Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Ушкодження від дії межових температур

 

Дія на організм людини високих чи низьких температур за певних умов може викликати окремі розлади здоров'я, а у тяжких випадках стати причиною смерті.

Ушкодження від дій високих температур. Термічні ушкодження, а особливо - опіки, досить часто трапляються у побуті і на виробництві. Близько третини потерпілих від опіків складають діти. З іншої долі значну частку складають особи похилого віку.

Терморегуляція тіла людини здійснюється за рахунок його теплоізоляції (шкіра, жировий прошарок), м'язовою активністю (тремтіння), системою кровообігу, потінням (видалення надлишків тепла) і т. ін.

Розлад здоров'я і смерть від дії термічного фактору можуть бути наслідком загального перегрівання всього організму чи місцевих (локальних) впливів.

Перегрівання може статися внаслідок прямої дії сонячних променів, а також при наявності інтенсивного теплового навантаження від розпечених предметів (печі, нагрітого грунту, каменів). Важливими факторами, що сприяють перегріванню, є висока вологість повітря, фізична робота. При температурі повітря 28-30 градусів і 100% вологості може настати перегрівання навіть при помірному фізичному навантаженні.

Різниця між тепловим і сонячним ударом полягає в тому, що у першому випадку здійснюється загальне нагрівання тіла, а у другому - перегрівання голови тепловими променями сонця. Сонячний удар є наслідком переважного ураження центральної нервової системи. Супроводжується він головними болями, почервонінням обличчя, спадом сил, блювотою, розладом зору. Пульс і дихання прискорюються, температура тіла підвищується до 40 градусів. Коли температура досягає 42-44 градусів, пульс і дихання затихають, артеріальний тиск понижується внаслідок падіння серцевої діяльності. Зупиняється потовиділення. Спостерігаються крововиливи у мозок і внутрішні органи. Внаслідок ураження центральної нервової системи розвивається сонливість, затьмарений стан, виникають судоми. В інших випадках можуть з'являтися галюцинації, загальне перезбудження, почуття страху, марення.

Перегрівання організму супроводжується значними порушеннями гемодинаміки, що складають одну з основних ланок теплового удару. Гіпертермія супроводжується порушенням функцій багатьох систем і органів людини. Смерть настає від первинної зупинки дихання при температурі тіла 42,5-43,5 градусів.

Місцева дія високої температури обумовлена патологічними змінами тканин і органів, які мають назву термічних опіків. Опіки спричиняються за температури понад 60 градусів по Цельсію полум'ям, гарячими рідинами, смолами, паром, газами, нагрітими предметами, напалмом тощо.

В залежності від глибини ушкодження шкіри і розташованих нижче тканин у судово-медичній практиці розрізняють чотири ступені опіків.

Опік 1 ступеню характеризується почервонінням і набряком ушкодженої ділянки шкіри внаслідок гострого запалення її поверхневих шарів з утворенням невеликої кількості рідини під шкірою. Такий опік дістає розвитку при нетривалій дії й невисокій температурі теплового фактору, не викликає скипання білка й виліковується за 3-5 днів. Проте, опік 75% поверхні тіла може стати небезпечним для життя.

Опік 2 ступеню виникає при тривалій чи раптовій дії високої температури. Характеризується утворенням пухирів в результаті гострого серозного запалення шкіри. Рідина у пухирях спочатку прозора, а потім мутніє внаслідок скипання білка. Навколишня шкіра припухла. Через 3-4 доби рідина розсмоктується, на 7-10 день утворюється новий шар шкіри. Смертельним може бути опік 1/2 поверхні тіла.

Опік 3 ступеню виникає при тривалій дії високої температури і характеризується вологим чи сухим некрозом шкіри. Вологий некроз спостерігається при дії пару, обварюванні. При сухому некрозі шкіра суха, цупка, бурого чи чорного кольору. Розрізняють ступінь 3-А - некроз шкірі з частковим ураженням росткового шару і 3-Б - некроз дерми на всю глибину із загибеллю сальних і потових залоз.

Загоювання опіків 3 ступеню проходить шляхом рубцювання, а при збереженні росткового шару епітелію можлива епітелізація.

При опіках 4 ступеню спостерігається некроз шкіри і глибоких тканин, охоплюючи і кістки, і настають незворотні зміни шкіри. При дії відкритого полум'я настає обвуглювання.

Небезпечність термічного фактору місцевої дії залежить від ступеню опіку та площини ураженої поверхні тіла. Опіки 40-50% поверхні тіла вважаються несумісними з життям. При ураженні третини площі тіла стан вважається надзвичайно тяжким. Інколи смерть може настати і при порівняно невеликій площині ураження тіла опіком.

Для визначення площини ураженої поверхні користуються "правилом дев'ятки" за яким визначають % ураженої площини тіла. За цим правилом площина верхньої кінцівки становить 9%, стегно - 9%, гомілка і стопа - 9%, голова і шия разом - 9%, передня і задня поверхня тулуба - по 18%, промежина - 1%.

Опіки полум'ямвідзначаються глибиною і ураженням значної поверхні тіла. Опікова поверхня вкрита темно-сірим нальотом кіптяви. Одяг, що згорів, залишає глибші сліди опіків. Під час обгоряння трупа настає теплове заклякання м'язів, які коротшають. Труп набуває своєрідну позу з зігнутими верхніми і нижніми кінцівками ("поза боксера"). Цей феномен відноситься до післясмертних. Від дії полум'я тканини втрачають вологу, зменшуються міжхребетні хрящі і тіло людини значно скорочується у розмірі, а розмір голови дорослої людини може наближатись до розміру голови дитини.

