Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Види, визначення та основна характеристика фінансових криз

Фінансова криза Визначення та характеристика
Криза зовнішньої заборгованості (боргова криза) Становище коли якась країна або група країн не може виконувати свої міжнародні зобов’язання, погасити наданий кредит і сплатити відсотки. З іншого боку – це тип історично повторюваної фінансової кризи, за якої суверені держави або компанії приватного сектора не можуть обслуговувати запозичення від іноземних кредиторів.
Бюджетна криза Передбачає дефіцит державного бюджету, неефективне оподаткування, зростання державного боргу, у крайніх випадках дефолт.
Криза грошового обігу Пов’язана з порушенням грошових розрахунків, нестачею готівки, розвитком грошових сурогатів, зростанням цін.
Грошово-кредитна криза 1. загострення суперечностей у грошово-кредитній сфері внаслідок циклічних криз в економіці, докорінної перебудови грошово-кредитних відносин, нераціональної грошової політики держави, вій та інших факторів (Словник) 2. порушення грошового обігу внаслідок інфляційних процесів Проявляється у різкому скороченні комерційного і банківського кредитів, масовому вилученні вкладів, краху банків, погоні за готівковими грошами і золотом, падінні курсів акцій і облігацій.
Біржова (фондова) криза Один з проявів грошово-кредитної кризи, характеризується різким палінням курсів цінних паперів, значним скороченням їх емісії, зменшенням операцій фондового ринку, банкрутством фірм з торгівлі з цінними паперами. Причини:
  1. економічні кризи / кризи неплатежів

Продовження таблиці 2.6

  2. надзвичайні політичні події; 3. біржові спекуляції; 4. найглибша біржова криза – 1923-1933 рр
Банківська криза Характеризується банкрутством банків або втратою банками значної частини депозитів; визначається як «дійсні або потенційні набіги» на банки або неспроможності, які схиляють банки до припинення внутрішньої конвертованості своїх зобов’язань або, які примушують монетарну владу втрутитися, щоб запобігти цьому шляхом розширення допомоги в широких масштабах.
Валютна криза Криза, що спричинена атакою ринкових сил на мінову вартість валюти; різке зменшення вартості довіри до валюти, яке звичайно призводить до спекулятивної атаки до неї.
Криза платіжного балансу Криза, під час якої від’ємне сальдо поточного рахунку перевищує надходження фінансових активів з операцій рахунка капіталу платіжного балансу. Поточний рахунок + Рахунок капіталу = платіжний баланс < 0. Тобто, зовнішні зобов’язання країни перевищують суму надходжень від експорту товарів та послуг, трансфертних платежів, прямих і портфельних іноземних інвестицій, банківських кредитів. Криза платіжного балансу – наслідок дій негативних зовнішніх та внутрішніх макроекономічних шоків, а в окремих випадках – невдалі спроби фінансування або акомодації від’ємного сальдо платіжного балансу. Політика радикального пристосування до негативних макроекономічних шоків систематичного характеру передбачає: 1. структурні зміни в економіці 2. обмеження агрегованого попиту рестрикційною фіскальною та монетарною політикою 3. заходи стимулювання експорту та обмеження імпорту.

За типом країн, особливостями економічної системи та перебігу кризи, західні дослідники виділять таку класифікацію фінансових криз:

- криз в індустріальних країнах;

- кризи в країнах з економію, що розвивається;

- кризи, що характеризуються насамперед девальвацією національної валюти;

- кризи, що характеризуються значним зниженням золотовалютних резервів;

- «жорсткі» та «м’які» кризи;

- кризи викликані проблемами в банківському секторі;

- кризи зі швидким або повільним відновленням економіки.

Барановський О. І. виділяю наступну класифікацію фінансових криз (табл. 2.7).

Таблиця 2.7

Класифікація фінансових криз [5, с. 70-72]

