Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Тема № 2.

Об’єкти цивільних правовідносин.

1. Поняття та види об’єктів цивільних правовідносин.

Цивільні правовідносини – це майнові та особисті немайнові відносини, врегульовані нормами цивільного права, які виникають між юридично рівними та майново відокремленими суб’єктами.

Ознаки цивільних правовідносин:

  • це майнові та особисті немайнові відносини, врегульовані нормами цивільного права;
  • учасники цих відносин володіють майновою відокремленістю та є юридично рівними;
  • підставою їх виникнення виступає, як правило, вільне волевиявлення учасників;
  • зміст цивільних правовідносин реалізується на власний розсуд суб’єктів відповідно до положень законодавства, умов правочину.

Цивільні правовідносини мають загальні ознаки, які властиві й іншим видам правовідносин, а саме:

а) вони є конкретним суспільним зв’язком, що виникає між його учасниками, які мають суб’єктивні права та обов’язки;

б) здійснення суб’єктивних прав і обов’язків забезпечується можливістю застосування державного примусу.

Елементами цивільних правовідносин є:

  • суб’єкти;
  • об’єкти;

* зміст.

Отже, об’єктами цивільних прав визнаються матеріальні та нематеріальні блага, стосовно яких між суб’єктами цивільного права виникають відносини, що складають предмет цивільно-правового регулювання.

Відповідно до ч. 1 ст. 178 ЦК України об’єкти цивільних прав можуть вільно відчужуватись або переходити від однієї особи до іншої в порядку правонаступництва чи спадкування або іншим чином, якщо вони не вилучені з цивільного обороту, або не обмежені в обороті, або є невід’ємними від фізичної чи юридичної особи.

Оборотоздатність об’єктів цивільних прав означає допустимість вчинення правочинів та інших дій, спрямованих на їхню передачу в межах цивільно-правових відносин.

Об’єкти цивільних правовідносин поділяються на три групи:

а) ті, що вільно перебувають в обігу;

б) обмежені в обігу;

в) вилучені з обігу.

 

2. Речі як об’єкти цивільних правовідносин.

Речі – це існуючі незалежно від суб’єкта предметні явища матеріального світу як в їх природному стані, так і створені людиною для задоволення її потреб.

Відповідно до ст. 180 ЦК України тварини є особливим об’єктом цивільних прав. На них поширюється правовий режим речі, крім випадків, встановлених законом. Тварини, віднесені до Червоної книги України, можуть бути предметом цивільного обороту лише у випадках та порядку, встановленому законом.

Речі поділяються на такі види:

1) рухомі та нерухомі;

2) подільні та неподільні;

3) речі, визначені індивідуальними та родовими ознаками;

4) речі споживні та неспоживні;

5) головна річ та приналежність;

6) складові частини речі;

7) складні речі;

8) продукція, плоди і доходи;

9) майно;

10) підприємство як майновий комплекс.

3. Гроші та валютні цінності як об’єкти цивільних правовідносин.

Гроші- це нормативно визначені та виражені у емітованих в обіг паперових і металевих знаках або у безготівковій формі умовні вартісні одиниці (гривні, копійки, одиниці іноземної валюти), які мають забезпечений на законодавчому рівні примусовий курс, що полягає у обовязковості їх приймання за відповідною номінальною вартістю, які визначають міру вартості речей, робіт, послуг, інших матеріальних і нематеріальних благ, а також втрат(майнової та немайнової шкоди), визначаються у цивільному обороті законним платіжним та кредитним засобом і забезпечуюють здійснення всіх видів платежів та розрахунків у цивільному обороті, виконуючи функції загального еквівалента, обігу і нагромадження.

Законним платіжним засобом, обов’язковим до приймання за номінальною вартістю на всій території України, є грошова одиниця України — гривня. Іноземна валюта може використовуватися в Україні у випадках і в порядку, встановлених законом.

Гроші являють собою особливе рухоме майно і належать до категорії подільних речей.

До валютних цінностей належать:

· іноземна валюта;

· цінні папери в іноземній валюті;

· дорогоцінні метали – золото, срібло, платина і матеріали платинової групи (паладій, іридій, родій, рутеній і осмій) у будь-якому вигляді і стані, за винятком ювелірних і інших побутових виробів, а також брухту таких виробів.

Порядок здійснення угод з валютними цінностями визначається Декретом КМУ „Про систему валютного регулювання і валютного контролю” від 19.02. 1993 р.

Іноземна валюта - іноземні грошові знаки у вигляді банкнотів, казначейських білетів, монет, що перебувають в обігу та є законним платіжним засобом на території відповідної іноземної держави, а також вилучені з обігу або такі, що вилучаються з нього, але підлягають обмінові на грошові знаки, які перебувають в обігу, кошти у грошових одиницях іноземних держав і міжнародних розрахункових (клірингових) одиницях, що перебувають на рахунках або вносяться до банківських та інших фінансових установ за межами України

Банківські метали - це золото, срібло, платина, метали платинової групи, доведені (афіновані) до найвищих проб відповідно до світових стандартів, у зливках і порошках, що мають сертифікат якості, а також монети, вироблені з дорогоцінних металів.

 

4. Поняття та основні види цінних паперів.

Відповідно до ст. 194 ЦК України цінним папером є документ встановленої форми з відповідними реквізитами, що посвідчує грошове або інше майнове право і визначає взаємовідносини між особою, яка його випустила (видала), і власником та передбачає виконання зобов’язань згідно з умовами його випуску, а також можливість передачі прав, що випливають з цього документа, іншим особам.

До особи, яка набула право власності на цінний папір, переходять у сукупності усі права, які ним посвідчуються.

