Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Зміст виховання в сім'ї

Загальна мета виховання — формування всебічно розвиненої особистості — визначає зміст виховання і в сім'ї. Це перш за все турбота батьків про здоров'я дитини3.

Фізичне вихованнявключає правильну організацію режиму ди­тячого життя, заняття спортом, загартування організму тощо.

Сім'я забезпечує розумове виховання,що передбачає турботу батьків про збагачення дітей знаннями, формування потреби їх набувати. Тому важливо в сім'ї:

' Урн Бронфенбреннер. Два мира детства. —М., 1976. — С. 48—49.

- Концепція національного виховання // Освіта. — 1994. — 26 жовтня. — С. 6.

' HuKumuHbt Л.А. u Б.П. МьІ й наши дети. — М. — С. 108. ...І.,,, ..-...,


1.5. Дитина та сім'я 159

— розвивати пізнавальні інтереси, пізнавальну активність ді­тей, позитивне ставлення до навчання: формувати допитливість, уміння спостерігати і запитувати;

— пробуджувати інтерес до читання, переказу художніх творів, вивчення віршів, пісень, загадок, таке інше;

— знайомити дитину з тим, що стоїть за сторінками підручника;

— спільно відвідувати музеї, театри;

— розвивати мислення, пам'ять, мовлення, увагу;

— виховування навички навчальної праці (треба навчати роз­поділяти час, вчитися організованості, посидючості, вміння дола­ти труднощі, без чого немає і не може бути навчальної праці);

— виховування ретельності, тобто прагнення виконувати свою працю старанно, досягати кращих результатів, виявляти настирливість. Цікаві матеріали з цих питань можна знайти у працях Ш.О. Амонаш-вілі «Созидая человека» та Б.П. Нікітіна «Развивающие игрьі», в посіб­нику М.Г. Стельмаховича «Українська родинна педагогіка». Наведемо, як приклад, спогади Ш.О. Амонашвілі.

У його сина Паата, який навчався у другому класі, день народження. В обов'язки Паата входило відкривати поштовий ящик і брати звідти листи, газети. В цей день увагу хлопчика привернув незвичайний розма­льований конверт, на якому крупними літерами було написано: «Паату. Секретно! Секретно! Секретно! Карлсон з даху». Напередодні батьки протягом 2—3 тижнів читали Паату книжку про Карлсона. У листі було написано: «Я, Карлсон, хочу дружити з тобою. Як тільки знайду можли­вість, прилечу до тебе. Я ж найзанятіша людина в світі. Вчора вирішив поступити в перший клас... Я ж найталановитіший, найрозумніший у сві­ті. Якщо є бажання перевірити, пришли найскладніші задачі, я їх одразу вирішу і пришлю. Напиши, яку читаєш казку. Листа поклади в такий же барвистий конверт, як мій. Зверху напиши адресу «На дах. Карлсону. Секретно!».

Листи Карлсона, звичайно, писав батько Паата. Завдання, які ви­магали певних розумових дій, сприяли розвитку допитливості, творчо­сті, відповідальності. Ось приклади таких завдань від Карлсона: «Я при­думав найскладніший ребус у світі. Розгадай його. Термін 2 дні. А ти можеш придумати ще складніший ребус для мене?».

«Я дуже зайнятий. Виріши цю задачу за мене і вишли завтра зранку».

: І* «Я не знаю значення слів, що підкреслено червоним фломасте-; ром. Знайти їх пояснення в словнику. (Додається вирізка з газети)».

«Останнім часом мені щось не спиться ночами. Напиши мені ка-ч зку...»

«Раджу тобі прочитати за два тижні «Вінні Пух і все, все, все». Хто закінчить першим, хай напише листа із своїми враженнями одразу ж».

А Паат у листах писав:


160 Розділі. Предмет педагогіки та питання теорії виховання

«У твоєму творі я знайшов 25 орфографічних помилок (Далі дає

правильно написані 25 слів)».

«Мені подобається твій прийом розв'язання складних прикладів.

Він запобігає моїх помилок. Навчи ще таким прийомам».

«Дякую за квитки в цирк. Було дуже цікаво. (І далі йде розповідь

про свої враження)».

«Ось тобі матеріал для твоєї доповіді про бджіл. Яке в них диво­вижне життя! Все це я виписав із дитячої енциклопедії»1.

Основи моральної культуридитина засвоює у сім'ї, спостеріга­ючи за стосунками між членами сім'ї. Дуже важливо виховувати в сім'ї культуру поведінки, що вимагає засвоєння моральних цін­ностей, ідеалів, культурних традицій, норм взаємин між людьми, для чого потрібно прищеплення навичок поведінки: турбуватися про членів сім'ї, розуміти їх стан, уміти зберігати свій час та час інших; поважно ставитися до оточуючих людей, виявляти добро­ту, чесність, сердечність, скромність, сміливість тощо. Одне з центральних питань морального виховання — формування розум­них потребу дітей, бо внутрішні регулятори — совість, обов'язок, гідність — у окремих дітей розвинені недостатньо, що знаходить відбиття в посиленні споживацьких спрямувань. Зайва батьківсь­ка турбота, звільнення дітей від постійних обов'язків у сім'ї, від­мова від надання допомоги дорослим і малим — все це є основою для формування утриманства, моральної глухоти, егоїзму. «Перш ніж говорити про благо задоволення потреб, треба вирішити, які потреби складають благо», — зазначав Л.М. Толстой2.

Формування моральності людини нерозривне з організацією праців сім'ї. Л.М. Толстой виходив з того, що нічого так не спо­творює людину морально, духовно, як недіяльне, паразитичне іс­нування, життя за «чужий рахунок».

Щоб виховати у дитини повагу до праці, людей праці, звичку працювати, необхідні: спільна з батьками праця, постійні доручен­ня, які мають важливе значення для членів сім'ї (купівля молока, хліба, прибирання). Але трудові завдання повинні бути посильні для дітей і за ступенем складності, і за 'їх тривалістю. Дитина повинна знати корисність роботи, яку виконує. Організація праці повинна сприяти розвитку творчої ініціативи, інтересів дитини.

Життя вимагає і економічного вихованняв сім'ї. Основи його закладені в працях А.С. Макаренка (Див.: Лекции о воспитании детей. Лекция «Семейное хозяйство»).

Естетичне вихованняу сім'ї сприяє формуванню у дітей здіб­ностей повноцінно сприймати, глибоко відчувати і розуміти пре-

Амонашвшш Ш.А. Созидая человека. — М., 1982. — С. 56, 64, 65. Толстой Л.Н. ПСС. - В 90 т. - Т. 54. - С. 77.


1.5. Дитина та сім'я ______ ____ 161

красне в природі, вчинках людей, у побуті, мистецтві, що можна здійснити в процесі читання літератури, відвідування театрів, му­зеїв, організації знайомства з мистецтвом, розвитку творчості у дітей. Сутність зазначених питань А.С. Макаренко розкриває в своїх творах (А.С. Макаренко «Лекции о eocnumanuu demeu» «Лекция — «Воспшпание культурних навьїков»). Усі вказані сторони виховання забезпечують всебічний розвиток особистості.




Переглядів: 664

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Вплив сім'ї на розвиток дитини | Методи виховання в сім'ї

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.