Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Порівняльне правознавство як напрям сучасної юридичної думки

 

Науково-теоретичне, прикладне та навчально-педагогічне значення порівняльного правознавства не викликає будь-яких заперечень. Але, незважаючи на це, до цього часу в науковій літературі ще не сформувався єдиний погляд щодо порівняльного правознавства. Що ж це: метод пізнання правової матерії чи самостійна наука?

Розглядаючи цю проблему, слід зважити на те, що в різних мовах порівняльне правознавство як наукова та прикладна дисципліна має різні назви. Але найуживані­шим є термін "порівняльне право". Виходячи з цього, частина дослідників зазначає, що такого (порівняльного) права як системи норм не існує. А тому цей термін озна­чає метод вивчення права і пов'язаних з ним явищ, а не галузь чи спеціальний розділ права, їх опоненти заперечують, що йдеться не про науку, яка вивчає сукупність норм, що утворюють певну галузь. Адже порівняльний аналіз правової дійсності — це не тільки і не стільки засіб, за допомогою якого одержують певні результати, які потім узагальнюють відповідно до предмета тієї чи іншої науки. За результатами цього аналізу встановлюють певні спільні чи відмінні риси, властивості, зв'язки правових явищ, що можуть самі по собі виступати як самостійна мета дослідження. Такі результати широко використовуються ба­гатьма юридичними науками, зокрема, історією держави і права та галузевими дисциплінами. Як відомо, наявність предмета дослідження є необхідною ознакою існування будь-якої науки, а тому і порівняльне правознавство є самостійною юридичною наукою.

На думку авторів, викладений вище погляд щодо порів­няльного правознавства містить у собі певне раціональне зерно, все ж більш обгрунтовано його слід розглядати, як один з наукових напрямів у межах загальної теорії держа­ви і права. Такий висновок обумовлюється місцем, яке відведено праву в сучасному суспільстві, та його склад­ністю як об'єкта дослідження.

Найбільш загальні закономірності виникнення, функціо­нування і розвитку права та пов'язаних з ним явищ вста­новлює загальна теорія держави і права. Складність права як предмета дослідження, особливості його вияву в різних часових і географічних координатах, об'єктивно потребу­ють різних підходів до його вивчення. Вирішення цього завдання забезпечується існуванням різних напрямів до­слідження правової матерії, які різняться тим, що розгля­дають різні аспекти її прояву. При цьому всі ці напрями об'єднує один предмет дослідження — загальні законо­мірності права у що і уможливлює твердження того, що зазначені напрями за своєю сутністю є певними складови­ми єдиної фундаментальної наукової дисципліни — загаль­ної теорії держави і права.

У сучасній науковій літературі визначається кілька на­прямів, які входять до складу загальної теорії права як її невід'ємні частини. З-поміж них найбільш визнаними є такі: 1) філософія права, яка, передусім, системно розглядає питання, пов'язані з проблемами методів правових до­сліджень (методологія права); 2) соціологія права — на­прям досліджень, спрямованих на встановлення взаємо­зв'язків права з іншими соціальними явищами; 3) теорія позитивного права, спрямована на встановлення властиво­стей і закономірностей позитивного права шляхом дослід­ження чинного нормативного матеріалу і формулювання відповідних понять. До цього ряду включають і порів­няльне правознавство як напрям досліджень, який визна­чає характеристику основних правових систем, межі їх поширення і взаємовпливу, спільного й відмінного у вирі­шенні різних соціальних проблем.

Треба зауважити, що об'єкти порівняльних досліджень мо­жуть бути різними: від окремих норм права — до основних правових систем сучасності. При дослідженні конкретних правових проблем у межах окремих галузей права (мікрорівень), як правило, встановлюються спільні і від­мінні риси в процесі врегулювання певних суспільних відносин. Ці риси визначаються як з погляду різних істо­ричних умов (в межах однієї галузі права), так і з позицій різних методів регулювання (у межах різних галузей пра­ва). В інших випадках може проводитись вивчення за­рубіжного права на рівнях правових систем у цілому, ок­ремих галузей або їх основних інститутів (макродослідження), аби бути обізнаними з розвитком правових систем сучасності, із змінюваністю і взаємовпливом національних правових систем тощо.

Порівняння може відбуватись як в історичному (розгляд особливостей певних правових явищ на різних етапах роз­витку суспільства і держави), так і в географічному (роз­гляд одних і тих самих явищ в умовах різних країн, але в межах одного часу) вимірах.

Варто звернути увагу на взаємозв'язок між порівняль­ним правознавством і вивченням зарубіжного права. Істо­рично порівняльне правознавство виникло з потреби вив­чення права інших держав. І в наш час вивчення за­рубіжного права є необхідним компонентом і основою порівняльно-правового дослідження. Але не кожне дослід­ження зарубіжного права може розглядатись як порівняль­не правознавство. Є чисто країнознавчі дослідження, які не мають порівняльної мети. У той же час такі дослідження дають певний емпіричний матеріал, який потім можна використати для порівняльних досліджень. Отже, неможли­во ефективно займатися порівняльним правознавством, не маючи достатніх знань про зарубіжне право.

Відтак, порівняльне правознавство можна визначити як один, у межах загальної теорії держави і права, з напрямів досліджень, метою якого є встановлення співвідношення і взаємовпливу спільного і відмінного у правових явищах як в історичному, так і географічному вимірах.

 




Переглядів: 469

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Виникнення та основні школи порівняльного правознавства | Особливості предмета порівняльного правознавства та його значення для юридичної теорії і практики

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.