Відповідно до ст. 3 ЗУ „Про цінні папери та фондовий ринок” цінні папери за порядком їх розміщення (видачі) поділяються на:· емісійні;· неемісійні. Емісійні цінні папери - цінні папери, що посвідчують однакові права їх власників у межах одного випуску стосовно особи, яка бере на себе відповідні зобов’язання (емітент). До емісійних цінних паперів належать: акції; облігації підприємств; облігації місцевих позик; державні облігації України; іпотечні сертифікати; іпотечні облігації; сертифікати фондів операцій з нерухомістю (далі - сертифікати
ФОН); інвестиційні сертифікати; казначейські зобов’язання України. Цінні папери за формою існування поділяються на:· документарні;· бездокументарні. Цінні папери за формою випуску можуть бути:· на пред’явника;· іменні;· ордерні.Права, посвідчені цінним папером, належать: пред’явникові цінного паперу (цінний папір на пред'явника); особі, зазначеній у цінному папері (іменний цінний папір); особі, зазначеній у цінному папері, яка може сама здійснити ці права або призначити своїм розпорядженням (наказом) іншу уповноважену особу (ордерний цінний папір).

Відповідно до ст. 195 ЦК України в цивільному обороті можуть бути такі групи цінних паперів:

1) пайові цінні папери, які засвідчують участь у статутному капіталі, надають їх власникам право на участь в управлінні емітентом і одержання частини прибутку, зокрема у вигляді дивідендів, та частини майна при ліквідації емітента. До пайових цінних паперів відносяться:а) акції;

б) інвестиційні сертифікати.

2) боргові цінні папери, які засвідчують відносини позики і передбачають зобов’язання емітента сплатити у визначений строк кошти відповідно до зобов’язання. До боргових цінних паперів відносяться: а) облігації підприємств;б) державні облігації України; в) облігації місцевих позик;г) казначейські зобов'язання України; ґ) ощадні (депозитні) сертифікати;

д) векселі.

3) похідні цінні папери, механізм випуску та обігу яких пов’язаний з правом на придбання чи продаж протягом строку, встановленого договором, цінних паперів, інших фінансових та (або) товарних ресурсів;

4) товаророзпорядчі цінні папери, які надають їхньому держателю право розпоряджатися майном, вказаним у цих документах.

Крім вище вказаних, ст 3 ЗУ «Про цінні папери та фондовий ринок» передбачає ще такі види цінних паперів:

1) іпотечні цінні папери - цінні папери, випуск яких забезпечено іпотечним покриттям (іпотечним пулом) та які посвідчують право власників на отримання від емітента належних їм коштів. До іпотечних цінних паперів відносяться:а) іпотечні облігації;б) іпотечні сертифікати;в) заставні. 2) приватизаційні цінні папери - цінні папери, які посвідчують право власника на безоплатне одержання у процесі приватизації частки майна державних підприємств, державного житлового фонду, земельного фонду.

5. Послуги та дії як об’єкти цивільних правовідносин.

Дії та послуги є об’єктами цивільних прав переважно у зобов’язальних правовідносинах. Об’єктами цивільних прав є лише правомірні дії. В свою чергу дії поділяються на дві групи:

а) ті, внаслідок яких створюється нова річ або відновлюються чи поліпшуються властивості існуючих речей (результат роботи);

б) ті, внаслідок яких задовольняються потреби інших осіб, вони пов’язані з одержанням немайнового результату (послуги).

Під послугою розуміється:

1) дія, вчинок, що дає користь, допомогу іншому;

2) діяльність підприємств, організацій та окремих осіб, виконувана для задоволення чиїх-небудь потреб;обслуговування.

Отже, послуги – це дії суб’єктів цивільного права внаслідок здійснення яких задовольняються відповідні потреби інших осіб. Їхній кінцевий результат завжди є немайновим.

Послуги поділяються на такі види:

а) юридичні (дії повіреного);

б) фактичні (перевезення вантажу);

в) змішані (договір транспортного експедирування – експедитор не тільки супроводжує вантаж, а ще й оформляє відповідні документи).

6. Результати творчої діяльності як об’єкти цивільних правовідносин.

Відповідно до ст. 199 ЦК України результати інтелектуальної, творчої діяльності та інші об’єкти права інтелектуальної власності створюють цивільні права та обов’язки. Вони є нематеріальними благами.

Відповідно до ст. 420 ЦК України до об’єктів інтелектуальної власності належать: літературні та художні твори; комп’ютерні програми; компіляції даних (бази даних); виконання; фонограми, відеограми, передачі (програми) організацій мовлення; наукові відкриття; винаходи, корисні моделі, промислові зразки; компонування (топографії) інтегральних мікросхем; раціоналізаторські пропозиції; сорти рослин, породи тварин; комерційні (фірмові) найменування, торговельні марки (знаки для товарів і послуг), географічні позначення; комерційні таємниці.

 

7. Особисті немайнові блага як об’єкти цивільних правовідносин.

Особисті немайнові блага – це блага, позбавлені майнового змісту, нерозривно пов’язані з суб’єктом права, визнані суспільством і потребують правової охорони. Вони не можуть бути відчужені.

Особистими немайновими благами, які охороняються цивільним законодавством, є: здоров’я, життя; честь, гідність і ділова репутація; ім’я (найменування); авторство; свобода літературної, художньої, наукової і технічної творчості, а також інші блага, які охороняються цивільним законодавством.

Відповідно до Конституції України життя і здоров’я людини, її честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю.

Особисті немайнові права поділяються на дві групи:

1) особисті немайнові права, що забезпечують природне існування фізичної особи;

2) особисті немайнові права, що забезпечують соціальне буття фізичної особи.




Переглядів: 1060

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Тема №1. | Тема № 3.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.022 сек.