Студопедия
Новини освіти і науки:
Контакти
 


Тлумачний словник


Тема 3. Суспільство як цілісна система

Загальні положення системного підходу. Визначення поняття системи. Системно-механістичні та системно-органістичні уявлення про суспільство. Синтезований підхід до суспільства у працях Ф. Тьонніса та Е. Дюркгейма. Суспільство в марксистській соціології.

Параметри соціальної системи в поняттях теорії систем: будова, функціонування, розвиток. Визначення суспільства, його характерні ознаки. Основні рівні системного підходу до суспільства (макро-, мезо- та мікрорівні). Поняття соціальних змін та їхні рушії. Різновиди соціальних змін, які відбуваються на різних рівнях суспільної системи. Еволюція та революція. Соціальна революція та реформи. Причини суспільного розвитку в різних соціологічних школах і напрямах. Типологізація та класифікація суспільств у теоретичній соціології.

 

Тема 4. Соціологічні проблеми соціальної структури

Соціальна сфера життя суспільства та її специфіка. Поняття соціальної структури суспільства. Основні групи інститутів у суспільстві. Явні і латентні функції соціальних інститутів.

Соціальні інститути в економіці. Господарчі соціальні інститути виробництва, власності, ринку, споживання.

Теорія соціальної стратифікації: загальні положення, поняття стратифікації. Уявлення про структуру суспільства як сукупність соціальних груп, що займають різне положення в соціальній системі. Проблема нерівності, виявлення ознак стратифікації соціальних шарів та груп. Поняття “статусу“, “соціальної ролі“, “рангу“ , “соціальної позиції“.

Соціальна мобільність, її види (вертикальна, горизонтальна, групова, індивідуальна). Особливості соціальної мобільності у кожному з типів стратифікації (економічній, політичній, професійній). П. Сорокін про соціальну мобільність (концепція “межі“ та “неспрямованих коливань“). Закономірності виявів соціальної мобільності у різні періоди розвитку суспільства.

 
<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Тема 1. Соціологія як наука | Тема 5. Соціальні спільноти та соціальна взаємодія

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.001 сек.