Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Основні поняття і означення.

Тема 12. Елементи теорії ігор.

 

На практиці досить часто доводиться стикатись з задачами, в яких необхідно приймати рішення в умовах невизначеності, тобто виникають ситуації, в яких дві ( або більше ) сторін мають різні цілі, а результат будь-якої дії кожної з сторін залежить від дій партнера. Такі ситуації (що виникають в шахах, картах та інш.) відносяться до конфліктних: результат кожного ходу гравця залежить від ходу противника у відповідь, ціль гри – виграш одного з партнерів.

В економіці конфліктні ситуації зустрічаються досить часто і мають різноманітний характер. До них відносяться, наприклад, взаємовідносини між постачальником і споживачем, покупцем і продавцем, банком і клієнтом. У всіх цих прикладах конфліктна ситуація породжується відмінностями цілей партнерів і намаганням кожного з них приймати оптимальні рішення. При цьому кожному потрібно враховувати невідомі рішення партнера. Для грамотного розв'язування задач з конфліктними ситуаціями необхідні науково обґрунтовані методи. Такі методи розроблені математичною теорією конфліктних ситуацій, яка називається теорією ігор.

Математична модель конфліктної ситуації називається грою, сторони, які приймають участь в конфлікті – гравцями, результат (наслідок) конфлікту – виграш.

Для кожної формалізованої гри вводяться правила, що визначають:

1. варіанти дій гравців;

2. об'єм інформації кожного гравця про поведінку партнера;

3. виграш, до якого призводить кожна сукупність дій (як правило виграш може бути заданий кількісно).

Гра називається парною, якщо в ній беруть участь 2 гравці, і множинною, якщо кількість гравців більша двох. Ми будемо розглядати тільки парні ігри.

Гра називається грою з нульовою сумоюабо антагоністичною, якщо виграш одного гравця дорівнює програшу іншого.

Вибір і здійснення однієї з передбачуваних правилами дій називається ходом гравця. Ходи можуть бути особистими або випадковими. Особистий хід – це цілком визначений вибір гравцем однієї з можливих дій (наприклад – хід в шахматній партії). Випадковий хід – це випадково вибрана дія (наприклад – вибір карти з перетасованої колоди).

Стратегією гравця називається сукупність правил, що визначають вибір його дій при кожному особистому ході в залежності від ситуації, що склалася. Проте можлива ситуація, коли всі рішення гравцем приймаються заздалегідь (у відповідь на будь-яку ситуацію, що склалася). Це означає, що гравець вибрав певну стратегію, яка може бути задана у вигляді списку правил або програми.

Гра називається скінченою, якщо у кожного гравця є скінчене число стратегій, і нескінченою – в протилежному випадку. Для того, щоб розв'язати гру,або знайти розв'язок гри, слід для кожного гравця вибрати стратегію, яка задовольняє умові оптимальності, тобто один з гравців повинен одержати максимальний виграш, коли інший притримується своєї стратегії. В той же час другий гравець повинен одержати мінімальний програш, коли перший притримується своєї стратегії. Такі стратегії називаються оптимальними. Оптимальні стратегії повинні задовольняти умові стійкості, тобто кожному з гравців невигідно відмовлятись від своєї якщо гра повторюється досить багато разів, то гравців може цікавити середній виграш (програш) у всіх партіях.

Відносно кількості ходів ігри поділяють на однокрокові й багатокрокові. Однокрокові ігри закінчуються після закінчення одного ходу кожного гравця. Багатокрокові ігри поділяються на позиційні, стохастичні, диференціальні, типу дуелі тощо.

Залежно від стану інформації розрізняють ігри з повною та неповною інформацією. Якщо на кожному кроці гри кожному гравцеві відомо, які дії були зроблені гравцями раніше, то така гра називається грою з повною інформацією, якщо ж не все відомо про попередні дії, то – грою з неповною інформацією.

Ціллю теорії ігор є визначення оптимальної стратегії для кожного з гравців. При виборі оптимальної стратегії очевидно слід припускати, що обидва гравці ведуть себе розумно з точки зору своїх інтересів. Важливе обмеження теорії ігор – єдинність виграшу, як показника ефективності , в той час як більшість реальних економічних задач мають декілька показників ефективності. Крім того, в економіці, як правило, виникають задачі, в яких інтереси партнерів не обов'язково антагоністичні.

 





Переглядів: 371

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Матеріали для самоконтролю якості підготовки. | Платіжна матриця парної гри.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.