Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Кругообіг і оборот промислового капіталу. Амортизація.

Капітал як економічна категорія товарного виробництва.

Час і швидкість обороту капіталу. Вплив швидкості обороту капіталу на зростання капітальної вартості.

Витрати виробництва: їх суть та класифікація. Валовий дохід і прибуток підприємства. Норма прибутку.

Кругообіг і оборот промислового капіталу. Амортизація.

Капітал як економічна категорія товарного виробництва.

Тема10. Капітал. Витрати виробництва і прибуток

 

Ми вже розглядали поняття капіталу у попередніх темах. Капіталом ми називали засоби виробництва. що знаходяться в приватній власності та дають змогу власнику отримувати прибуток завдяки експлуатації найманих робітників. Якщо уважно придивитися до цього визначення, можна дійти висновку. що капітал – це не засоби виробництва, а певні відносини, що виникають з приводу засобів виробництва. Тому поняття "капітал" може бути визначене і інакше. Капітал – це такі виробничі відносини, за яких приватна власність на засоби виробництва створює суспільні умови для експлуатації, тобто привласнення додаткового продукту.

В структурі капіталу виділяють постійний та змінний капітал. Постійний капітал (c) – це засоби виробництва, що беруть участь у виготовленні продукту. Змінний капітал – це витрати на оплату робочої сили (v). Разом постійний та змінний капітал складають авансований капітал, який у формулах позначається як c+v.

Постійний капітал складає виробничі фонди підприємства. Характеристиці фондів підприємства присвячене наступне питання.

 

Виробничі фонди підприємства – це всі засоби виробництва, що знаходяться у розпорядженні підприємства і використовуються для забезпечення процесу виробництва і обігу товарів. Виділяють основні та оборотні фонди.

Основні виробничі фонди – це частина засобів виробництва, яка повністю бере участь у процесі виробництва, функціонує протягом тривалого часу і переносить свою вартість на виготовлений продукт частково і поступово. Вартість основних фондів повертається на підприємство поступово в процесі амортизації. До основних виробничих фондів належать виробничі споруди та будинки, машини, устаткування, верстати, господарський інвентар, транспортні засоби. тощо.

Основні виробничі фонди зношуються. Зношування основних фондів може бути фізичним та моральним. Фізичне зношування – це поступова втрата виробничими фондами своєї вартості по мірі їх зношування. Фізичне зношування відбувається в процесі виробництва і вартість фізичного зношування переноситься на вартість створеного продукту. Моральне зношування – це втрата виробничими фондами своєї вартості внаслідок появи ефективніших або дешевших засобів виробництва. Вартість морального зношування не переноситься на створений продукт.

Процес повернення на підприємство вартості зношених виробничих фондів називається амортизацією. в процесі амортизації вартість основних фондів поділяється на вартість всіх товарів, що має бути виготовлена за допомогою даних фондів і частково включається у вартість кожної одиниці товару. Після реалізації продукції вартість фізичного та морального зношування основних фондів відраховується з валової виручки у фонд амортизації. кошти з фонду амортизації потім витрачаються на оновлення основних фондів – капітальний ремонт будівель, закупівлю верстатів, устаткування, обладнання. транспортних засобів. тощо.

Оборотні виробничі фонди – це частина засобів виробництва. яка повністю споживається протягом одного виробничого циклу, переносить свою вартість на виготовлений продукт відразу й повністю. Вартість оборотних фондів після реалізації продукту повертається на підприємство у грошовій формі. До оборотних виробничих фондів відносять сировину, матеріали, паливо, електроенергію. малоцінні засоби праці та витратні матеріали, тощо.

Отже. фонди підприємства перебувають у стані постійного кругообігу. вони набувають як речової форми. так і форми грошей, переходять зі сфери виробництва у сферу обігу. Придбавши засоби виробництва підприємство організовує випуск продукції. Після реалізації продукції кошти. авансовані у виробництво повертаються на підприємство у грошовій формі і знову використовуються на заміщення використаних засобів виробництва.

 


Читайте також:

  1. Активи підприємства, їх кругооборот і оборот
  2. Активи, що реалізуються повільно (А3) – це статті 2-го розділу активу балансу, які включають запаси та інші оборотні активи (рядки 100 до 140 включно, а також рядок 250).
  3. Амортизація інших необоротних матеріальних активів
  4. Амортизація.
  5. Амортизація. Методи нарахування амортизації.
  6. Аналіз використання капіталу.
  7. Аналіз ефективності використання оборотних активів
  8. Аналіз забезпеченості підприємства оборотними коштами та ефективності їх використання
  9. АНАЛІЗ ОБОРОТНИХ АКТИВІВ ЗА ДЖЕРЕЛАМИ ЇХ ФОРМУВАННЯ
  10. Аналіз оборотності засобів
  11. Аналіз оборотності оборотних коштів.
  12. Аналіз структури оборотних коштів




Переглядів: 1119

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Питання для роздуму, самоперевірки, повторення | Час і швидкість обороту капіталу. Вплив швидкості обороту капіталу на зростання капітальної вартості.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.