Класифікаційні ознаки Різновиди
Ступінь поширення Глобальні, міжнародні, світові, регіональні, національні, місцеві, галузеві
Країни В розвинених країнах, країнах, що розвиваються, країнах з перехідною економікою
Сценарій Імпортовані («фінансові інфекції») викликані спекулятивними атаками, ефектом «доміно», спричиненні падінням експортних цін, обумовлені політичними ризиками
Сегментація Грошові, банківські, кредитні, валютні, фондові, ліквідності, бюджетні, платіжні, інфляційні, інвестиційні, боргові, кризи довіри
Строковість Коротко-, середньо-, довгострокові
Перебіг Швидкоплинні, затяжні
Інтенсивність впливу Уповільнені, інтенсивні, реактивні
Повторюваність Разові, перманентні
Кумулятивність Одиночні, подвійні
Зумовленість Мікроекономічні, макроекономічні, ендогенні, екзогенні
Ступінь охоплення фінансових інститутів Локальні, системні
Стан Наявні, потенційні, очікувані, неочікувані, непередбачувані, передбачувані
Форма прояву Внутрішні, зовнішні
Одночасність проходження Одиничні, «кризи-близнюки»
Первинність Перші, чергові (повторювані)
Реальність Дійсні, уявні
Можливість виявлення Явні, латентні
Характер Циклічні, структурні, модифіковані, комбіновані, перехідні
Етапи Кризи, що зароджуються; кризи, що насуваються; кризи, що розвиваються; загасаючі
Імовірність Малоймовірні, високо ймовірні
Можливість діагностування і прогнозування Діагностовано, недіагностовані, прогнозовані, не прогнозовані

Продовження таблиці 2.7

Масштаб Повномасштабні, обмежені
Ступінь розвитку Гострі, глибокі
Переборність Переборні, непереборні
Наслідки Руйнівні, гальмуючі розвиток
Ідентичність Унікальні, аналогові
Універсальність Спеціалізовані (банківська криза, валютна криза), універсальні
Стадія Минулі (попередні), сучасні (поточні), наступні (майбутні)
Можливість трансформації Трансформаційні, не трансформаційні

 

Розкриваючи взаємозв’язок економічних і фінансових криз, варто з’ясувати їх сутність та звернути увагу на функціональну детермінованість цих криз (рис. 2.3).

Рис. 2.2. Класифікація фінансових криз залежно від форм прояву

Функціональна детермінованість економічних і фінансових криз проявляється на практиці у причинно-наслідковому зв’язку окремих складових фінансової кризи з економічною кризою. Водночас, економічна криза є однією із ключових причин бюджетного дефіциту. Тобто, з одного боку, бюджетний дефіцит є однією з причин криза, а з іншого – її наслідком (рис. 1.2.)

Розкриваючи зв'язок між економічною та різними видами фінансових криз, варто звернути увагу, що між ними існує тісний взаємозв’язок, пряма і зворотна взаємообумовленість, тобто іншими словами, функціональна детермінованість, що проявляється через такі їх характеристики:

§ однорівневість – різні види фінансових криз характеризують розбалансування різних видів економічних відносин, ринків, сфер економічної діяльності одного рівня;

Рис. 2. 3. Функціональна детермінованість економічних і фінансових криз

§ підпорядкованість – валютна криза є різновидом фінансової кризи, яка у свою чергу, є видом економічної кризи (але якщо розглядати поняття економічної кризи як кризи реального сектора економіки, то ці три поняття можна розглядати як одно рівневі);

§ співіснування у часі – одночасно (і як правило) можуть відбуватися декілька видів криз, наприклад банківська і валютна, комбінація яких позначається поняттям «подвійна криза». Досвід останніх десятиліть показує, що валютні кризи, особливо в країнах, що розвиваються, можуть супроводжуватись також і біржовими, борговими кризами і кризами реального сектора;

§ причинності – наприклад, криза зовнішньої заборгованості або її очікування може передувати у часі та зумовлювати валютну кризу;

§ несумісності – якщо центральний банк країни у випадку складної ситуації в банківському секторі виконує функцію останнього кредитора, іноді банківської кризи можна уникнути за рахунок виникнення валютної кризи і навпаки;

Таким чином, взаємопов’язаність різних видів економічних відносин, підсистем і ринків у межах економічної системи, проявляється у причинно-наслідковому зв’язку між цими компонентами, коли загострення суперечностей в одній сфері може викликати негативні зміни в інших.

З огляду на існуючий взаємозв’язок і функціональну детермінованість фінансових та економічних криз, виділяють:

- циклічні фінансові кризи – як прояв циклічних економічних криз;

- специфічні – викликані іншими факторами, такими як криза платіжного балансу, криза зовнішньої заборгованості, що призводить до валютної кризи; валютна криза як передумова банківської і так далі.

У результаті деформації економічного циклу під впливом глобалізації відбуваються модифікації світових фінансових криз, спостерігаються міждержавні вторинні ефекти і поширення системної структурної кризи світової економіки на початку ХХ століття. Характерними рисами глобалізації, що здійснюють вплив на світові фінансові кризи є:

- підвищення ролі комунікацій, формування єдиного фінансового та інформаційного простору;

- значне зростання обсягів фінансових потоків, відірваних від реального виробництва;

- підвищення рівня мобільності фінансового капіталу в умовах глобалізованого ринку;

- збільшення кількості валютних криз (через масштабні валютні спекуляції).

