльності. Організована злочинність охоплює все більші території й набуває міжнародного характеру.

Метоюорганізованих злочинних угрупованьє отримання злочинним шляхом доходів та збагачення у великих і особливо великих розмірах.

Способи вчинення злочинівучасниками організованих злочинних структур відрізняються раціональним вибором об’єкта та суб’єкта посягання, належною підготовкою до злочину та високимпрофесіоналізмом його вчинення.Для злочинів характерним євикористання різного роду техніки та інформації; планування й розподіл ролей; створення сприятливих для вчинення злочину умов та приховування злочинної діяльності; організація взаємодії як окремих осіб так і злочинних груп; рішучість і жорстокість дій.

Особливістю організованої злочинності є наявність функції забезпечення безпекизлочинних угруповань, їх учасників від соціального та правового контролю. Для виконання охоронної функції виділяються окремі учасники або й цілі структури, налагоджуються зв’язки з окремими працівниками правоохоронних органів, розробляються й дотримуються певні правила конспірації.

Розрізняють різні види організованих злочинних угруповань. Класифікують їх за різними критеріями, зокрема:

за рівнем організації:

- організована злочинна група– формування з трьох і більше осіб, які зорганізувалися в стійке об’єднання для вчинення одного або декількох злочинів, об’єднаних єдиним планом з розподілом функцій учасників групи, спрямованих на досягнення цього плану, відомого всім учасникам групи (ч. 3 ст. 28 КК);

- злочинна організація – стійке ієрархічне об’єднання декількох осіб (п’ять і більше), члени якого або структурні частини якого за попередньою змовою зорганізувалися для спільної діяльності з метою безпосереднього вчинення тяжких або особливо тяжких злочинів учасниками цієї організації, або керівництва чи координації злочинної діяльності інших осіб, або забезпечення функціонування як самої злочинної організації так і інших злочинних груп (ч. 4 ст. 28 КК).

За масштабом діяльностіорганізовані злочинні угруповання поділяються на:

- місцеві (діють у межах населеного пункту);

- регіональні (у межах певного регіону: району, області, АРК);

- міжрегіональні (поширюють свою діяльність на кілька областей;

- національні (діють у більшості регіонів або в масштабі всієї країни);

- транснаціональні (поширюють свою дію на Україну та інші країни).

За напрямом діяльностіорганізовані злочинні угрупованняподіляють на такі, що діють у сфері:

- кримінального бізнесу – незаконний обіг наркотичних засобів і психотропних речовин, зброї; контрабанда культурних цінностей; торгівля людьми та людськими органами; викрадення автомобілів; організація азартних ігор, проституції і т. ін.;

- тіньової економіки – створення та забезпечення функціонування тіньових підприємств, контроль і вилучення частини прибутку діючих тіньових підприємств чи окремих структурних підрозділів тощо;

- легальної економіки – відмивання коштів, отриманих злочинним шляхом, інвестування їх у високоприбуткові підприємства і т. ін.

Негативні фактори, які детермінують організовану злочинність в сучасних умовах:

- криза політичних, соціально-економічних та культурних основ організації життя суспільства;

- недостатня активність органів державної влади, зумовлена дефектами політичного устрою, корумпованістю, слабкістю політичних лідерів, їх нездатністю ефективно діяти в складних умовах;

- незабезпеченість (матеріальна, організаційна, культурна) раціонального функціонування демократичних інститутів суспільного устрою;

- міждержавні протиріччя, які перешкоджають концентрації зусиль суспільства в боротьбі зі злочинністю;

- кримінальне самовідтворення (здатність злочинності до самоорганізації і самодетермінації злочинної діяльності);

- неефективність заходів боротьби з кримінальними проявами.




Переглядів: 316

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Кримінологічна характеристика особи злочинця-рецидивіста | Кримінологічна характеристика особи злочинця в організованій злочинності

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.019 сек.