Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Дизаміщені бензолу.

Кінематичні фактори.

Ця класифікація дозволяє передбачити напрямок атаки ЕлЗа в залежності від характеру вже наявного замісника, але залишає без уваги той факт, що і властивості реагента теж мають певний вплив на характер орієнтації. Чим більш реакційноздатний реагент, тим в меншій мірі впливає різниця в реакційній здатності окремих атомів на хід заміщення, так як реагент приносить з собою основну частину енергії, яка необхідна для реакції. Висока реакційна здатність реагента приводить до низької селективності реакції.

Розглянемо приклад. В якості еталону вимірювання служить відношення швидкостей, з якими електрофільно заміщується більш реакційноздатний толуол і менш реакційноздатний бензол (kT/rБ=К). Так, при бромуванні вільним бромом в оцтовій кислоті при 25° С К=606 і утворюється тільки 0,3% мета-толільного похідного; при нітруванні азотною кислотою в нітрометані при 30° С К=20,5 – 3,8%; трет-бутилювання в присутності бромистого гелію в толуолі при 25° С К=1,6 – 32,7%. Відповідно при ЕлЗа в ароматичному ядрі з мета-орієнтуючими групами отримують тим більш процентний вміст орто- і пара-похідних, чим більш реакційноздатний реагент. Аналогічний вплив на селективність реакції має і температура проведення реакції, особливо у випадку зворотніх реакцій, як у випадку сульфування. Існує правило для зворотніх реакцій, що чим легше йде пряма реакція, тим легше йде і зворотня реакція. Тому проведення сульфування при підвищеній температурі приводить до збільшення вмісту мета-ізомеру. Крім того на місце вступу другого замісника мають вплив просторові фактори, які мають важливу роль особливо для орто-заміщення. З збільшенням розміру першого і другого замісника кількість орто-ізомера зменшується. Так, при хлоруванні толуолу співвідношення орто- і пара-ізомерів рівне 1,5; для третбитилбензолу понижується до 0,28; а при ізопропілюванні третбутилбензолу продукт орто-заміщення не утворюється взагалі.

Розглянемо орієнтацію для випадку дизаміщених бензолу.

Розрізняють узгоджену і неузгоджену орієнтацію:

Ø узгоджена орієнтація:

· знаки мезомерних ефектів замісників співпадають, а самі вони займають один відносно іншого мета-положення. Тоді, якщо замісники мають +І ефект заміщення йде в орто-положення до однієї з груп, а якщо мають -І ефект в мета положення до замісників:

– мета-хлоранізол – в орто- і пара-положення до метоксигрупи;

– мета-ціаннітробензол – в мета положення;

· знаки мезомерних ефектів протилежні, але значення не рівні нулю, а замісники займають орто- або пара-положення. Тоді новий замісник вступає в орто-положення (при пара-розміщенні) до електронодонорного замісника і в мета положення до електроноакцепторного:

– орто-нітроацетанілід – в орто-пара-положення до ацетаміногрупи;

– пара-гідроксибензальдегід – в орто-положення до гідроксигрупи.

Ø неузгоджена орієнтація:

· знаки М-ефекту замісників протилежні, а самі замісники займають один відносно другого мета-положення, тоді напрямок заміщення визначає замісник з +М ефектом:

– мета-нітроанізол – вступає в орто- і пара-положення до метоксигрупи;

– мета-ціананілін – в орто- і пара-положення до аміногрупи;

· знаки М-ефекту замісників позитивні, і розташовані в орто- або пара-положеннях, тоді питання про переважне заміщення вирішує відносна сила замісників:

– пара-хлор-диметиланілін – в орто-положення до аміну.

По мірі зменшення мезомерного ефекту групи можна розставити в ряд:

I > Br > Cl > F > OR > OH > NH2 > NHAlk > N(Alk)2 > O

– якщо замісник має +І ефект і М=0, тоді у випадку неузгодженої орієнтації вони поступаються всім замісникам з +М ефектом, навіть галоїдам, і тому ЕлЗа в орто-хлортулуолі переважно йде в пара-положення до хлору. Але у випадку пара-хлортолуолу, де пара-положення зайняте, заміщення йде переважно в мета-положення до хлору;

· знаки мезомерного ефекту обох замісників від’ємні, але розміщені в орто- або пара-положеннях. Тоді ЕлЗа йде надзвичайно важко, а питання орієнтації вирішується з врахуванням відносної електроноакцепторної сили замісників:

– пара-нітротолуол – в мета положення до нітрогрупи.

Сила замісників з -М ефектом збільшується в ряді:

COOC2H5 < CN < COCH3 < CHO < NO2

Таким чином наявність різних груп приводить до утворення суміші продуктів з певним переважаючим продуктом. Існують деякі закономірності, навіть у випадку присутності замісників, які по різному орієнтують заміщення:

– Якщо сильноактивуюча група конкурує зі слабоактивуючою або дезактивуючою, реакція контролюється сильноактивуючою. Так, заміщення в о-крезолі йде переважно в орто- і пара-положення до гідроксильної групи;

– При інших рівних умовах малоймовірно, щоб третя група ввійшла в положення між двома мета-замісниками. Це зумовлено стеричними перепонами, і значення цього фактору зростає з збільшенням об’ємності замісників і реагента;

– Якщо мета-орієнтуюча група знаходиться в мета положенні до орто- пара-орієнтуючої групи, тоді нова група займає в основному орто-положення по відношенню до мета-орієнтуючої групи, а не пара-положення. Так, хлорування мета-нітрохлорбензолу приводить переважно до утворення 1,4-дихлор-2-нітробензолу і 1,2-дихлор-3-нітробензолу. Сполука 1,2-дихлор-4-нітробензол практично зовсім не утворюється.




Переглядів: 997

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Статистичні фактори. | Орієнтація заміщення в нафталіні.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.036 сек.