Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Швидкість обігу грошей

Швидкість обігу грошей – явище об'єктивне і розглядається монетаристами як чинник, що впливає на стан грошового обігу в країні. Використовуючи кількісне рівняння І. Фішера, швидкість обігу грошей (V) можна визначити як співвідношення:

V = Р х О / М

Показник V характеризує швидкість, з якою обертається одна грошова одиниця. Він показує, скільки разів у середньому за рік певна грошова одиниця витрачається на купівлю товарів і послуг, тобто відображає інтенсивність руху грошей у функції засобу обігу і платежу.

Швидкість грошового обігу можна визначити як кількість обертів, що робить грошовий агрегат М1 або М2, щоб забезпечити визначений рівень економічної діяльності, який дорівнює номінальному ВВП. За цією формулою швидкість обігу грошей у банківській статистиці розраховується як відношення номінальної величини ВВП (Р(2) до агрегату М1 або М2. Показник V показує, скільки разів номінальна грошова маса обертається, фінансуючи сукупні видатки або доходи.

Для аналізу структури платіжного обороту окремо здійсню­ються розрахунки швидкості обігу готівкових і депозитних грошей. Зокрема:

– показник обігу грошей у платіжному обороті – відношення суми безготівкових коштів, що проходять через банківські поточні рахунки, до середньої величини грошової маси;

– швидкість повернення грошей у каси установ банку – від­ношення суми надходжень грошей у каси банку до середньорічної маси грошей в обігу;

– швидкість обігу грошей у готівковому обороті - відношення суми надходжень і видач готівки (у тому числі оборот пошти) до середньорічної маси грошей в обігу.

Швидкість обігу грошей визначається інтенсивністю тих еко­номічних процесів, які він обслуговує: змінами обсягу, структур та ефективності суспільного виробництва, величини і швидкості товар­них потоків на стадії обміну; розвитком ринкових зв'язків між суб'єктами процесу відтворення; збалансованістю ринку та ін. Чим глибший поділ суспільної праці, вища її продуктивність, тим частіше і більше кожний виробник буде «викидати» товарів у сферу обігу, частіше продаватиме й купуватиме їх, прискорюючи обіг грошей. Але для цього потрібні належна збалансованість попиту і пропозиції на ринку, висока організованість ринкових відносин, коли виробник знає свого покупця ще до виходу з товаром на ринок. Велику роль тут відіграє розвиток маркетингу, що забезпечує максимальне прискорення товарних метаморфоз, а отже, й обігу грошей.

Підвищення ефективності суспільного виробництва скорочує період нагромадження вартості для цілей відтворення, прискорю­ючи повернення в обіг грошей, що обслуговують цілі нагромад­ження в межах окремих індивідуальних капіталів. Величезну золь у подоланні стримуючого впливу грошових нагромаджень на грошей відіграє розвиток кредитних відносин і банківської теми. Завдяки йому навіть незначні за обсягами нагромадження грошей знову надходять у сферу обігу, прискорюючи свій Рух у межах обороту всього суспільного капіталу

Монетарна теорія твердить, що швидкість грошового обігу є змінною величиною. Вважається, що показник V є обернено пропорційною величиною до пропозиції грошей V = f (Мs) та прямо пропорційною до ставки процента: V = f (r).

Прискорення обігу грошей компенсує їх масу в умовах збіль­шення обсягів ВВП, коли зростаюча потреба в грошах задовольняється без додаткового їх випуску. Проте за умови розбалансованості економіки, коли грошовий попит випереджає товарну пропозицію, прискорення грошового обігу стає додатковим інфляційним чинником.

Уповільнення грошового обігу розширює місткість його сфери, що позитивно впливає на його стан навіть за незмінного обсягу товарообороту. Тому заходи щодо сповільнення грошового обігу завжди є складовою антиінфляційних програм. Проте слід заува­жити, що зміна швидкості грошового обігу не є прямим і повним відображенням зміни рівня економічної активності (наприклад реального ВВП). У разі зниження останньої сповільнення обігу грошей відбувається лише до певної межі, поки суб'єкти ринку не відчують загрози знецінення грошей. За цією межею починають діяти чинники, що прискорюють обіг грошей.

Швидкість обігу грошей прискорюється, коли економічні агенти очікують зростання альтернативної вартості утримання грошових активів у національній валюті, наприклад, коли вони очікують підвищення номінальних процентних ставок, або рівня інфляції, або зростання обмінного курсу


Читайте також:

  1. II. Основні закономірності ходу і розгалуження судин великого і малого кіл кровообігу
  2. IV. ТИМЧАСОВА ВАРТІСТЬ ГРОШЕЙ
  3. Vу -швидкість ударника
  4. Акції вільного чи обмеженого обігу
  5. Аналіз міжринкової взаємодії товарів і грошей
  6. Вартість грошей
  7. Вартість грошей
  8. ВАРТІСТЬ ГРОШЕЙ В ЧАСІ І ЇЇ ВИКОРИСТАННЯ
  9. Вартість грошей Число обертів грошової одиниці
  10. Вартість грошей.
  11. Видаток і середня швидкість ламінарного потоку.
  12. Види грошей




Переглядів: 2046

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Грошова маса | Порядок оформлення розрахункових документів

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.