У результаті зазначених тенденцій фінансові кризи кінця ХХ століття стали відособленим елементом глобальних економічних криз.

 

 


ТЕМА 3

ТЕОРЕТИЧНА КОНЦЕПТУАЛІЗАЦІЯ, МОДЕЛІ, МЕХАНІЗМИ ВИНИК­НЕННЯ ТА КАНАЛИ ПОШИРЕННЯ ВАЛЮТНО-ФІНАНСОВИХ КРИЗ

Теоретичні моделі валютно-фінансових криз. Моделі валютно-фінансових криз першого і другого поколінь. Систематизація критеріїв валютно-фінансових криз першого і другого поколінь. Особливості валютно-фінансових криз першого і другого поколінь. Валютно-фінансові кризи третього покоління.

Канали поширення валютно-фінансових криз (участь у міжнародній торгівлі, участь у міжнародному русі капіталу). Джерела виникнення валютно-фінансових криз. Поняття про ефект поширення (або ефект зараження – contagion effect). Ситуації збігу у часі валютно-фінансових криз..

Механізм виникнення валютно-фінансової кризи в системному вигляді. Систематизація основних факторів, які сприяють виникнення валютно-фінансових криз. Фактори кризи платіжного балансу. Фактори поточного рахунку платіжного балансу. Фактори балансу руху капіталу. Фактори реального сектора. Фактори грошово-кредитної політики. Фактори сектору державних фінансів. Кількісні та якісні критерії ідентифікації валютно-фінансової кризи їх типізація за наслідками і структурними змінами в економіці.

Існує кілька теорій валютно-фінансових криз. Причому відразу слід зробити застереження, що сам термін «валютно-фінансова криза» використовується лише у вітчизняній науковій літературі і доречність його використання можна оскаржити. У західній економічній літературі (на яку нам взагалі-то потрібно звертати якомога більше уваги прийнято розрізняти власне валютні кризи та фінансові (системні) кризи. У країнах зазвичай обидві кризи відбуваються одночасно, що й зумовило появу нашого терміна.

Історія міжнародних криз- кризи відбуваються в світі з моменту зародження капіталістичної економіки. З 1825 року вони стали приймати глобальний характер.

Історія валютних криз- розглядається історія валютних криз з часів Джона Ло до наших днів.

Валютні кризи- теорія валютних криз «першого покоління» Кругмана (1979) і «другого покоління» Обстфельда (1992).

Системні кризи- теорія фінансової нестійкості Фішера-Мінськ, монетаристський підхід до фінансових криз, асиметричність інформації і т.д.

Подвійні кризи- валютна криза стає причиною банківського і навпаки.

Фінансові кризи в міжнародній економіці- доповідь Пола Кругмана на конференції в Національному Бюро Економічних Досліджень в 1992 році.

Моральний ризик у періоди фінансових криз- гарантування фінансової допомоги з боку МВФ призводить до надмірних інвестицій в країні-дебітора, що, в свою чергу, породжує внутрішній економічний цикл.

Дія механізмів поширення фінансових криз безпосередньо залежить від ступеня інтеграції національних фінансових ринків у глобальний ринок капіталу: чим більшим є її рівень, тим більш вразливою до зовнішніх кризових шоків є національна економіка. Навпаки, країни з належним контролем за рухом капіталу і обмеженим доступом до міжнародних фінансових ринків є невразливими до ефектів «фінансової кризової інфекції».

Валютно-фінансова криза 90-х рр. минулого століття, продемонструвала руйнівний потенціал і механізми передачі негативних впливів глобального характеру від групи азійських країн до східноєвропейських, і довела, що національні уряди і МВФ неспроможні запобігти та нейтралізувати ланцюговий розвиток кризи, зокрема через відсутність дієвих регулятивних засобів впливу на потоки приватного спекулятивного капіталу.

Сутність поняття валютної кризи полягає в різкому і масштабному розбалансуванні економічних відносин, що проявляються у погіршенні цілого ряду показників. Однак віділення валютної кризи в окремий вид зумовлено тим, що вона стосується специфічної сфери економічних відносин – валютних. Відмінності валютної кризи від інших видів криз полягають у параметрах економіки, негативні зміни яких характеризують той чи інший вид кризи [49, с. 9]

Валютна криза – зовнішня форма прояву кризи платіжного балансу (табл. 3.1).

Таблиця 3.1




Переглядів: 3538

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Види, означення та характеристика криз | Трактування поняття «валютна криза»

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.021 сек.