ТЕМА 7. ОСНОВИ МУЗЕЄЗНАВСТВА: ОСОБЛИВОСТІ ПРОВЕДЕННЯ ЕКСКУРСІЙ В МУЗЕЯХ
1. Основні поняття музеєзнавства.
2. Класифікація музеїв.
3. Експозиційно-виставкова робота музею.
4. Особливості проведеня екскурсій в музеях.
Музеєзнавство – суспільна наука, що вивчає процеси збереження соціальної інформації, пізнання і передачі знань і емоцій шляхом музейних предметів, що вивчає музейну справу, музей, його функцї і форми їх реалізації в різних суспільно-економічних умовах. Коротко музеєзнавстово визначається як практика, теорія і історія музейної справи в їх розвитку і вивченні.
Предмет музеєзнавства – коло обективних закономірностей, які належать до процесів накопичення і збереження соціальної інформації,пізнання і передачі знань, традицій, уявлень і емоцій шляхом музейних предметів, до процесів виникнення, розвитку і суспільного функціонування музея, музейної справи.
Сучасне розуміння музея визначає його як невід`ємний соціальний інститут суспільства. Музей – історично обумовлений багатофункціональний інститут соціальної памяті, через який реалізується суспільна потреба у відборі, збереженні й репрезентації специфічних груп об`єктів – культурно-історичних і природничо-накових цінностей.
Музей – постійно діюча некомерційна установа культури, яка створена для збереження, вивчення і публічного представлення музейних предметів і музейних колекцій.
Функції музеїв у більшості своїй співпадають з функціями екскурсії:
· Функція документування;
· Функція освіти та виховання;
· Функція організації вільного часу;
· Формування світогляду і системи ціннісних орієнацій;
· Консолідація суспільства;
· Розвиток творчої активності ососбистості;
· Формування національного та професійного самосвідомості;