Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Строк і порядок касаційного оскарження.

Відповідно до ст.325 ЦПК касаційна скарга може бути подана протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили рішенням (ухвалою) апеляційного суду.

Відповідно до ст.325 ЦПК України касаційна скарга може бути подана протягом 20 днів з дня набрання законної сили рішенням (ухвалою) апеляційного суду. У разі пропущення зазначеного строку з причин, визнаних поважними, суддя касаційної інстанції за заявою особи, яка подала касаційну скаргу, може поновити цей строк.

Для порівняння, згідно з ч. 2 ст. 376 ЦПК РФ судові постанови можуть бути оскаржені протягом 6-ти місяців з дня набрання законної сили за умови, що особами були вичерпані встановленні цим Кодексом способи оскарження судової постанови до дня набрання нею законної сили.

Закон України «Про судоустрій і статус суддів» скоротив строк на касаційне оскарження з 2 місяців до 20 днів, що стало предметом конституційного розгляду. У п. 6.1 мотивувальної частини рішенні від 13 грудня 2011 р. № 17-рп/2011 [99]Конституційний Суд України зазначив, що Європейський суд з прав людини в рішенні від 10 липня 1984 р. у справі «Гінчо проти Португалії» передбачив, що держави-учасниці Ради Європи зобов’язані організовувати свою правову систему таким чином, щоб забезпечити додержання положень п. 1 ст. 6 Конвенції та вимог щодо судового розгляду упродовж розумного строку. Зміст та обсяг конституційного права на судовий захист і доступ до правосуддя, на думку Конституційного Суду України, не звужено.

На відміну від судових рішень першої інстанції ЦПК України встановив однаковий строк для оскарження ухвал та рішень, а також однаковий строк для подання касаційної скарги як для особи, яка була присутня у судовому засіданні при проголошенні рішення, так і для особи, яка не була присутня при цьому.

Передбачений ст. 325 ЦПК України строк на касаційне оскарження судового рішення необхідно обчислювати з урахуванням визначеного ст. 69 ЦПК України правила про початок перебігу процесуальних строків – з наступного дня після відповідної календарної дати і з дотриманням ч.3, 5 та 6 ст. 70 ЦПК.

Положення ст.325 ЦПК України про те, що касаційна скарга може бути подана протягом 20 днів з дня набрання законної сили рішенням (ухвалою) апеляційного суду, поширюються також на випадки, коли відповідно до ст. 218 ЦПК України апеляційний суд проголосив лише вступну та резолютивну частини рішення, або коли справу розглянуто за відсутності у судовому засіданні особи, яка оскаржує судове рішення.

У разі пропущення строку, встановленого ч. 1 ст. 325 ЦПК України, з причин, визнаних поважними, суддя касаційної інстанції за заявою особи, яка подала скаргу, може поновити цей строк.

Як зауважили М.І.Балюк та Д.Д.Луспеник, порядок поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження повинен бути удосконалений, оскільки нерідко підстави, на які посилається заявник в обґрунтування поважності пропуску строку для оскарження, можна перевірити лише витребувавши справу (наприклад, несвоєчасне повернення справи до суду першої інстанції, внаслідок чого особа не могла ознайомитися з нею або розгляд справи за її відсутності, тоді як з судового рішення вбачається, що вона була присутня). Проте витребувати справу суд касаційної інстанції може лише після відкриття провадження, що в свою чергу можливо після поновлення строку. На їх думку, ч.4 ст.325 ЦПК потрібно доповнити положенням про те, що суддя-доповідач має право, якщо вважає за потрібне, витребувати справу для вирішення питання про поновлення строку на касаційне оскарження.

Згідно з ч. 3 ст. 328 ЦПК України касаційна скарга залишається без руху у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених ст. 325 ЦПК України, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, наведені нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом 30 днів з дня отримання ухвали про залишення касаційної скарги без руху особа має право звернутися до суду касаційної інстанції з заявою про поновлення строків або навести інші підстави для поновлення строку. Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або наведені підстави для поновлення строку касаційного оскарження визнані неповажними, суддя-доповідач відмовляє у відкритті касаційного провадження. З урахуванням викладеного та відповідно до вимог п. 4 ч.4 ст. 328 ЦПК України повторне подання касаційної скарги із заявою про поновлення строку на касаційне оскарження не допускається.Незалежно від поважності причини пропуску строку касаційного оскарження суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у разі, якщо касаційна скарга прокурора, органу державної влади чи органу місцевого самоврядування подана після спливу 1 року з моменту набрання оскаржуваним судовим рішенням законної сили.

