Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Основні екологічні поняття, терміни

Кругообіги калію, магнію і кальцію

Кругообіг сірки

Сірка - необхідний компонент багатьох органічних речовин, серед яких передусім слід зазначити амінокислоту цистеїн. Головним джерелом є розчинені в воді продукти вивітрю-вання гірських порід (найчастіше сульфіди заліза) або сірководень і сірчистий газ, які виділя-ються в атмосферу вулканами, гейзерами, гарячими джерелами. Сірководень, окиснений атмосферним киснем до сірчистого газу, розчиняється у водяній парі атмосфери і випадає з дощем на поверхню планети. До складу живої речовини сірка потрапляє шляхом поглинання розчинених у воді йонів сульфатів рослинами. Потім вона в складі рослинних білків ланцюга-ми живлення потрапляє до консументів і редуцентів. У анаеробних умовах (наприклад, у бо-лотах) редуценти розкладають білки з виділенням сірки у вигляді сірководню, який може бути окиснений до молекулярної сірки чи до розчинних сульфатів і сульфідів. У такій формі сірка знову стає доступною для продуцентів.

Сьогодні кругообіг сірки під впливом людини зазнає суттєвих змін: майже її третина, що циркулює в біосфері, потрапляє в атмосферу з димогазовими викидами заводів, фабрик, ТЕС. Ця «зайва» сірка, розчиняючись в атмосфері з утворенням сірчаної і сірчистої кислот, випадає у вигляді кислотних дощів, які призводять до швидкої деградації багатьох екосистем.

Ці елементи у вигляді йонів потрапляють у живу речовину в процесі поглинання води рослинами і під час уживання питної води. Виконують різноманітні функції. Наприклад, ка-лій необхідний для роботи калій-натрієвого насоса клітин; магній – обов’язкова складова хлорофілу; кальцій потрібний для підтримання постійного рН цитоплазми, головний компо-нент панцирів, будиночків, скелетів багатьох тварин. Мігрують трофічними ланцюгами від продуцентів через консументи до редуцентів. Після загибелі організму швидко переходять у водні розчини і знову стають придатними для подальшого використання.

У морях кальцій і магній частково вилучаються з біологічного кругообігу і консерву-ються в осадових породах.

 

 

Лекція 4

 

План

1 Основні екологічні поняття, терміни

 

1Агроценози –молоді біоценози, що формуються в наш час, характеризуються видовою бід-ністю, одноманітністю і підтримуються людиною завдяки розробленій нею системі агротех-нічних та агрохімічних заходів. Це вторинні, видозмінені людиною біоценози (поля, городи, сади, виноградники, квітники, зелені лісосмуги, підводні плантації мідій тощо).

Адаптація – пристосування живих організмів до певних умов довкілля.

Аерозоль –завислі в повітрі дрібні крапельки рідин чи тверді частки.

Антропогенний процес –процес, зумовлений діяльністю людини.

Ареал –частина земної поверхні (території чи акваторії), в межах якої поширений пев-ний вид тварин або рослин.

Безвідходне виробництво –виробництво, яке не залишає відходів або таке, відходи якого повністю переробляються на корисні матеріальні ресурси.

Бер(біологічний еквівалент рентгену)поглинута живою тканиною доза іонізуючого опромінення, що відповідає 1рентгену.

Біогеоценоз –однорідна ділянка земної поверхні з певним складом живих організмів і неживих компонентів (грунт, атмосфера, вода тощо), поєднаних обміном речовин й енергії в єдиний природний комплекс. Компоненти біогеоценозу – біотоп і біоценоз.

Біомаса –загальна маса особин одного виду, груп видів чи спільноти в цілому (рос-лини, тварини, мікроорганізми), яка припадає на одиницю поверхні чи об’єму, місця прожи-вання. Виражають в кг/га, або чи Дж. Є також поняття «зоомаса»і «фітомаса».

Біотоп –однорідний за абіотичними факторами середовища простір, зайнятий біоце-нозом (тобто місце життя виду, організму), а біоценоз –спільнота організмів (продуцентів, консументів, редуцентів), що мешкають у межах одного біотопу. Є також поняття «зооце-ноз» і «фітоценоз».

Вид(біологічний) – сукупність організмів із спорідненими морфологічними ознаками, які можуть схрещуватися один із одним і мають спільний генофонд.

Гербіциди –речовини, що використовуються для вибіркового чи суцільного знищення рослин (бур’янів).

Екологічні фактори –всі складові (елементи) природного середовища, які впливають на існування, розвиток організмів і на які живі істоти реагують реакціями пристосування (за межами здатності пристосування настає смерть).

Екосистема – єдиний природний комплекс, утворений за довгий період живими орга-нізмами і середовищем, в якому вони існують, де всі компоненти тісно пов’язані обміном ре-човин й енергії. Виділяють мікроекосистеми (пеньок з грибами, болото), мезоекосистеми (ділянка лісу, озеро, водосховище) і макроекосистеми (континент, океан). Глобальною еко-системою є біосфера нашої планети. Часто екосистему ототожнюють з біогеоценозом.

Ерозія –руйнування поверхні Землі, грунту діяльністю вітру і води, яке часто посилю-ється непродуманою діяльністю людей (неправильною агротехнікою, перевипасом худоби та ін.).

Заказник –ділянка землі чи водного простору, на якій обмежується господарська ді-яльність з метою збереження окремих компонентів ландшафту (рідкісні рослини чи тварини, цінні гірські породи, мінерали тощо).

Заповідник –природна особливо цінна територія, де забороняється будь-яка госпо-дарська діяльність і присутність людей з метою збереження в первісному стані ландшафту, зоо- та фітоценозів.

Кругообіг речовин – багаторазова їх участь у природних процесах, що споконвічно відбуваються в геосферах.

Ланцюг живлення (трофічний ланцюг) – взаємовідносини між організмами під час переносу енергії їжі від її джерела (зеленої рослини) через ряд організмів (шляхом поїдання) на більш високі трофічні рівні.

Меліорація –штучна зміна природно-територіальних комплексів з метою оптимально-го використання потенціалу земель, вод, клімату і рослинності (обводнення земель, осушення боліт тощо).

Моніторинг –комплексна система спостережень, оцінки і прогнозу змін стану біосфе-ри або її окремих елементів під впливом людської діяльності чи природних факторів.

Мутація –зміна властивостей чи ознак виду під впливом мутагенних факторів.

Пестициди –збірна назва хімічних сполук, що використовуються для захисту рослин, тварин, сільськогосподарської продукції, деревини, вовни тощо від хвороб, шкідників і пара-зитів (бактерициди, фунгіциди, зооциди, інсектициди тощо).


Читайте також:

  1. II. Основні закономірності ходу і розгалуження судин великого і малого кіл кровообігу
  2. Агроекологічні проблеми розвитку і шляхи їх розв'язання
  3. Адвокатура в Україні: основні завдання і функції
  4. Адміністративний проступок: поняття, ознаки, види.
  5. Адміністративні провадження: поняття, класифікація, стадії
  6. Акти застосування юридичних норм: поняття, ознаки, види.
  7. Амортизація основних засобів, основні методи амортизації
  8. Антропогенний вплив на природне середовище та сучасні екологічні проблеми
  9. Антропогенні екологічні катастрофи
  10. Артеріальний пульс, основні параметри
  11. АРХІВНЕ ОПИСУВАННЯ: ПОНЯТТЯ, ВИДИ, ПРИНЦИПИ І МЕТОДИ
  12. Банківська система та її основні функції




Переглядів: 629

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Кругообіг фосфору | Забруднення атмосфери і гідросфери

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.