Безпосередньою причиною смерті у вогнищі пожежі можуть стати: отруєння оксидом вуглецю, опіковий шок, задушення димом, гостра дихальна недостатність внаслідок ураження органів дихання.

Опіки гарячою рідиною і паромхарактеризуються відсутністю кіптяви і опаленого волосся, переважною наявністю пухирів на значних ділянках тіла. В таких випадках ніколи не буває опіків 4 ступеню.

Опіки розжареними предметами можуть бути різного ступеня, що залежить від температури і часу дії температурного фактору. На шкірі можуть залишатись опіки у вигляді відбитку поверхні розжареного предмету, яким було завдано опік, у тому числі з відображенням його рельєфу.

Питання зажиттєвості опіків і механізму утворення ушкоджень вирішуються судово-медичними експертами під час проведення лабораторних досліджень.

Ушкодження від дії низьких температур.При дії низької температури на організм виникає ряд загальних і місцевих реакцій. Значне переохолодження організму може призвести до смерті. Виникнення і ступінь виразності загальних і місцевих реакцій залежать від температури оточуючого середовища, вологості повітря, стану теплового захисту (одягу) людини, ступеню зволоженості верхніх покривів шкіри, індивідуальних особливостей і стану організму. Особливе значення має вплив етилового алкоголю, під дією якого судини розширюються, що збільшує тепловіддачу.

Загальне охолодження більш часто спостерігається у холодній місцевості і у осінній, зимовий чи на початку весняного періоду навіть при температурі до +8, +10 градусів. Наприклад, в 1990 році в Індії спостерігались випадки масової загибелі людей від загального переохолодження коли раптово середньонічна температура на декілька діб знизилася до +5 градусів. Загиблими виявились люди з бідного прошарку, що не мали власного житла, ніч проводили просто неба, а теплий одяг чи ковдра у попередні роки були їм непотрібними.

Дуже швидко охолодження настає у воді. Сутність патологічного стану при загальному переохолодженні полягає у розладі життєдіяльності фізіологічних систем і органів людини. Своєрідним пусковим механізмом стає стійке падіння температури тіла до рівня, що умовно називається біологічним нулем. Біологічний нуль - це температура органа, при якій зупиняються його життєві функції. Температура тіла живої людини, як правило, не буває нижче за 26 градусів. При пониженні температури настає порушення функціональної діяльності дихання і кровообігу, що супроводжується почуттям сонливості, ослаблення, втратою свідомості. При тривалій дії дуже низьких температур смерть настає при температурі тіла 22-24 градуса. Безпосередньою причиною є первинна зупинка дихання, інколи - судинний колапс, фібриляція серця. Процес помирання від переохолодження на суші може тривати багато годин (до доби). При потраплянні в холодну воду охолодження призводить до смерті за 1-2 години. Тривалість дії низької температури відіграє більшу роль аніж її абсолютне значення.

Про прижиттєву дію холодної температури свідчить поза людини: намагаючись зберегти тепло, людина голову втягує в плечі, згинає руки, притискає їх до грудей, ноги підгинає до живота - "поза змерзлої людини". Якщо людина знаходилась в стані сильного алкогольного сп'яніння, то смерть може настати в будь-якій позі. Ознакою смерті від холоду може бути лід, що утворився під тілом, одяг, що примерз до грунту і тіла, бурульки під носом і навколо рота, які утворюються з вологи при диханні.

Найважливішою ознакою смерті від охолодження вважають дрібні крововиливи в слизову оболонку шлунка (плями Вишневського).

Місцева дія холоду призводить до відмороження, яке пов'язане з тривалим зниженням температури тканин окремих частин тіла при збереженні достатнього рівня температури всього організму. Розрізняють чотири ступені відмороження.

Відмороження 1 ступеню характеризується яскраво-червоним кольором шкіри, її набряканням. З'являється відчуття свербіння. Таке відмороження проходить без особливих наслідків за 3-7 днів.

При відмороженні 2 ступеню утворюються пухирі, які виникають у перші 2-3 дні і містять жовтувату прозору рідину. Навколишня тканина набрякає. При загоюванні шкіряний покрив відновлюється повністю за 10-20 днів без утворення рубців. Може зберігатись тривала підвищена чутливість відморожених ділянок тіла до холоду.

При відмороженні 3 ступеню спостерігаються некрози (відмирання) м'яких тканин. Шкіра мертво-бліда чи синюшна з утворенням пухирів темно-червоного і майже чорного кольору. Спостерігається значне набрякання великих ділянок тіла. Загоювання триває 1-2 місяці.

Для відмороження 4 ступеню характерним є відмирання тканин ураженої частини тіла і розташованих під ними кісток, відторгнення частин тіла, що відмерли, з утворенням кукси (культі). Може супроводжуватись гнійною інфекцією, часто ускладнюється гангреною, сепсисом, внаслідок чого може настати смерть.

Можливе контактне відмороження - при тривалому зіткненні незахищеної поверхні шкіри з дуже охолодженими предметами. Такі відмороження схожі з опіками і можуть відбивати поверхню охолодженого предмету.

На практиці при судово-медичних дослідженнях випадків відмороження встановлюють ступень тяжкості тілесного ушкодження за тривалістю розладу здоров'я або відсоток втрати працездатності (при відмороженні 4 ступеню).




Переглядів: 1272

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Окремі види механічної асфіксії та їх ознаки | Ушкодження від електричного струму

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.