Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Кругообіг фосфору

Кругообіг азоту

Кругообіг вуглецю

Вуглець - основа органічних речовин. Входить до складу білків, жирів, вуглеводів, нуклеїнових кислот, інших речовин, необхідних для існування живої речовини. До джерел вуглецю в б. належить вуглекислий газ, який знаходить в атмосфері і розчинений у воді Сві-тового океану. Неорганічний вуглець доступний лише для рослин і невеликої групи бактерій. Унаслідок процесів фото- і хемосинтезу він зв’язується в молекули цукрів, які поттому вико-ристовуються для створення інших органічних сполук. У такому вигляді вуглець стає доступ-ним для консументів і редуцентів. У результаті процесів дихання і бродіння органічні речови-ни в клітинах окиснюються з виділенням енергії і вуглекислого газу, який знову чи потрапляє в атмосферу, чи розчиняється у воді. Органічна речовина загиблих особин також розпада-ється з утворенням вуглекислого газу. Цей процес здійснюється редуцентами. Якщо з яки-хось причин відмерлі рештки не були використані редуцентами, вони нагромаджуються в лі-тосфері і з часом трансформуються у вуглецевмісні копалини - торф, вугілля, нафту.

Атмосферний азот доступний тільки для нечисленної групи азотфіксувальних бактерій і синьозелених водоростей. Азотфіксатори, засвоюючи молекулярний азот, залучають його до складу органічної речовини свого тіла, тобто переводять в органічну форму. Після відмиран-ня органічний азот трансформується в мінеральну форму (амоній, нітрати чи нітрити) амоні-фікуючими і нітрифікуючими бактеріями. Мінеральний азот доступний лише для рослин, які засвоюють його і переводять в органічну форму (зокрема в білки і нуклеїнові кислоти), і в та-кому вигляді стає доступним для консументів - тварин і грибів. Після їх відмирання азот зно-ву використовується бактеріями амоніфікаторами і нітрифікаторами. Мінеральний азот вико-ристовують також бактерії денітрифікатори, які, врешті-решт, переводять його в молекуляр-ну форму і повертають в атмосферу. Цикл замикається.

Джерелом фосфору є земна кора. В процесі вивітрювання гірських порід фосфор пере-ходить у ґрунтовий розчин і стає доступним для рослин. Входить передусім до складу нуклеї-нових кислот, аденозинтрифосфорної кислоти (АТФ), фосфоліпідів. Із ними фосфор переда-ється ланцюгами живлення від продуцентів до консументів і повертається в ґрунт у вигляді органічних решток і продуктів життєдіяльності. В результаті процесів мінералізації, що здійснюються бактеріями, фосфор знову переходить у неорганічні форми і стає доступним для рослин. В природі найчастіше нестача фосфору стримує розвиток біоти. З одного боку, фосфорні сполуки швидко вимиваються в Світовий океан. Цьому сприяють процеси ерозії ґрунту. Багато фосфору виноситься в океан і з неочищеними стічними водами. В океані він частково використовується мікро- і макроскопічними водоростями, потім споживається морськими консументами і редуцентами. Деяка частина фосфору може перевідкладатися на суші. Наприклад, послід морських рибоїдних птахів, який містить багато фосфору, нагромад-жується в пташиних колоніях і на пташиних базарах, утворюючи так зване гуано - корисну копалину, що інтенсивно добувається в деяких країнах і використовується для виробництва фосфатних мінеральних добрив (наприклад, у Чилі). Але більша частина фосфору нагромад-жується на дні з відмерлими рештками морської біоти. Цей фосфор може знову стати доступ-ним для біоти тільки з часом у геологічному вимірі, наприклад після підняття певних ділянок морського дна (сьогодні людина вже почала розробляти і морські родовища фосфоритів). З іншого боку, на суші значна частина мінерального фосфору утворює нерозчинні комплекси з ґрунтовими частинками і стає недоступною для продуцентів, отже, й для інших ланок трофічних ланцюгів. Лише деякі ґрунтові гриби здатні вилучати фосфорні сполуки з цих комплексів.


Читайте також:

  1. Біологічний та геологічний кругообіг речовин у біосфері
  2. Виробничі фонди підприємства та їх кругообіг.
  3. Відтворення та кругообіг капіталу
  4. Капітал підприємства і його кругообіг. Основний та оборотний капітал, його структура. Амортизація.
  5. Кошти підприємств, їх кругообіг та обіг. Основний та обіговий капітал.
  6. Кругообіг економічної діяльності.
  7. Кругообіг і обіг капіталу. Основний та оборотний капітал.
  8. Кругообіг і оборот промислового капіталу. Амортизація.
  9. Кругообіг кошів підприємств та необхідність залучення кредитів.
  10. Кругообіг оборотних засобів
  11. Кругообіг речовин у біосфері.




Переглядів: 795

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Речовини та енергії в біосфері | Основні екологічні поняття, терміни

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.013 сек.