Відчитовий (испр. звітний) пристрій служить для одержання відчиту (испр. звіту) значень вимірювальної величини і складається із шкали і показника (стрілочного або світового променя, відбитого рухомим дзеркальцем світла). Шкала відчитового (испр. звітного) пристрою являє собою сукупність відміток, що відповідають ряду послідовних значень вимірювальної величини.
Залежно від особливостей перетворення вимірювального параметра переміщення рухомої частини вимірювального механізму аналогові електровимірювальні прилади поділяються на магнітоелектричні, електромагнітні, феродинамічні, індукційні, електростатичні, випрямні та електроні прилади.
Узагальнена структурна схема цифрового електронно-вимірювального приладу має такий вигляд:
Тут АП - аналоговий перетворювач для масштабування та перетворення одних електричних величин в інші з визначеною інтенсивністю розподілення у часі і таке подібне (наприклад, перетворення напруги або сили перемінного струму у напругу постійного струму; перетворення різних електричних величин у часовий інтервал і т.д.).
АЦП - аналогово-цифровий перетворювач, що перетворює неперервний вихідний сигнал АП у відповідну цифрову кодовану форму.
ОП - обчислювальний пристрій, який обробляє інформацію, що міститься у вихідних сигналах АЦП.
ПІ - пристрій індикації, який містить в собі дешифратор перетворення входів вихідних сигналів АП в десятинний цифровий код. схему керування індикатором та власне індикатор.
ПК - пристрій керування, що задає алгоритм вимірювання та керує роботою АП, АЦП, ОП, ПІ.
В наш час використовуються як аналогові так цифрові електроприлади (наприклад: вольтметри, амперметри, ватметри, фазометри, гальванометри, лічильники і т.д.).
Аналогові електроприлади використовуються в основному як показуючі, цифрові електроприлади застосовуються в значній мірі в системах автоматичного контролю і діагностики, оскільки в них не потрібно перетворювати аналогову величину після вимірювального пристрою у цифровий вигляд.