Клопотанням про поновлення строку на касаційне оскарження відповідно до ч.3 ст. 73 та ст. 325, 328 ЦПК подається разом із касаційною скаргою. У ньому має бути зазначено причини пропуску строку на касаційне оскарження та докази, що підтверджують наявність поважних причин його пропуску.

Питання про поновлення строку на касаційне оскарження вирішується суддею-доповідачем суду касаційної інстанції без проведення судового засідання і без повідомлення осіб, які беруть участь у справі.

Якщо під час розгляду справи судом касаційної інстанції буде встановлено, що касаційну скаргу подано без дотримання встановленого процесуального строку і у ній не міститься клопотання про поновлення пропущеного строку, а під час розгляду справи таке клопотання не заявлено (у разі участі в судовому засіданні особи, яка подала скаргу), суд касаційної інстанції повинен виконати вимоги ч. 3 ст.328 ЦПК України.

Згідно зі ст.348 ЦПК якщо касаційну скаргу на судове рішення було подано в установлені ЦПК строки, але вона надійшла до суду касаційної інстанції після закінчення касаційного розгляду справи або коли строки на подання касаційної скарги у зв’язку з пропущенням їх з поважних причин було поновлено або продовжено і особа, яка подала касаційну скаргу, не була присутня під час розгляду справи, суд касаційної інстанції розглядає таку скаргу за правилами, встановленими главою V ЦПК. Залежно від обґрунтованості зазначеної скарги суд постановляє ухвалу або ухвалює рішення відповідно до ст.ст. 345 і 346 ЦПК. При цьому за наявності підстав може бути скасовано ухвалу або рішення суду касаційної інстанції.

Наприклад, у липні 2006 р. Київський природоохоронний прокурор в інтересах Київської міської ради звернувся до суду із позовом до В., за участю третьої особи - державного підприємства науково-дослідного виробничого комбінату "Пуща-Водиця", про визнання будівництва самочинним, його знесення та повернення незаконно зайнятої земельної ділянки в Солом'янському районі м. Києва й приведення її в придатний для використання стан. Зазначав, що В. самовільно зайняв земельну ділянку та проводить на ній будівельні роботи щодо зведення житлового будинку й прилеглих до нього побутових приміщень без відповідних дозвільних документів. Указував, що Київською міською радою рішення про надання спірної земельної ділянки відповідачу не приймалося, державний акт на землю та дозвіл на будівництво не видавався. Просив па підставі ст. 212 ЗК, ст. 376 ЦК повернути власнику - Київській міській раді земельну ділянку та знести самовільні будівлі.

Рішенням Солом’янського районного суду м. Києва від 14.09.2007 р., залишеним без змін ухвалою апеляційного суду м. Києва від 30.10.2007 р., у задоволенні позову прокурора відмовлено.

Ухвалою Верховного Суду України від 09.02.2008 р. було відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Київської природоохоронної прокуратури.

Із касаційною скаргою звернулася і Київська міська рада, яка була задоволена рішенням Верховним Судом України від 23.04.2008 р. У цьому рішенні зауважувалося, що відповідно до ч. 2 ст. 348 ЦПК підлягає скасуванню й ухвала Верховного Суду України від 9 лютого 2008 р., якою безпідставно відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Київської природоохоронної прокуратури.

Касаційна скарга подається безпосередньо до суду касаційної інстанції (ч.1 ст.327 ЦПК), де вона реєструється і передається в порядку черговості судді-доповідачу, який перевіряє її відповідність вимогам, встановленим статтею 326 ЦПК.

Касаційні скарги, які надійшли до суду першої чи апеляційної інстанцій, негайно (не пізніше наступного робочого дня) надсилаються до суду касаційної інстанції. Подання скарги у визначені законом строки, але не у встановленому порядку (ст. 327 ЦПК України), може бути підставою для поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження за клопотанням особи, яка подала скаргу (п. 3 постанови Пленуму ВССУ «Про судову практику розгляду цивільних справ у касаційному порядку»).

Касаційною інстанцією є Вищій спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ.




Переглядів: 875

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Право касаційного оскарження. | Форма і зміст касаційної скарги.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.